Maja letos se je začel v celoti uporabljati pravilnik o psih pomočnikih, ki je bil sprejet na podlagi zakona o izenačevanju možnosti invalidov. Invalid lahko izvajalca šolanja psa izbere med tistimi, ki jih bo ministrstvo za delo izbralo na podlagi javnega razpisa. Ta je v zaključni fazi.
Psi pomočniki so, kot je zapisano na spletni strani ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, strokovno izšolani psi, ki za gibalno ovirano osebo pobirajo in prinašajo razne predmete, na primer telefon, daljinec za TV, časopis in podobno, pomagajo pri odpiranju in zapiranju vrat ter predalov s pritrjenim vlečnim trakom na posebni oprtnici ali pritrjenim na kljuko.
Pes lahko nudi pomoč pri slačenju delov oblačil in sodeluje z invalidom pri gibanju z invalidskim vozičkom. Lahko pomaga tudi pri vklopu in izklopu električnih stikal, ki so na primerni višini in jih pes doseže.
Za psa pomočnika ni primeren vsak pes, temveč mora biti ustrezno izšolan. Njegovo šolanje bodo invalidi oziroma invalidke, ki bodo upravičeni do psa pomočnika, plačali z vrednotnico za financiranje šolanja.
Invalidi oziroma invalidke lahko vlogo za pridobitev psa pomočnika vložijo na upravni enoti. Vlogi morajo priložiti opis težav pri gibanju, prenašanju, premikanju ali ravnanju s predmeti ter o ustreznih psihofizičnih lastnostih in primernih bivalnih razmerah za psa.
Na podlagi dokumentacije in osebnega razgovora z invalidom bosta izvedenca podala mnenji o njegovih fizičnih, osebnih in drugih značilnostih ter o združljivosti invalida in psa.
Pri tem je po navedbah pristojnega ministrstva najpomembnejše, da je invalid samostojno mobilen z invalidskim vozičkom ali podobnim pripomočkom ter da ga zna upravljati in voziti brez pomoči drugih oseb, da je psihično stabilen in sposoben za vodenje psa, da sprejme sobivanje s psom kot trajen odnos in da ima bivalne in ekonomske pogoje za bivanje in vzdrževanje psa pomočnika.
Na podlagi izvedenskega mnenja bo upravna enota izdala odločbo, s katero bo odločila o odobritvi šolanja psa pomočnika ter vrednotnico za plačilo stroškov. Upravičenec lahko za šolanje psa pomočnika izbere kateregakoli izvajalca šolanja psa pomočnika s seznama ministrstva, ki bo objavljen na spletni strani ministrstva.
Po uspešno opravljenem šolanju in zaključnem izpitu, ki ga morata opraviti tako upravičenec ter pes pomočnik, bo upravna enota izdala odločbo, s katero bo invalid dobil psa pomočnika v svojo last.
V. R. / STA