Na fotografiji je vhod v lekarno, pred katerim je napis lekarna. Foto: BoBo
Na fotografiji je vhod v lekarno, pred katerim je napis lekarna. Foto: BoBo

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.28 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat se bodo v Posebni ponudbi spraševali, ali je plačljiva storitev svetovanja o uporabi zdravil, za katero so se odločili v nekaterih slovenskih lekarnah, lahko sporna.

Od prvega marca v nekaterih javnih lekarnah zaračunavajo svetovanje o uporabi zdravil. Gre za storitev, ki so jo poimenovali Pregled uporabe zdravil, zanjo zaračunajo do nekaj več kot 27 evrov, namenjena pa je predvsem bolnikom, ki uporabljajo več zdravil hkrati. Plačljivi so postali tudi nasveti o samozdravljenju, negi kože, prehranskih dopolnilih, homeopatskem zdravljenju in biometričnih vrednostih. Zaračunavanje svetovanja o zdravilih je v javnosti dvignilo kar nekaj prahu, sploh ob dejstvu, da podobno storitev opravljajo tudi v zdravstvenih domovih, kjer svetuje klinični farmacevt, stroške pa krije zdravstvena zavarovalnica. Nasprotniki zaračunavanja svetovanja pravijo, da je svetovanje o varni in učinkoviti rabi zdravil ena od temeljnih lekarniških dejavnosti in jo je neetično posebej zaračunavati.

Zaračunali so informacijo o učinku zdravila

Poglejmo konkreten primer. Mariborčanka je ob nakupu zdravila v mariborski lekarni želela dobiti podrobnejše informacije o učinku zdravila. Nemalo je bila presenečena, ko so ji povedali, daje za takšno svetovanje odslej treba plačati. »Zanimalo me je, ali obstaja zdravilo, ki poskrbi za želodčno sluznico, ne da bi pri tem oviralo absorpcijo vitamina B 12 oziroma vitaminov.« je pojasnila. V Mariborski lekarni pravijo, da odgovor na tako vprašanje presega okvire klasičnega svetovanja, ki ga pacienti dobijo ob prejemu določenega zdravila. »To vprašanje ni navadno vprašanje. Gre za zahtevno, kompleksno vprašanje, in farmacevt v lekarni na takšno vprašanje ne more takoj dati odgovora,« pojasni Elvira Omerović Pešec iz Lekarn Maribor, kjer so plačljivo svetovanje uvedli s 1. marcem ter doda: »Za takšno storitev se je potrebno dogovoriti za termin, saj se mora farmacevt pripraviti, pregledati literaturo, glavne povzetke in značilnosti zdravil. To pomeni, da ne more takoj dati odgovora.« To pa ni edina storitev, za katero boste morali v mariborski lekarni plačati. 10 evrov vas bo denimo stalo svetovanje s področja homeopatskega zdravljenja, med pet in sedem evri pa boste morali plačati za svetovanje s področja nege kože, samozdravljenja in prehranskih dopolnil. Povpraševanje pacientov po storitvi pregleda uporabe zdravil v mariborskih lekarnah se je sicer v zadnjih dveh letih povečalo za več kot 100 odstotkov, letos so opravili 13 svetovanj, od tega devetza plačilo.

Število predpisanih zdravil na bolnika narašča

»Iz analiz in anket je razvidno, da več kot polovica ljudi ne uporablja zdravil v skladu z navodili,« še pojasni Elvira Omerović Pešec. Podoben odstotek pacientov, ki so napačno uporabljali eno ali več predpisanih zdravil, so lani zabeležili tudi v Lekarni Ljubljana. Skoraj petina pacientov vsaj enega predpisanega zdravila sploh ni jemala, je pokazala analiza storitve Pregled uporabe zdravil. »Storitev je pri nas brezplačna, kadre pa lekarna zagotavlja iz naslova sredstev, ki jih pridobiiz tržne dejavnosti,« pojasni Mateja Praprotnik iz Lekarna Ljubljana. Povpraševanje po storitvi se je sicer v lanskem letu v primerjavi z letom 2015 povečalo za več kot 110 odstotkov. Število predpisanih zdravil na bolnika v Sloveniji medtem iz leta v leto narašča. Leta 2010 je deset in več zdravil uživalo dobrih 19 tisoč 500 oseb, leta 2014 pa že skoraj 23 tisoč. Ker marsikdo med njimi zdravil ne uživa na pravilen način, je Zavod za zdravstveno zavarovanje pred petimi leti zagnal pilotni projekt farmacevtskega svetovanja v procesu zdravljenja bolnikov, ki jemljejo več zdravil hkrati. Lani so takšno svetovanje uvedli v celotni osnovni zdravstveni mreži.

Zdravnik sodeluje s kliničnim farmacevtom

Cilj projekta vključitve kliničnega farmacevta v zdravljenje bolnikov, ki jemljejo več zdravil hkrati, je zagotoviti osebnemu zdravniku strokovno pomoč pri določanju najustreznejše terapije. »Klinični farmacevt ima na ta način možnost vpogleda v medicinsko dokumentacijo, zlasti je pomembno, da ima vpogled v delovanje jetrnih funkcij, ledvičnih funkcij in na osnovi svojega znanja in možnosti vpogledov v baze in aplikacije, napiše priporočilo, nasvet, predlog izbranemu zdravniku za morebitno optimizacijo, spremembo, dopolnitev terapije,« pojasni Sladjana Jelisavić iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Največkrat se klinični farmacevt vključi v zdravljenje bolnikov, ki jemljejo pet zdravil ali več, ni pa nujno. »Včasih ima pacient predpisani samo dve ali tri zdravila in ima neželene učinke. Zdravnik se lahko posvetuje s farmacevtom in vpraša za alternativno zdravilo oziroma tisto, kar je najbolje za pacienta,« pojasni klinična farmacevtka Alenka Premuš Marušič. Od novembra 2012 do konca leta 2015 so klinični farmacevti v 1.097 ambulantah naredili 3.640 farmakoterapijskih pregledov. V večini primerov je šlo za bolnike, ki so v povprečju jemali 11 ali 12 zdravil hkrati, po analizi farmacevta pa se je število zdravil zmanjšalo za eno ali dve.

Več v oddaji Posebna ponudba

Katere javne lekarne poleg mariborske, pomurskih in gorenjskih, še zaračunavajo svetovanje? Zakaj so se v nekaterih lekarnah po Sloveniji odločili za plačljivo svetovanje, v drugih pa ne? Je zaračunavanje svetovanja o varni in učinkoviti rabi zdravil, ki jeena od temeljnih lekarniških dejavnosti, neetično posebej zaračunavati? Zakaj pravzaprav bolnikom o tem ne svetuje osebni zdravnik, ki ima vpogled v bolnikovo kartoteko in pregled nad zdravili, ki jih uživa? Nemalo bolnikov zdravil ne jemlje v skladu z navodili ali pa se sami odločijo, da določenih zdravil ne bodo več jemali. Kako nevarno je to za njihovo zdravje? Imamo v Sloveniji dovolj kliničnih farmacevtov, da bi pokrili svetovanje v vseh zdravstvenih domovih? Odgovore bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali v torek, 16. maja ob 17.28 na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.