Vsako sredo popoldne je na 1. programu na sporedu izobraževalno-svetovalna oddaja Turbulenca. Sočasno si jo s tolmačem v slovenski znakovni jezik lahko ogledate na MMC TV. Tokratna tema: bipolarna motnja.
Carrie Fisher, Mel Gibson, Catherine Zeta-Jones, Amy Winehouse, Stephen Fry, Kurt Cobain, Frank Sinatra. Sama znana imena iz filmskega in glasbenega sveta, ki vsi živijo ali so živeli z bipolarno motnjo.
Bipolarna motnja velja za eno najtežjih psihičnih motenj. Statistika pravi, da imajo bolniki z bipolarno motnjo v primerjavi z drugimi polovične možnosti za zaposlitev in trikrat večjo verjetnost za razvezo, tveganje, da bodo poskusili storiti samomor ali umrli zaradi njega, pa je pri njih tridesetkrat večje.
Zelo raznovrstna ali spreminjajoča se klinična slika otežuje tako prepoznavanje kot zdravljenje motnje. Za potrditev diagnoze naj bi imela oseba najmanj dve epizodi motnje razpoloženja. Pri bipolarni motnji se epizode manije izmenjujejo z depresivnimi obdobji. Enkrat je oseba vesela, evforična, drugič žalostna in potrta. Lahko pa se pojavljajo tudi tako imenovane mešane epizode, ko se pri bolniku simptomi manije in depresije pojavljajo hkrati. Približno petina oseb z bipolarno motnjo pa ima hitrokrožno obliko motnje, pri kateri se lahko epizode menjavajo celo v enem samem dnevu.
Bipolarno motnjo ima približno en človek od stotih. Razloge za motnjo je mogoče iskati tako v biologiji kot v okolju. Gre namreč za nestabilnost dopaminskega sistema v osrednjem živčevju in je dedna. Vendar nenavadno nihanje razpoloženja povzročijo različni stresni sprožilci iz okolja. Bipolarna motnja se zdravi z zdravili in s psihoterapijo. Z zdravili vzroka za motnjo ne moremo odpraviti, motnje pa ne pozdraviti, lahko pa omilimo nihanje razpoloženja. Bolniki zelo pogosto jemljejo enega ali več stabilizatorjev razpoloženja, antipsihotikov, antidepresivov in pomirjeval, zdravljenje pa je potrebno vse življenje.
Voditeljica Milica Prešeren se bo pogovarjala s profesorico doktorico Mojco Zvezdano Dernovšek, psihiatrinjo v Zdravstvenem domu Sevnica in predavateljico na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin. S Klinike za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru pa bo v studio prišla doktorica Hojka Gregorič Kumeprščak, prav tako psihiatrinja, specializirana za zdravljenje otrok.
Vabljeni k spremljanju Turbulence v sredo, ob 17.25 na 1. programu TV Slovenija, sočasno s tolmačem v SZJ pa na MMC TV. Pozneje bo oddaja na voljo na ogled v spletnem arhivu 4D in na spletni strani www.dostopno.si v rubriki Oddaje z znakovnim jezikom.
V. R.