Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je poudarila praktičen in simbolni pomen nove pridobitve, ki bo varovancem omogočil bistveno izboljšanje kakovosti bivanja in življenja. Njegov simboličen pomen pa po njenem mnenju jasno sporoča, da smo skupnost, ki skrbi za najranljivejše skupine. Ob tem je spomnila, da so zelo majhen kamenček v tem mozaiku letos prispevali tudi v državnem zboru, ko so ranljivim skupinam vrnili volilno pravico. Tako pomembna institucija pa ne bi mogla uspešno opravljati svojega poslanstva brez srčnih in zavzetih sodelavcev, je dejala in si zaželela, da postanejo "zgled ne samo politiki, ampak tudi širši skupnosti," so sporočili iz centra.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je poudaril, da si na ministrstvu neprestano prizadevajo, da imajo vsi ljudje možnost aktivnega vključevanja v družbeno življenje in delovno okolje. Pri tem posebno skrb namenjajo osebam z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. Želijo jih opremiti z znanjem, veščinami in spretnostmi - vse to s ciljem za "čim večjo samostojnost na različnih področjih njihovega življenja".
Zaradi pomanjkanja prostora in pomanjkljivosti v obstoječi zgradbi so v Varstveno-delovnem centru (VDC) Ince marca lani začeli rekonstrukcijo obstoječega objekta, gradnjo prizidka in urejanje zunanje okolice, prilagojene potrebam uporabnikov. "Ključni cilji naše investicije so bili izboljšanje bivalnih pogojev za obstoječe uporabnike enote Naša hiša, učinkovito omejevanje širjenja okužb v primeru epidemije ter zagotovitev prostorskih pogojev za kakovostno bivanje gibalno oviranih in izboljšanje delovnih pogojev za zaposlene," so v sporočilu za javnost povzeli besede direktorice VDC Ince Vladke Pacek.
S prizidkom neto površine 97 kvadratnih metrov so pridobili tri nove dvoposteljne sobe, hodnik, sanitarije in čajno kuhinjo s sedežno garnituro. Rekonstrukcija obstoječega objekta v skupni izmeri 155 kvadratnih metrov je omogočila vzpostavitev dodatnih dveh dvoposteljnih sob, negovalne kopalnice in negovalne sobe ter shrambe za medicinsko opremo. Pridobili pa so tudi dodatne prostore za strokovne sodelavce in nočno varovanje ter pisarno za zaposlene. Poleg tega so zunanjo okolico Naše hiše prilagodili gibljivo oviranim uporabnikom. Pridobili so dodatnih pet parkirnih mest in pokrito kolesarnico, uredili park, postavili bioklimatsko pergolo, gugalnico in košarkarski koš. Vrednost naložbe znaša slabih 1,5 milijona evrov z DDV.
Ta investicija bo po besedah župana Mengša Boga Ropotarja zagotovila, da bo Naša hiša še naprej pomemben vir podpore za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju ter s tem podpore njihovim družinam.
Delovni center Ince ima tri enote, v katere je skupaj vključeno 108 oseb. V enoti institucionalnega varstva Naša hiša trenutno biva 29 oseb.