Društvo paraplegikov Prekmurja in Prlekije je konec aprila svečano predalo svojemu namenu prvi učni čebelnjak na svetu, ki je prilagojen za invalide na vozičkih. Čebelnjak so postavili v bližini društva v Murski Soboti, projekt pa so uresničili leto dni potem, ko je bila na 40. dnevih čebelarstva ApiSlovenija v Celju podpisana Listina o zavezi vključevanja invalidov v delo s čebelami. Minister za kmetijstvo Dejan Židan, ki opravlja tekoče posle, je ob slavju ob otvoritvi čebelnjaka izpostavil, da prvi na svetu dobivamo čebelnjak, dostopen osebam na vozičkih.
Gre za tipičen slovenski čebelnjak, njegova notranja velikost omogoča delo dveh oseb na vozičkih in mentorja. Vstop vanj je preko klančine varovan z ograjico, vratni prag je znižan in ne predstavlja ovire. Panji, ki jih je osem, so nameščeni v eni vrsti in od tal dvignjeni 70 centimetrov, kar omogoča delo z invalidskim vozičkom. Pripravili so jih člani Društva paraplegikov Prekmurja in Prlekije in jih tudi poslikali. Nad in pod panji v dosegu rok je veliko odlagalne površine. Vse police, omarice, kljuke na vratih in oknih so prav tako prilagojene višine in dostopne iz sedečega položaja. Čebelnjak je opremljen z osnovnimi pripomočki za sodobno čebelarjenje oseb na invalidskih vozičkih, skupina čebelarje pod mentorstvom Ljuba Janežiča pa je pripravila satnice in vse potrebno za oživitev čebelnjaka.
Darilo Čebelarske zveze Slovenije
Prvi učni čebelnjak na svetu za invalide na vozičkih je plod sodelovanja Zveze paraplegikov Slovenije in Čebelarske zveze Slovenije. Pripravili so tudi Priročnik za usposabljanje invalidov v čebelarstvo, v katerem je predstavljen teoretični del, vsebuje pa tudi opis prilagojenih tehnologij za čebelarje na invalidskih vozičkih. Čebelnjak je projektiral arhitekt Borut Juvanec, za funkcionalnost za invalidske vozičke je poskrbel arhitekt Matjaž Planinc, izdelali pa so ga v tesarski delavnici Draga Črešnjovca v Lendavi. Čebelnjak je darilo Čebelarske zveze Slovenije, ustrezno pa ga je opremila Mestna občina Murska Sobota.
20. maja 2018 - svetovni dan čebel
Kot pravijo na Čebelarski zvezi Slovenije, bo letošnje leto posebno, pa ne samo za čebelarje, temveč za vso Slovenijo. 20. maja bomo po več kot treh letih prizadevanja Slovenije prvič praznovali Svetovni dan čebel, s katerim želijo predstaviti pomen čebel in ostalih opraševalcev za zagotavljanje hrane, trajnostnega kmetijstva, biotske raznolikosti in ohranjevanje okolja. Slovenija je tako letos prestolnica svetovnega čebelarskega in političnega dogajanja na temo čebel in ostalih opraševalcev, čebeljih pridelkov in problemov, ki pestijo njihovo in posledično našo prihodnost. In vokviru vseh teh dogodkov je Čebelarska zveza Slovenije tudi postavila prvi učni čebelnjak za čebelarje na invalidskih vozičkih, ki je edinstven primer vključevanja invalidov v družbo in v delo s čebelami.
V.P.