Od danes lahko invalidi na 58-ih upravnih enotah vložijo zahtevek za izdajo evropske kartice ugodnosti, ki omogoča uveljavljanje komercialnih popustov na področju umetnosti, kulture, turizma, športa, izobraževanja, trgovine in transporta. Kot je na novinarski konferenci pojasnila ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, gre za evropski projekt, v katerega so vključene še Belgija, Ciper, Estonija, Finska, Italija, Malta in Romunija. Slovenija, ki je prejela največ finančnih sredstev, je projekt tudi edina zaključila v roku.

Kartico, ki je brezplačna, lahko upravičenci pridobijo na zelo preprost način. Vlogo lahko vložijo na kateri koli izmed 58 upravnih enot po vsej Sloveniji, kartico pa bodo nato prejeli po pošti v desetih dneh. V bazi ponudnikov ugodnosti, ki jo uporabniki lahko spremljajo na spletni strani www.invalidska-kartica.si, je trenutno okoli 200 podjetij, ki so se odločila za sodelovanje, je povedala ministrica Anja Kopač Mrak in dodala: »Še posebej želimo spodbuditi podjetja k družbeni odgovornosti, tako da bi se v čim večjem številu pridružila projektu in ponudila popuste invalidom.« Ministrica je tudi opozorila, da bodo s ponujanjem posebnih komercialnih popustov invalidom na področju umetnosti in kulture, turizma, športa, izobraževanja, trgovine in transporta ponudniki lahko pokazali, da so del odgovorne družbe, hkrati pa bodo povečali svojo prepoznavnost in pridobili nove uporabnike.

Večje vključevanje invalidov v družbo

Kartica je namenjena tudi osveščanju širše javnosti o zmožnostih invalidov, njihovih potrebah, željah, načinu življenja, predvsem pa o tem, da so tudi invalidi ljudje, ki potujejo kot vsi drugi in si povsod zaslužijo podobno obravnavo. Pozitiven učinek EU kartice ugodnosti bo večje vključevanje invalidov v družbo – ne le domačo, temveč tudi v družbo EU, ter s tem večja kakovost njihovega življenja, je še poudarila ministrica. Na novinarski konferenci je o pomenu invalidske kartice ugodnosti spregovoril tudi eden od uporabnikov, Dušan Filiček iz Zavoda Korak v Kranju. Kot je dejal, bo kartica gotovo zelo prispevala k boljši kvaliteti njegovega življenja. »Lažje bom šel na dopust, smučanje, večerjo ali pa na koncert v Filharmonijo,« je priznal, saj mu finančne zmožnosti doslej tega niso omogočale. Zaradi popustov, ki jih bo lahko uveljavljal s pomočjo kartice, bo tudi več potoval. In kako bo najprej uporabil kartico? »Med ugodnostmi, ki so na voljo, si bova z ženo najprej privoščila izlet v živalski vrt, « je povedal Filiček. Ljubljanski živalski vrt namreč invalidom s kartico ponuja kar 75 odstotni popust pri nakupu vstopnice, v ponudbo pa je vključena tudi brezplačna izposoja invalidskega vozička.

170 tisoč upravičencev do kartice

Seznam ponudnikov, ki jih je trenutno 200, je mogoče spremljati na spletni povezavi www.invalidska-kartica.si. Baza jeinteraktivna, kar pomeni, da bo mogoče komercialne ugodnosti lahko dodajati ali odvzemati glede na trenutne dejavnosti posameznih ponudnikov, ki bodo ponujali ugodnosti vsem invalidom, ne glede na to, iz katere evropske države članice prihajajo. Baza jedvojezična, saj mora biti dostopna tudi invalidom drugih evropskihdržav članic. Dodajmo, da bodo imetniki kartice lahko bazo ugodnosti spremljali tudi preko mobilne aplikacije na svojem mobilnem telefonu. Mobilno aplikacijo lahko poiščete pod naslovom invalidska kartica. V Sloveniji je približno 170 tisoč upravičencev do kartice, kar predstavlja med 12 in 13 odstotki populacije, kartico ugodnosti pa sta v okviru projekta, ki ga podpira Evropski socialni sklad, zasnovala Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije. Vrednost projekta je okoli 510.000 evrov, pri čemer je 80 odstotkov evropskih sredstev, 20 odstotkov pa jih prispeva ministrstvo. Slovenski uporabniki bodo lahko kartico uporabljali v drugih članicah EU, tuji imetniki pa v Sloveniji.

Kdo je upravičen do kartice?

Kartico ugodnosti bodo lahko pridobili delovni invalidi I., II. in III. kategorije, osebe z 90-odstotno telesno okvaro zaradi izgube vida in s 70-odstotno telesno okvaro zaradi izgube sluha, osebe z zmerno, težjo in težko duševno ter najtežjo telesno prizadetostjo, osebe z gluhoslepoto, vojni invalidi, otroci z motnjami v duševnem razvoju, gluhi, slepi in gibalno ovirani otroci ter otroci z avtističnimi motnjami.

V.P.

Na fotografiji je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. FOTO: MDDSZ
Na fotografiji je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. FOTO: MDDSZ