Vse osebe z invalidnostmi bodo lahko po njegovih navedbah znova koristile storitve edine take ambulante, kjer lahko dobijo zdravniška spričevala za vozniška dovoljenja.
Ambulanta je vse od začetka zdravniške stavke delovala v zelo okrnjenem obsegu, kar je nekaterim voznikom s posebnimi potrebami povzročilo hudo stisko, so v sporočilu za javnost zapisali pri Zagovorniku.
Ob tem so spomnili, da je Zagovornik prejšnji teden Univerzitetnemu rehabilitacijskemu inštitutu (URI) Soča, v okviru katerega deluje ambulanta za voznike s posebnimi potrebami, priporočil, naj samo zagotovi delovanje ambulante v času stavke. Ministrstvu za notranje zadeve pa je priporočil, naj v času okrnjenega delovanja ambulante omogoči nekaznovano uporabo osebnega avtomobila vsem voznikom z invalidnostmi, ki jim je medtem potekla veljavnost vozniškega dovoljenja.
Vlada je nato v četrtek sprejela odlok, ki določa zdravniške storitve, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. Med drugim gre za storitve za ranljive skupine. Kot je bilo razumeti ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel, bodo na podlagi odloka po novem morali zdravniki opravljati tudi zdravniške preglede invalidov, ki jih ti potrebujejo za podaljšanje veljavnosti vozniških dovoljenj. Odlok je v veljavo stopil v petek, 1. marca.
Zagovornik načela enakosti vladni odziv pozdravlja. "Osebi z invalidnostjo, ki lahko samostojno uporablja osebno vozilo, odreči to možnost, je nesprejemljivo. In je zato odločno ukrepanje vlade v tem primeru na mestu, saj ščiti dostojanstvo in temeljne pravice najranljivejše skupine prebivalstva," pravi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.
Zagotavljanje mobilnosti je zapisano v mednarodni konvenciji o pravicah invalidov
Kot je po navedbah Zagovornika navedeno v priporočilih, je treba po mednarodni konvenciji o pravicah invalidov ljudem z invalidnostmi zagotavljati največjo možno samostojno osebno mobilnost. Omejeno delovanje ambulante za voznike s posebnimi potrebami pa je ogrožalo pravico ljudi z invalidnostmi do izobraževanja, zaposlitve, dostopa do zdravstvenih storitev, prostočasnih aktivnosti in splošne vključenosti v družbo.
Stavka zdravnikov je nesorazmerno poslabšala položaj oseb, ki so pri mobilnosti ovirani
Kot je še poudaril Zagovornik, je stavka zdravnikov, ki delujejo v omenjeni ambulanti, nesorazmerno poslabšala položaj tistih, ki so že tako ovirani pri svoji mobilnosti in bi morali biti deležni prednostnega varstva.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.