Na fotografiji so udeleženci namiznoteniškega kampa v Laškem. Foto: ZŠIS-POK
Na fotografiji so udeleženci namiznoteniškega kampa v Laškem. Foto: ZŠIS-POK

Evropsko prvenstvo v namiznem tenisu EPINT2017 bo v Laškem potekalo med 26. septembrom in 5. oktobrom. Včeraj pa se je zaključil pripravljalni kamp, katerega je vodil selektor britanske reprezentance sicer pa slovenski strokovnjak Gorazd Vecko. EPINT 2017 velja za enega največjih športnih dogodkov za športnike invalide v letošnjem letu v Sloveniji, za našo državo pa bo to že druga priložnost, da gosti najboljše igralke in igralce namiznega tenisa Evrope. O tem, kako potekajo priprave na EPINT 2017 več v pogovoru s predsednikom Zveze za šport invalidovSlovenije –Paraolimpijskegakomiteja Damjanom Lazarjem.

Kako velik organizacijski zalogaj je EPINT in kakšna je v organizacijskem smislu razlika med tekmovanjem za invalide oziroma neinvalide? Verjetno so prevozi, arhitektonska dostopnost ipd. največji organizacijski izziv.

Slovenija se je že večkrat izkazala kot izvrsten gostitelj velikih in odmevnih tekmovanj na evropski in svetovni ravni. Zveza za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komite se zaveda te odgovornosti. Menim, da smo se dobro, preudarno, načrtno in timsko lotili priprav, ki so v sklepni fazi. V veliko pomoč so nam izkušnje, saj smo v minulih letih organizirali že 14 odprtih prvenstev, kjer vsako leto v Laškem zberemo več kot 300 športnic in športnikov iz celega sveta. V prid nam gre tudi dejstvo, da lokacijo Laško izvrstno poznamo, zgledno sodelujemo z lokalno skupnostjo, dvorana Tri lilije in hoteli Thermana Laško pa so prilagojeni športnikom invalidom, po svoji kvaliteti storitev pa sodijo v sam svetovni vrh. To nam priznava tudi tujina, zato se vsi radi vračajo v Laško.

V kateri fazi ste trenutno s pripravami in kdo vse sodeluje pri organizaciji?

Priprave so v sklepni fazi, minuli petek smo opravili sestanek organizacijskega odbora kar v Laškem. Na dani lokaciji smo preverili še zadnje podrobnosti. Na tem mestu bi izpostavil tudi dobro sodelovanje z Občino Laško in s Centrom za šport, turizem, informiranje in kulturo Laško , kjer so odprti za naše predloge in ideje.

Med EPINTom bo potekal tudi evropski teden invalidov. Kako ga boste obeležili?

V času evropskega prvenstva v namiznem tenisu v Laškem bo poskrbljeno tudi za dodatno promocijo športa invalidov. EPINT 2017 poteka ravno v času evropskega tedna športa, ki je na sporedu med 23. in 30. septembrom. Evropski teden športa je pobuda Evropske komisije za spodbujanje športa in telesne dejavnosti v Evropi in poteka pod okriljem Olimpijskega komiteja Slovenije. Glavna tema kampanje ostaja Bodite aktivni (#BEACTIVE), njen cilj pa je vse ljudi spodbuditi k telesni dejavnosti ne le med tednom športa, temveč vse leto. V sklopu tega bo 28. septembra med 15. in 18. uro na parkirišču Kulturnega doma Laško tudi posebna predstavitev športa invalidov. Ambasador dogodka pa bo izvrstni slovenski paraolimpijec parakajakaš Dejan Fabčič. To je še razlog več, da nas obiščete.

Kaj pomeni za Slovenijo in tudi samo Laško Evropsko prvenstvo v namiznem tenisu?

Kot sem že prej omenil, dodelitev evropskega prvenstva in pred tedni še svetovnega je veliko priznanje za Slovenijo, Zvezo za šport invalidov Slovenije Paraolimpijski komite in šport invalidov. Svetovno prvenstvo bomo namreč gostili prihodnje leto v Laškem in Celju. Prepričan sem, da bomo prireditvi globalnega formata izvrstno izkoristili, se še bolj uveljavili kot izvrsten organizator, omenjena dogodka in vse spremljevalne dejavnosti pa želimo izkoristiti, da v svet športa privabimo tudi mlade invalide. Z željo, da jim pokažemo, da jim nudimo vrhunske pogoje za razvoj in napredek.

Pod taktirko trenerja Darka Kojadinoviča so na namiznoteniškem kampu vadili Luka Trtnik, Bojan Lukežič, Ljubiša Gajič, Primož Kancler in Barbara Meglič. O tem, kako je pripravljena naša reprezentanca in na koga najbolj stavi na EPINTu, je Kojadinovič povedal: »Prepričan sem, da bomo na prvenstvu dostojno zastopali barve naše države. Bilo bi precej nehvaležno, da bi na tem mestu koga izpostavil. Vem pa, da bo vsak, ki bo oblekel dres Slovenije, svoje delo za mizo opravil dobro in v najboljši možni veri.« Poleg slovenske izbrane vrste so na kampu sodelovale tudi selekcije Slovaške, Velike Britanije, ZDA, Irske, Hrvaške, Srbije in Norveške. »Za nami je uspešen pripravljalni kamp, ki ga je vodil slovenski trener Gorazd Vecko, ki pa že drugi paraolimpijski ciklus izjemno uspešno vodi britansko reprezenanco. Trening kamp v Laškem nam je ponudil tudi izvrstne sparing partnerje, kar smo skušali na dveh treningih dnevno tudi maksimalno dobro izkoristiti,« je še pojasnil Kojadinovič.

Vesna Pfeiffer