Drugiapril je svetovni dan avtizma, avtizmu pa bo posvečena tudi prva aprilska izobraževalno-svetovalna oddaja Turbulenca. Ogledate si jo lahko v sredo, 6. aprila, ob 17.30 na 1. programu TV Slovenija. Med nastajanjem oddaje smo se pogovarjali z urednico in voditeljico Milico Prešeren ter s scenaristko tokratne oddaje, Tino Antončič.
Avtizem je zadnje čase pogosto slišana beseda, toda še vedno marsikdo ne ve prav dobro, kaj naj bi avtizem bil. Diagnoza razvojno-nevrološke motnje je prvi korak, dolga pot sprejemanja avtizma pa je življenje s to motnjo širokega spektra. Prav zato mnogi iščejo bolj ali manj raziskane terapije, da bi motnjo omilili, izboljšali stanje ali jo celo poskušali »ozdraviti«. Kaj pomeni življenje z avtizmom in kako uspešne so metode, s katerimi se želi izboljšati kakovost življenja, o tem bodo tokrat razpravljali v oddaji Turbulenca.
Med pripravami na oddajo smo ujeli urednico in voditeljico Milico Prešeren.
Zakaj ste se odločili, da boste tokrat govorili o avtizmu?
Zato, ker se mnogi še vedno sprašujejo, ali je avtizem ozdravljiv; ker se marsikomu bolj zdi, kot dejansko ve, kaj je avtizem; ker premalokrat slišimo tako glas avtistov kot njihovih staršev, vzgojiteljev, učiteljev; ker se nekateri v nerealni želji, da bi otroka ozdravili avtizma, zatekajo k napačnim, nepreverjenim in celo škodljivim metodam zdravljenja; ker je današnji čas prinesel nova znanja in spoznanja o avtizmu, o katerih je prav, da dobimo informacije verodostojnih strokovnjakov.
Kateri so glavni poudarki, ki jih želite poudariti o tej temi?
Želimo dati realno podobo avtizma, ki obsega širok spekter motenj, od lažjih do težjih oblik, obenem pa opozoriti na morebitno napačno razumevanje in zdravljenje, ki ima lahko hude posledice. Gostji strokovnjakinji bosta spregovorili tudi o (ne)realnih pričakovanjih zdravljenja ter pojasnili, kaj pomeni življenje z avtizmom, tako za tiste, ki ga imajo, kot njihove bližnje in okolico.
Katere sogovornike ste povabili v studio?
Specialno pedagoginjo, dr. Branko D. Jurišić, iz Izobraževalnega centra PIKA, strokovnjakinjo z dolgoletnimi izkušnjami pri delu z otroki, mladostniki in starši, ter psihologinjo dr. Jano Kodrič iz Kliničnega oddelek za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.
V temo tokratne Turbulence, avtizem, se je poglobila scenaristka Tina Antončič.
Kako ste zastavili obravnavo teme avtizem v tokratni Turbulenci?
Na začetku oddaje bosta strokovnjakinji odgovorili na vprašanje, ki ga postavljamo v naslovu. Avtizem torej ni bolezen, ki jo lahko ozdravimo, ampak razvojno-nevrološka motnja, ki nas spremlja vse življenje. Prav zato je pomembnejše, da se oseba z motnjo in njegova okolica naučijo, kako z njo živeti, kot pa iskati rešitve, ki večinoma ne delujejo. Gledalci bodo lahko izvedeli, kje začeti, kako se učiti in kam se lahko obrnejo po pomoč.
Poleg studijskega dela oddaje, v katerem bosta avtizem pojasnjevali gostji dr. Branka D. Jurišič in dr. Jana Kodrič, pa ste pripravili tudi nekaj prispevkov na terenu. Kaj in koga boste predstavili v prispevkih?
V prispevkih se bodo predstavili dijakinja Tamara z aspergerjevim sindromom in zakonca Kovačič s sinom Tadejem, ki je avtist. S prispevkom želimo pokazati, kakšno je življenje z avtizmom in kako širok je spekter avtizma. Tamara je dijakinja in zelo nadarjena umetnica, Tadej pa ima motnjo v duševnem razvoju in nikoli ne bo mogel skrbeti sam zase. V drugem prispevku pa nas je zanimalo, kakšne so izkušnje vzgojiteljev in učiteljev, ko se srečajo z avtističnim učencem. Izvedeli smo, s katerimi ovirami se spoprijemajo in pred kakšne izzive so postavljeni.
Turbulenca, ki si postavlja vprašanje Ali je avtizem ozdravljiv?, bo na sporedu v sredo, 6. aprila 2016, ob 17.30, v živo na 1. programu TV Slovenija. Specialna pedagoginja dr. Branka D. Jurišič bo po oddaji še pol ure dosegljiva za vprašanja gledalcev in gledalk na telefonski številki 01/475 31 53. Oddaja, opremljena s podnapisi, pa bo pozneje na voljo na ogled tudi na spletni strani www.dostopno.si v rubriki Podnaslovljene oddaje. Vabljeni k ogledu! x
Veronika Rot