V Arsovem forumu se bodo v sredo ob 14. uri na 3. programu Radia Slovenija vprašali, koliko je področje kulture dostopno gluhim in naglušnim, koliko jih slišeči razumemo in kakšne vsebine ustvarjajo gluhi in naglušni sami.
Gluhost in naglušnost spadata medeno najmanj prepoznavnih invalidnosti, nekateri ji zato pravijo nevidna. Prav tako je stereotipov in napačnih prepričanj o gluhih veliko. Zato bo Aleksander Čobec v Arsovem forumu z različnimi sogovorniki osvetlil svet tišine. Pogovarjal se bo z režiserjem Matjažem Latinom in igralcem Luko Cimpričem, ki sta sodelovala v predstavi Plemena. Predstavila bosta svoje izkušnje posredovanja gledaliških vsebin gluhim in naglušnim. »Spretno napisano, nekoliko drugačno besedilo, ki ga lahko beremo na več ravneh. Govori o resnih problemih, a z zabavnimi trenutki. Uprizoril sem veliko sodobnih tekstov, take teme pa še nisem obravnaval: predstava se ukvarja s problematiko gluhote in slišnosti, za primerjavo, koliko se ljudje poslušamo v življenju, koliko komuniciramo,« je o predstavi Plemena povedal Latin.
Znakovni jezik je pravica
»Za gluhe je znakovni jezik prvi jezik. Slovenščina je zanje tuj jezik, saj razmišljajo in se izražajo v znakovnem jeziku, mnogi pa še vedno ne razumejo, da je znakovni jezik svoj jezik. Vsaka država ima svoj znakovni jezik in tudi v Sloveniji imamo narečja v znakovnem jeziku,« pojasnjuje sekretar Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, ki bo v oddaji pojasnil, kako slišeči spremlja svet gluhih. Tolmačka za znakovni jezik Nataša Kordiš bo v Arsovem forumu opisala, kakšne priprave so potrebne na tolmačenje gledališke predstave za gluhe. Kako je sploh mogoče tolmačiti vsebinske poudarke, ki jih v predstavi daje zvok? Koliko je izgubljenega v prevodu? Kako je s humorjem? Ali lahko tolmač enako dobro nasmeji občinstvo s kretnjami, kot to storijo igralci na odru s povedano šalo?
Muzej mora biti dostopen vsem
O dostopnosti muzejev bo govorila Vida Koporc Sedej z Direktorata za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo. Pojasnila bo, ali so muzeji res dostopnejši za gluhe in naglušne, saj vsebine posredujejo predvsem na vizualni ravni, in koliko muzejev je prilagojenih gluhim in naglušnim. Svoje osebne izkušnje pri spremljanju kulture bosta v oddaji zaupala Darja Pajk, predsednica odbora naglušnih pri Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije in strokovni delavec Zveze Anton Petrič, ki pravi: »Gluhota je nevidna invalidnost, ki ni samo telesna nepovrnljiva poškodba, ampak vključuje tudi pomanjkanje slušnega doživljanja, kar omeji zmožnost glasovno-jezikovne komunikacije. To pa ima številne posledice: somatske, psihične in socialne. Zato spada gluhota med najtežje oblike invalidnosti.«
Oddaja Arsov forum bo na sporedu v sredo ob 14. uri na 3. programu Radia Slovenija. Tolmačena bo tudi v slovenski znakovni jezik, spremljali pa jo boste lahko na spletnih straneh Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, RTV 4D in programa Ars.x
V. P.