Opis fotografije: Moški na invalidskem vozičku. Foto: Bobo
Opis fotografije: Moški na invalidskem vozičku. Foto: Bobo

Po podatkih statističnega urada je bilo konec lanskega leta v Sloveniji 30.544 delovno aktivnih invalidov, od tega jih je bilo 17,4 odstotka zaposlenih vinvalidskihpodjetjih. Povprečna plača v teh podjetjih je bila glede na leto prej resda nekoliko višja, vendar je bila glede na povprečno plačo v drugihpodjetjihza okoli petino nižja.

Čeprav je bilo število vseh delovno aktivnih v Sloveniji konec lanskega leta prvič po letu 2008 višje kot leto poprej, je število zaposlenih vinvalidskih podjetjih še naprej upadalo, kažejo podatki državnega statističnega urada. Decembra 2014 je bilo v 140invalidskihpodjetjih zaposlenih nekaj manj kot 10.600 oseb, kar je skoraj 4 odstotke manj kot konec leta 2013. Med njimi je bilo v javnem sektorju zaposlenih dobrih 21 odstotkov, v zasebnem sektorju pa 78,6 odstotka. Od 140 podjetij jih je 127 delovalo v zasebnem sektorju, 13 pa v javnem sektorju.

Med zaposlenimi več moških

Podobno kot v vseh podjetjih z najmanj eno delovno aktivno osebo je bilo tudi v invalidskihpodjetjih zaposlenih nekoliko več moških (57 odstotkov) kot žensk, ki jih je bilo 43 odstotkov. Podatki o izobrazbi zaposlenih kažejo, da je bilo tistih z višjo ali visokošolsko izobrazbo najmanj, bistveno več pa je bilo zaposlenih z osnovnošolsko ali nižjoizobrazbo. Odstotek zaposlenih s srednješolsko izobrazbo je bil vinvalidskih podjetjih približno enak kot v vseh drugih. Skoraj polovica invalidskih podjetij se je ukvarjala s predelovalnimi dejavnostmi, sledile so druge raznovrstne poslovne dejavnosti, trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil ter zdravstvo in socialno varstvo.

Mesečna neto plača za 20 odstotkov nižja

Povprečna mesečna bruto plača vinvalidskihpodjetjih je lani znašala slabih 1.200 evrov, povprečna neto plača pa nekaj manj kot 800 evrov. V primerjavi s povprečno mesečno plačo zaposlenih pri vseh pravnih osebah v Sloveniji je bila vinvalidskihpodjetjih povprečna bruto plača za 22,9 odstotka, povprečna neto plača pa za 20,6 odstotka nižja. Najvišjo povprečno neto plačo so prejemali zaposleni vinvalidskihpodjetjih v obalno-kraški in savinjski statistični regiji, najnižjo pa v spodnjeposavski statistični regiji.x

STA/V. P.