Generalna skupščina Združenih narodov je pred osmimi leti 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu. Na ta dan se vse vidnejše stavbe po svetu odenejo v modro barvo. Kampanji Light It Up Blue se že od vsega začetka pridružuje tudi Ljubljana, kjer bosta od polnoči do 7. ure zjutraj ter zvečer od 19. ure do polnoči modro osvetljena Ljubljanski grad in Tromostovje. Tudi s tem slovenska prestolnica simbolno prispeva k povečanju zavedanja o avtizmu in različnosti med nami, o čemer smo se pogovarjali z vodjo oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje MU MOL Marijo Fabčič.
V Mestni občini Ljubljana povezujete različne mestne institucije, ki skrbijo za otroke s posebnimi potrebami in odrasle s primanjkljaji in motnjami v duševnem razvoju. Katere aktivnosti organizirate na področju avtizma?
Da bi otroci dosegli čim bolj skladen kognitivni in čustveno-socialni razvoj, že vrsto let izvajamo dodatno strokovno pomoč otrokom s posebnimi potrebami, ki so vključeni v redne oddelke v vrtcih na območju Mestne občine Ljubljana ter v njihove razvojne oddelke. Za otroke smo organizirali mobilno službo specialnih pedagogov za vrtce in jim omogočamo nakup specialnih didaktičnih pripomočkov. Tudi za otroke, ki so še v postopku usmerjanja, omogočamo do dve uri specialnega pedagoškega dela na teden, in s tem omogočimo zgodnejšo obravnavo, prav tako v določenih primerih, glede na zdravstvene indikacije, omogočimo že v času pridobivanja odločbe spremljevalca. Spremljevalec, ki ga financiramo iz sredstev MOL, otroke spremlja tudi na taborih, letovanjih in zimovanjih, saj bi se v nasprotnem otroci ne mogli udeležiti teh aktivnosti izven vrtca.
Že 104. leto v Ljubljani deluje Center za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca, ki deluje kot osnovna šola s prilagojenim programom in skrbi za otroke s posebnimi potrebami, ki so vključeni v center. Kaj pa otroci, ki niso v centru?
S svojo mobilno službo specialnih pedagogov center nudi tudi dodatno strokovno pomoč otrokom, ki so vključeni v redne oddelke na kar 35 osnovnih šolah v Ljubljani, že osem let pa podpiramo mednarodni festival Igraj se z mano, ki ga center organizira na ljubljanskih ulicah. Zaradi posebne problematike ima center še posebej organiziran aktiv za avtizem. Rada bi še povedala, da je pred tremi leti center izdal knjigo Kako je biti jaz, avtorice Alenke Klemenc, ki celostno predstavlja problematiko Aspergerjevega sindroma tako z vidika starša kot otroka. V letu 2012 smo na pobudo Centra Janez Levec v Slovenijo pripeljali na dvodnevni posvet s strokovnjaki, učitelji in starši enega najboljših strokovnjakov na področju avtizma na svetu, tudi avtorja knjige Aspergerjev sindrom, prevedene v slovenščino, dr. Tonyja Attwooda iz Queenslanda iz Avstralije.
Kako je z usposabljanjem pedagoških delavcev?
V šolskem letu 2013/14 smo začeli dodatno usposabljati in izobraževati pedagoške delavce v novoustanovljenem Izobraževalnem centru MOL in Centra Janeza Levca, septembra lani pa so se preselili v nove prostore na osnovni šoli Poljane, kjer imajo sodobno urejen izobraževalni center. Ta omogoča polno izvajanje programov, ki krepijo celotno polje vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami ter sodelovanja z njihovimi družinami, za katerega je oblikovalka Jožica Curk prejela nagrado slovenskega društva oblikovalcev Dobro delo. Izobraževalni center Janeza Levca in Mestne občine Ljubljana je namenjen podpori vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami v vrtcih in šolah v naši občini in je po svojem konceptu delovanja ter prostorih edinstven v tem delu Evrope. Izobraževanje je za izbrane pedagoške delavce brezplačno, medtem ko vse stroške programa in adaptacije prostorov krije občina iz svojega proračuna. Iščemo tudi nove oblike dela s pedagoškimi delavci, tako smo skupaj s Kinodvorom začeli s filmskimi projekcijami za otroke in pedagoge, po projekcijah pa širimo zavedanje z okroglimi mizami o vzgojni problematiki, sprejemanju različnosti, medkulturnih razlikah.
Kot vem je sodelavka Centra Janeza Levca Maša Tkavc v lanskem letu prek dela z otroki s posebnimi potrebami razvila idejo za izdajo kartic za ljudi z avtizmom in Aspergerjevim sindromom, in postala ime leta 2014 na Valu 202. Za kakšen projekt gre?
Kartica, ki jo je razvila Maša Tkavc, vsebuje informacije o tem, kako jim v stiski lahko pomagamo in so izjemnega pomena v trenutku stiske, ko osebe z avtizmom in Aspergerjevim sindromom potrebujejo pomoč. Izjemni dosežek po našem mnenju pomaga pri spoznavanju in razumevanju različnosti ter s tem detabuizira avtizem.
Aktivnosti v okviru svetovnega dneva avtizma
2. april ob 14.30, Ljubljana, preddverje Državnega sveta, Šubičeva 4, parlament Društvo AS: Fotografska razstava skupine Vox alia in nastop učencev glasbenega centra DO RE MI
2. april ob 12.00, Maribor, Poročna dvorana na Rotovškem trgu: Inštitut za avtizem in sorodne motnje: novinarska konferenca in predstavitev projekta ZORA
10. april ob 18.00, Piran, ŠIMC, Mladinski EPI center in
17. april ob 16.30, Nova Gorica, OŠ Kozara Društvo za pomoč osebam z avtizmom OKO: predavanje: TreeHouse School - Ambitious about Autism v Londonu
Vesna Pfeiffer