Logotip sobotnega pohoda. Foto: Pin-OPP
Logotip sobotnega pohoda. Foto: Pin-OPP

"GOGO 2021 je akcija, ki nagovarja k telesni dejavnosti vse gibalno ovirane, da zapustijo udobje kavča in enoličnega vsakdana ter se podajo v naravo, družbo in novim dogodivščinam naproti," akcijo opiše Jurček Nowakk, zagotovo ena od gonilnih sil projekta Gibalno ovirani gore osvajajo.

Koča stoji tik pod vrhom Trstelj, najvišjim vrhom Črnih hribov, ki se dvigajo nad planoto Krasa med Lipo in Opatjim selom ter padajo proti Vipavski dolini med Dornberkom in Mirnom. Z vrha, na katerem stojijo televizijski oddajniki, se pogled razprostira na Goriško s Sabotinom, Sveto Goro in Škabrijelom, za njimi pa ob lepi vidljivosti vidimo velik del Julijcev, bolj desno pa Trnovsko planoto z Golaki, Čavnom in Nanosom na vzhodu, pod katerim vidimo Vipavsko dolino. Na južno stran pa vidimo Tržaški zaliv, del italijanske obale, ob lepi vidljivosti tudi savudrijski polotok.

"Preteklo leto smo začeli z akcijo Gibalno ovirani gore osvajajo. Po prepričanju delovne skupine, vseh udeležencev in po odzivih v javnosti uspešno. Ta ocena, izkazan interes in naša želja, da odpremo ta svet za gibalno ovirane nas je gnala naprej in tako letošnjo akcijo smelo oblikujemo. Izredno smo veseli, da so se delovni skupini pridružili člani Društva distrofikov Slovenije. Za pomoč kot spremljevalci, prostovoljci na pohodu pa se javljajo razna društva in podjetja. Zadali smo si smel cilj izvesti 10 pohodov na cilje po celi Sloveniji in v obdobju sedmih mesecev. Skupaj z ambasadorji in parašportniki bomo motivirali in informirali zainteresirane," je o letošnji sezoni akciji povedal Stojan Rozman, vodja delovne skupine GOGO 2021.

Anej Doplihar in Stojan Rozman. Foto: Pin-OPP
Anej Doplihar in Stojan Rozman. Foto: Pin-OPP

Kot je zapisal v poročilu po prihodu nazaj v dolino, so se na Trstelj planinci odpravili "iz slikovite kraške vasi Lipa po asfaltirani cesti proti vasi Temnice in zavili proti Renčam ter po 2,2 km v hrib Trstelj. Sledil je del asfaltne ceste, del makadama in še en konec asfaltne ceste tik pod kočo. Vsepovsod so nas spomeniki in plošče opominjali na boj Kraševcev za svobodo in dostojanstvo. Dva dela makadama sta slabša in težje premagljiva za navadne invalidske vozičke - tu so se še posebej izkazali prostovoljci, ki sem jim zahvalujemo. Brez njih bi ostali v dolini. Pohodniki na električnih invalidskih vozičkih so tu izkoristili prevoz do asfaltnega dela vzpona. Eden je ta del in vzpon na vrh Trstelja zmogel z bravuro. Gre za Extreme X8, ki ga je za demonstracijo pripeljal in predstavil vodja Bauerfeinda v Sloveniji Andrej Jakšič. Preskusila sta ga dva udeleženca in bila nad njim navdušena."

Rozman nadaljuje: "Tempo, število počitkov, pomoč prostovoljcev se je med potjo prilagajalo pohodnikom in terenu. Vse je očaral pogled na morje, lepo viden je bil del Devinskega gradu. Na koči smo pričakali še drugo skupino pohodnikov, ki so štartali v Cerjah in se na Trstelj povzpeli po planinski poti. Med njimi slepi in slabovidni, ki pridno zbirajo štampiljke Slovenske planinske poti. Do koče smo na vozičkih uporabljali vlečne vrvi, gurtne, za katere so poprijeli naši nepogrešljivi prostovoljci. Oskrbnik koče Boštjan nam je s svojo ekipo pripravil izredno okusne jedi, ki so vsem izredno teknile. Pohvalil je goste in priznal, da ga je malček skrbelo, kako bo dan potekal."

Planinci in pes vodnik na strmi poti. Foto: Pin-OPP
Planinci in pes vodnik na strmi poti. Foto: Pin-OPP

Udeležence pohoda so nagovorili parašportnik Anej Doplihar, predsednica Planinskega društva Nova Gorica, Franka Žega, ki se veseli sodelovanja v naslednjem letu, oskrbnik koče Boštjan Božič, za akcijo Odločen korak Ana Oražem (Slepi in slabovidni planinci po Slovenski planinski poti), za akcijo Nevrorazlični AMA Marjeta Bratož, za akcijo Gibalno ovirani gore osvajajo (GOGO) Stojan Rozman, za Paraplezanje z najmlajšimi Marjeta Čič ter v imenu odbora Pin/OPP Jurček Nowakk, ki je povedal, da se vzpon do Stjenkove koče spogleduje z vpisom v Spletno aplikacijo inPlaninec - Planinske poti dostopne invalidom in osebam na vozičkih.

Rozman je svojo poročilo zaključil, da je sestop potekal ob blagi burji, mnogi planinci pa so se po pohodu lotili še raziskovanja Krasa.

23. oktobra bo še pohod akcije GOGO 2021 na Tončkov dom na Lisci

Lisca, ki jo imenujejo tudi posavski biser, je najvišja razgledna točka sevniške občine (948 m) in priljubljena planinska, kolesarska, izletniška, padalska in turistična destinacija. Tončkov dom na Lisci je postojanka, kjer ste lahko okrepčate in uživate v prečudovitih razgledih. S svojo čudovito lego namreč ponuja slikovit razgled na okolico, ob lepem vremenu lahko vidimo celo najvišji vrh Slovenije, Triglav.