Izobraževalni četrtkovi popoldnevi na TV SLO 1 in s tolmačem v slovenski znakovni jezik na MMC TV: ob 17.25 poljudnoznanstvena oddaja Ugriznimo znanost in ob 17.55 petminutna oddaja Na kratko, ki razlaga pojme z družboslovnega in humanističnega področja. Sočasno s predvajanjem na 1. programu TV Slovenija tudi s tolmačem v SZJ na povezavi http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc.
Četrtek, 20. junij 2019
Ugriznimo znanost: Skrivnosti morskega dna
Na najgloblji točki našega morja, 39,6 metra pod gladino, je podvodni Triglav. Kako je nastal?
Kako dobro poznamo nekaj več kot 210 kvadratnih kilometrov našega morja? Ko smo ga posneli z ultrazvočnim globinomerom, smo na dnu zagledali razbitine potopljenih ladij, posledice vleke ribiških mrež in sidranja velikih ladij, antične naselbine, morske travnike … Podatki o globinah morja in morskem dnu so pomembni tudi za kartografijo slovenskega morja in s tem varen pomorski promet.
Podpovršinski globinomeri pa nam omogočajo tudi pogled pod površje današnjega morskega dna. Tako vemo, kakšna je bila površina tega ozemlja več deset tisoč let nazaj, ko tam morja še ni bilo.
Na kratko: Diskriminacija
Starost, spol, narodnost, invalidnost, družbeni položaj … Okoliščine in lastnosti, ki si jih posamezniki ne izberemo sami. Pa vendar močno vplivajo na to, kako nas ocenjuje okolica, in neredko zaradi tega tudi krati naše temeljne človekove pravice. To je diskriminacija, ki je v Sloveniji, vsaj po črki zakona, prepovedana.
V. R.