Opis fotografije: Na fotografiji je ženska, ki ureja zeleno površino (fotografija je simbolična). Foto: BoBo
Opis fotografije: Na fotografiji je ženska, ki ureja zeleno površino (fotografija je simbolična). Foto: BoBo

Brezposelnostje velik problem, kar še posebej občutijo invalidne osebe. Na Koroškem je junija lani začel delovati Zavod za usposabljanje in zaposlovanje invalidov Radela, ki bo zaposloval težje zaposljive osebe in tako pomembno pripomogel k zmanjšanju socialne izključenosti ranljivih oseb. V zavodu sta se doslej usposabljali že dve skupini težje zaposljivih invalidov, pred kratkim pa so dobili tudi status zaposlitvenega centra, tako da bodo zdaj lahko zaposlili pet invalidov in njihovo mentorico. Njihovo delo bo večinoma čiščenje okolice. O zaposlitvenem centru RADELA smo se pogovarjali z njegovo direktorico Ivo Poropat.

Katerim invalidom je namenjeno usposabljanje v vašem zavodu?

Namen ustanovitve zavoda je doseči večjo stopnjo zaposlitve invalidov na območju občine Radlje ob Dravi in tudi širše. S funkcijo zaposlovanja bo zavod omogočal socialno vključenost in zaščiteno zaposlitev invalidom, ki se glede na svojo invalidnost in preostalo delovno zmožnost ter glede na zdravstveno stanje ne morejo zaposliti v drugih podjetjih – torej tistim, ki niso več zaposljivi v običajnem delovnem okolju in niti v invalidskem podjetju. Septembra lani smo na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v skladu z zakonodajo, ki ureja pravice do zaposlitvene rehabilitacije in druga vprašanja zaposlovanja invalidov, oddali potrebno dokumentacijo za pridobitev statusa zaposlitvenega centra. Ta je namreč pravna oseba, ki se ustanovi zaradi zaposlovanja invalidov izključno na zaščitenih delovnih mestih in izpolnjuje kadrovske, organizacijske, tehnične in druge pogoje, ki jih predpiše minister, pristojen za invalidsko varstvo, ter ima poleg drugega seveda izdelan tudi poslovni načrt. Odločbo oziroma status smo dobili 30. marca letos.

Kaj pravzaprav pomeni zaposlitvena rehabilitacija?

Zaposlitveno rehabilitacijo opredeljuje Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, in sicer kot storitve, katerih cilj je, da se invalid usposobi za ustrezno delo, se zaposli, zaposlitev zadrži in v njej tudi napreduje ali celo spremeni svojo poklicno kariero.S funkcijo usposabljanja pomagamo invalidom iskati različne oblike vključevanja v delo ali zaposlitev pod posebnimi ali splošnimi pogoji. Namen usposabljanja je tudi, da se invalidu omogoči usposabljanje v realnem delovnem okolju, skladno s preostalo delazmožnostjo, izobrazbo,poklicem, znanjem,izkušnjami. V Zavodu RADELA smo v sodelovanju z invalidskim podjetjem ZIP Center Ravne na Koroškem, ki je pooblaščen izvajalec zaposlitvene rehabilitacije, ter območno službo Zavoda za zaposlovanje Velenje, ki izvaja rehabilitacijsko svetovanje z namenom usposobiti invalida za ustrezno delo, njegovo zaposlitev ali ohranitev zaposlitve, začeli usposabljanje oktobra lani. V program usposabljanja smo doslej vključili šest oseb.

Kako poteka usposabljanje?

Usposabljati pomeni motivirati, poučiti in naučiti posameznika delovnega vedenja, mu omogočiti razvoj vseh potencialov in s tem doseči cilj delovnega usposabljanja, to je zaposlitev. Zaradi individualnih značilnosti in potreb posameznikov, ki pridejo na usposabljanje, se tem osebam zagotavlja individualni program in mentorstvo na delovnem mestu. Osebe, ki so napotene v usposabljanje, sprva vključimo v dela znotraj našega podjetja glede na želje in omejitve posameznika, in če se usposobijo za delo in je na voljo prosto delovno mesto, jih tudi zaposlimo. Zanje sicer iščemo druge možnosti pri zunanjih delodajalcih in na trgu dela. Naša temeljna prednost je izvajanje različnih programov, v katerih invalidom omogočamo delo, primerno stopnji njihove invalidnosti oziroma delovnih zmožnosti.

Za katere poklice usposabljate invalide?

Dela in storitve so lažji, tako da so jih invalidi sposobni izvajati. Gre za usposabljanja na področju urejanja zelenih površin in okolice, pokopališčnih poti, saditev in urejanje cvetličnih nasadov, čiščenje in podobna dela. Osebe v procesu usposabljanja z ustrezno organizacijo dela pridobivajo in razvijajo nova delovna znanja ter spretnosti, ki so potrebne za funkcioniranje v delovnem okolju, prav tako pa se krepi tudi njihova vztrajnost ter prevzemanje odgovornosti za opravljeno delo. Zaposleni strokovni delavci in sodelavci ves čas skrbijo, da vsak zaposleni invalid opravlja tisto delo, ki je zanj najprimernejše.

Delujete tudi kot mentorji s poklicnim svetovanjem?

V procesu usposabljanja in zaposlovanja invalidov je naša naloga kakovostna strokovna obravnava in spremljanje invalidnih oseb, omogočanje njihove polnopravne vključitve v zaposlitveno življenje ter razvijanje poklicne kariere. Menimo, da se marsikomu že v procesu usposabljanja izboljša kakovost življenja, saj je sam proces zasnovan tako, da posameznik prehaja iz pasivnih oblik pomoči v aktivno reševanje socialno-ekonomske situacije, s čimer pa se povečata tudi njegova samostojnost in neodvisnost.

Kakšne možnosti pa imajo invalidi za zaposlitev po končanem usposabljanju? Ali delo dobijo vsi, ki so končali usposabljanje?

V skladu z Zakonom o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov bo zaposlitveni center zaposloval invalide, ki imajo pravnomočno odločbo o zaposlitvi na zaščitenem delovnem mestu – te osebe so bile tudi vključene v usposabljanje. Predvideno je, da v prvem letu zaposlimo najmanj pet oseb in strokovnega delavca oziroma sodelavca; to nam nalaga že sama zakonodaja, v prihodnjih letih pa bi želeli to priložnost ponuditi še komu. Ali bodo prav vsi invalidi, ki so bili doslej vključeni v usposabljanje, zaposlitev tudi dobili, pa bi zdaj težko rekla. O tem bomo lahko govorili šele čez nekaj časa. Ne gre pozabiti, da ima vsak posameznik, ki pride na usposabljanje, individualne značilnosti in potrebe, in čeprav sta mu zagotovljena nekakšen individualni program in mentorstvo, se lahko čez čas izkaže, da tak način dela oziroma to delo ni primerno zanj. x

Vesna Pfeiffer