Medobčinsko društvoinvalidovobčin Litija in Šmartno pri Litiji je z uspešno kandidaturo na razpisu gospodarskega ministrstva Start up socialna podjetja postalo prvo socialno podjetje v občini Litija in eno izmed sedmih socialnih podjetij v zasavski regiji. Kot so sporočili z društva, v katerega je trenutno včlanjenih 614invalidovin 283 podpornih članov, so na ta način pristopili k reševanju problematike zaposlovanjainvalidovv lokalnem okolju. Več v pogovoru z Mojcao Bajc iz Medobčinskega društvainvalidovobčin Litija in Šmartno pri Litiji.
Kako pereč problem predstavlja brezposelnost invalidov na vašem območju?
Brezposelnost invalidov je zelo pereč problem saj je število prijavljenih brezposelnih na območju občin Litija in Šmartno pri Litiji 167 invalidov, kar je v primerjavi z številom brezposelnih v obeh občinah, teh je 634, precejšnje.
S kakšnim programom ste uspeli na razpisu Start up socialna podjetja?
Uspeli smo s programom, ki zajema predvsem dejavnost urejanja okolja, čiščenja zgradb oziroma posameznih prostorov ter osebne storitve, kot so manjša hišna popravila na domu uporabnikov, pomoč pri nakupovanju, manjša vrtnarska dela in podobno.Koliko ljudi bomo zaposlili, pa bo odvisno od pridobljenega obsega storitev.Delo bodo lahko dobili invalidi, ki bodo glede na omejitve lahko opravljali posamezne storitve.
Na kakšen način pa ste doslej pomagali brezposelnim invalidom?
Do sedaj smo nudili brezposelnim invalidom pomoč v obliki informiranja in laične pomoči, ki je usmerjena predvsem v skupno iskanje možnih rešitev s področja zakonodaje. Seznanjamo jih z njihovimi pravicami, ki izhajajo iz zakona o delovnih razmerjih ter drugimi težavami. Te so denimo pridobitev statusa invalidnosti, pravice iz zdravstvenega zavarovanja ipd.
Zakaj po vašem mnenju invalidna oseba tako težko dobi delo?
Predvsem zaradi omejitev, ki jih povzroča invalidnost, vzroki zanjo pa so seveda lahko različni. Problem predstavlja upoštevanje teh omejitev s strani delodajalca ter stroški prilagoditve delovnega mesta invalida. Kljub zakonski ureditvi ter spodbujanju države z subvencijami kot je denimo subvencija za samozaposlitev, oprostitev plačila prispevkov, nagrada za preseganje kvote, se v praksi še vedno kažejo težave na področju zaposlovanja.
Med programi vašega društva je tudi preprečevanje in blaženje socialnih ter psihičnih posledic invalidnosti. Na kakšen način?
Gre za aktivnosti, s katerimi iščemo predloge, metode in aktivnosti za boljše socialno vključevanje invalidov, za boljše sožitje med neinvalidno in invalidno populacijo, njihovo medsebojno sodelovanje, zavzemanje za skupne cilje. Organiziramo razna srečanja, kot je srečanje težkih invalidov, prednovoletno srečanje ter jesensko srečanje, katerih poglavitni cilj je vzpostavljanje socialnih stikovpreko druženja in doživljanje kulturno umetniških stvaritev na teh srečanjih ter psihično sproščanje. Za težke in na voziček vezane invalide po potrebi organiziramo prevoz, enkrat letno opravimo okoli 50 obiskov na domu ter obiščemo člane v domu starejših občanov, kar je za vključevanje v življenje pri osamelih in na dom vezanih invalidih izredno dragoceno doživetje. Hkrati redno spremljamo socialno stanje invalidov v kraju bivanja. V sodelovanju z Društvom diabetikov Litija in Šmartno invalidom omogočamo tudi preventivna merjenja krvnega tlaka in sladkorja.
Eden od programov je usposabljanje za aktivno življenje in delo. Kako uspešni ste pri tem?
Program omogoča invalidom, da skozi posamezne aktivnosti pridobivajo znanja in veščine, s katerimi sprejmejo svojo invalidnost in pridobijo tiste spretnosti, ki jih potrebujejo za premagovanje ovir. V okviru tega programa se izvajajo posamezne delavnice oziroma tečaji, predavanja s področja zdravstva, delovnopravne zakonodaje ipd. Enkrat tedensko je invalidom na voljo tudi pomoč pri uporabi računalnika.
Posebno skrb namenjate ohranjanju zdravja vaših članov. Katere dejavnosti potekajo v okviru tega programa?
Program obsega eno ali večdnevne aktivnosti, cilj pa je ohranjevanje telesne in psihične kondicije. Enkrat tedensko organiziramo vodeno vadbo v bazenu pod strokovnim vodstvom, v okviru programa pa invalidom omogočimo ohranjevanje zdravja tudi z bivanjem v objektih Zveze delovnih invalidov Slovenije. Poleg tega organiziramo kopanje v Zdravilišču Laško in Rimskih Termah po subvencionirani ceni.
Katerega od programov društva bi še izpostavili?
Informativna dejavnost je ena izmed zelo pomembnih aktivnosti, katere namen je, da invalide in njihove družine obveščamo in osveščamo, osveščamo javnost in jo seznanjamo s pomembnimi predpisi iz delovnopravne zakonodaje, s področja socialnega in zdravstvenega varstva, z dejavnostjo društva - vse to s ciljem dostopnosti do informacij za invalide in njihove družinske člane. Želimo doseči čim večjo informiranost, večjo neodvisnost in samostojnost invalidov, da se bodo lažje in v večjem številu vključevali v življenje skupnosti. Sicer v našem medobčinskem društvu v okviru športnih sekcij deluje sedem športnih panog. Športne dejavnosti so namenjene delovnim in drugim invalidom in potekajo skozi vse leto. Šport je priložnost za druženje, obenem pa naši člani zastopajo naše društvo na različnihtekmovanjih. Šport invalidov ima v vseh svojih raznovrstnih oblikah pomemben psihofizičen, kakor tudi športni vidik. Poleg izboljšanja telesne kondicije in ohranjanja preostalih zmožnosti in zdravja, se s tem krepijo tudi medsebojne socialne vezi, daje pa tudi občutek enakopravne vključenosti v družbo.
Katere športe organizirate?
Na voljo je več športov. V namiznem tenisu denimo imamo moško ekipo, v pikadu moško in žensko, enako v kegljanju, v šahu je samo moška ekipa, prav tako v ribolovu, v balinanju in streljanju pa sta obe, torej moška in ženska. Dejavnosti izvajamo na različnih lokacijah in sicer v novem domu našega društva, na balinišču, na lovišču Ribiške družine Litija, v Strelskem domu v Šmartnem pri Litiji, kegljišču KK Litija. V vseh sekcijah so naši člani rekreativno dejavni skozivse leto. Invalidi se redno udeležujejo območnih in državnih prvenstev, tekmovanja v okviru Zveze delovnih invalidov Slovenije, nato pa še na državnih prvenstvih invalidov v organizaciji Zveze za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite oziroma tekmovanj na posameznih področjih in dosegajo lepe rezultate. Rezultat dobrega dela se je izkazal tako, da smo na športnem področju po udeležbi vsa leta med prvimi petimi od 66 invalidskih društev v Sloveniji. Poleg zagotavljanja vadbe vprej naštetih športnih panogah, udeležbe na raznih tekmovanjih, smo vsako leto tudi organizatorji posameznih turnirjev oziroma tekmovanj, sodelujemo pri športnih srečanjih ter memorialih, ki imajo prijateljski značaj. V letu 2016 smo organizirali že 35. tradicionalni nagradni odprti božično novoletni turnir v hitropoteznem šahu. Enkrat tedensko skupaj z Društvom diabetikov Litija in Šmartno organiziramo tudi tedenske pohode v bližnji okolici, rekreativno vadbo za invalide pod vodstvom športnega vaditelja, ki poteka enkrat tedensko na Tenis Parku As.
Organizirate pa tudi ustvarjalne delavnice.
Res je.Skozi ustvarjanje in ob razvijanju ročnih spretnosti nastajajo unikatni izdelki iz različnih materialov in tehnik. Poleg tega skrbimo tudi za kulturno dejavnost, kjer je najpomembnejši socialni stik z ljudmi, vključevanje v družbo skozi doživljanje kulturno umetniških stvaritev, ki pa morajo biti za invalide dostopne in prilagojene. Organiziramo enodnevne in dvodnevne oglede kulturnih in zgodovinskih znamenitosti, organiziramo pet ogledov gledaliških predstav, udeležbo na razstavi ročnih del in podobno.
Vesna Pfeiffer