V Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka so v soboto odprli poseben park, namenjen odkrivanju posameznih čutil. Otvoritev parka je le eden od slavnostnih dogodkov, s katerim obeležujejo 80. obletnico delovanja centra, osrednja proslava pa bo novembra.
Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka je poseben javni socialno-varstveni zavod z dolgo tradicijo skrbi za odrasle slepe in slabovidne ter starejše. »Center je svoji začetni dejavnosti, ki je bila omejena predvsem na varstvo slepih, slabovidnih in starejših, med leti svojega delovanja ves čas dodajal nove dejavnosti, ki pa so bile vseskozi povezane s slepoto in starostjo. Letos praznujemo že 80. obletnico delovanja, ta častitljivi jubilej pa bomo obeležili z različnimi dogodki in eden od teh je tudi otvoritev senzoričnega parka,« je pojasnila direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka Silva Košnjek in dodala: »Želeli smo ustvariti park za slepe, pa tudi za starejše in gibalno ovirane, zato je nastal senzorični park, kjer lahko obiskovalec odkriva posamezna čutila.« Park čutil so zasnovali s pomočjo projektanta Urbana Šveglja ob sodelovanju Zavoda za varstvo kulturne dediščine, investicijo v višini 20 tisoč evrov pa je Center pokril iz lastnih sredstev.
Zaznavne cone so namenjene vsaka enemu čutu
Vid je predstavljen z usmerjenimi vizurami, zrcalom, ki predstavi odboj, in barvnimi stekli, ki pokažejo barve vidnega spektra. Sluh je predstavljen z zvončki, vetrnimi tolkali, obešenimi na drevesu, zvočno žabo in s paraboličnima posodama, ki združita valovanje zvoka in omogočata pogovor na veliki razdalji. Tip se predstavlja z dvignjenimi tipalnimi stebri, na vrhu katerih se pojavljajo različni materiali in obdelave, in skalo iz hotaveljskega kamnoloma, ki je mestoma naravno razjedena, mestoma različno obdelana. Vonj je predstavljen z različnimi dišečimi grmovnicami in trajnicami, v dvignjene grede so zasajena tudi zelišča, okus pa je predstavljen s sadnim drevjem, gre za stare sadne sorte in jagodičevjem. »Želimo, da bi senzorični park in sploh celoten nekoč grajski park obiskalo čim več zunanjih obiskovalcev in otrok, saj je to ena od oblik medgeneracijskega druženja, naše odprtosti in dobrosrčnosti, prijaznosti, tako stanovalcev kot tudi zaposlenih.« Škofjeloški center je edini zavod v državi, ki zagotavlja prilagojene prostore in okolico za življenje slepih in slabovidnih oseb. In medtem, ko starejši stanovalci centra največkrat prihajajo iz škofjeloškega okolja, slepi in slabovidni prihajajo iz vse Slovenije ter imajo kot posebna skupina prednost pri sprejemu v center, v katerem omogočajo namestitev 220 stanovalcem.
S prenovo do boljšega bivalnega standarda
»Poleg redne institucionalne dejavnosti v centru nudimo tudi pomoč družini na domu, dnevno varstvo, možnost začasnih namestitev v primeru odsotnosti domačih, organiziramo delavnice za občane, kako čim dlje ostati doma, druženje z Društvom slepih, slabovidnih iz Kranja ter medgeneracijska druženja z otroki škofjeloških vrtcev in z učenci osnovnih šol,« je pojasnila direktorica Centra. Zaradi potreb po boljšem bivalnem standardu so pred petimi leti pričeli s prenovami oddelkov, doslej pa so v celoti prenovili tudi centralno kuhinjo in pralnico. »S prenovo oddelkov smo začeli na severnem traktu 5. nadstropja, letos se bo začela prenova oddelka Livada v 1. nadstropju. Do zdaj smo tako prenovili oddelke Zimzelen, Zarja, Mavrica in Klasje. S prenovami smo v vseh eno in dvoposteljnih sobah uredili lastne kopalnice s sanitarijami, uredili pa smo tudi skupne dnevne prostore po oddelkih v nadstropjih,« je še povedala Silva Košnjek in dodala, da so negovalne oddelke delno prenovili ter zagotovili boljši bivalni standard stanovalcem, obenem pa tudi izboljšali delovne pogoje zaposlenim.
Vesna Pfeiffer