Društvo študentov invalidov Slovenije bo s svojimi plesalci v ponedeljek, 6. junija 2016, zavzelo oder v Španskih borcih v Ljubljani in vas popeljalo v čudežno deželo plesa in sanj. Plesna predstava ČUDežNI!, pod katero je kot koreograf podpisan Andrej Novotny, je nastala tudi v sodelovanju z rokersko skupino MIT.
Poslanstvo Društva študentov invalidov Slovenije je tudi spodbujanje samostojnosti življenja študentov invalidov in s tem tudi njihovega umetniškega ustvarjanja, pravi vodja projekta ČUDežNI! Lea Bernik Urankar. Del tega poslanstva je tudi ozaveščanje javnosti o študentih invalidih in njihovem življenju ter rušenje še vedno globoko zakoreninjenih stereotipov. Za svoje sredstvo spreminjanja dojemanja invalidnosti in invalidov so si izbrali umetniško izražanje. LeaBernik Urankarpravi, da je spoznavanje samega sebe skozi ples, sprejemanje in soočanje s sabo ter svojim drugačnim telesom »prvi buldožer za rušenje stereotipov«.
Preplet sanjskega in resničnega v deželi ČUDežNIh
Osnova plesnega snovanja skupine plesalk in dveh plesalcev je zgodba Lewisa Carrolla Alica v Čudežni deželi. Koreograf Andrej Novotny pravi, da je bila velik izziv za plesalce pa tudi zanj kot koreografa: »Alica v Čudežni deželi je svet, v katerem ne veljajo fizikalni zakoni, linearnost časa in človeške norme. Od prehoda iz realnega sveta do konca na sodišču se na odru prikazujejo prizori, ki v gledalcu vzbudijo mešane, morda nenavadne občutke – kot da ni vse tako, kot bi moralo biti. Pri postavljanju predstave me je predvsem vodila misel, kako v gib prenestiodštekanostČudežne dežele in njenih prebivalcev, in to prenesti tudi v današnji čas.« Preplet sanjskega in resničnega sveta je bil izziv tudi za dramaturginjo Mojco Funkl: »Vstop v fantastični svet, kjer je vse možno, a obstajajo popolnoma drugačna pravila, nam je omogočal vpogled in preslikavo v naše življenje in igranje z možnostmi in nezmožnostmi.« Ta občutek prepletanja inodštekanosti,kot pravi Novotny, ustvarjata tudi scenografija in animacija v ozadju. In v tem prepletu sanjskega in realnega sveta omejitve realnega sveta izginejo, saj je v sanjah vse mogoče.
Ali kot pripoveduje plesalka Ines: »Alica v zgodbi vedno zaide v neki čuden, a vedno nov svet. Tudi naše potovanje v tem projektu je bilo ustvarjanje novih svetov iz lastne domišljije. Tako kot Alica smo tudi mi morali pobrskati po svoji notranjosti in v sebi najti otroka. Pot do tega pa je bila preprosto ČUDežNA.«
Ples je dimenzija svobode
»Ples je neka druga dimenzija, stanje, v katero padeš in preusmeriš svojo pozornost. Gre za odkrivanje, igranje, medsebojno komuniciranje z gibom, s plesom. Čudovito,« svoje občutke ob plesu opisuje plesalka Urša.
Tudi za Ines so občutki pri plesu neprecenljivi: »Ples mi pomeni premikanje mojih fizičnih sposobnosti in sprostitev mojih ustvarjalnih kanalov. Je svet, v katerem lahko raziščem delčke sebe, obenem pa vanj spuščam nekaj novega, neznanega.«
Dramaturginja Mojca Funkl pojasnjuje, da so se ukvarjali predvsem z raziskovanjem čustev in občutkov, kot so želje, strah, osamljenost, zvedavost in pogum. Pogum je morala zbrati tudi Maša, da si je upala stopiti na oder in zaplesati: »Za sodelovanje sem se odločila predvsem iz radovednosti. Pred tem je bil moj edini stik s plesom na valeti in lani na maturantskem plesu. Na zabavah po navadi nisem plesala, saj zaradi slepote nisem videla, kako to počnejo drugi. Nisem jih mogla posnemati, obenem pa mi gibov nihče ni znal razložiti, zato sem prevzela – zdaj vem – napačno prepričanje, da ples pač ni zame. Ko sem začela obiskovati te plesne vaje, si na začetku sploh nisem znala predstavljati, da bo končni izdelek predstava, kjer bom tudi sama stala na odru. Velik izziv zame je bila orientacija po prostoru in po odru. Ko sem prišla v čisto nov prostor in na oder, sem se morala najprej navaditi na nove okoliščine. Prešteti korake in oceniti, kje približno sem. Vsa ta izkušnja mi je ustvarila čisto novo predstavo. S poslušanjem glasbe, ritmom in dejanskimi občutkom povezanosti z drugimi ljudmi se po odru lahko gibam samostojno, kar mi daje zelo dober občutek, saj sem po navadi odvisna od pomoči in spremstva. Tu pa sem se naučila, da s poslušanjem in dejanskim občutkom lahko doživim lastno gibanje popolnoma drugače in da se lahko z gibom tudi izrazim.«
Prvikrat bo na odru nastopil tudi Tomi: »Gre za moj prvi nastop v življenju. Moja žena je gibalno ovirana in ples je najin skupni konjiček. Zapolni nama četrtkove večere in lepo je, da lahko pleševa skupaj.«
Rokerski utrip, ki prebija nevidni zid
K sodelovanju pa so pritegnili tudi rokersko skupino MIT. Njihov vodja o tem sodelovanju pravi: »Ideja benda MIT je, da si to, kar si, in s tem si največ. Meja ni! Zato nam je v največji izziv podati se v svet ČUDežNIh!.
Vabljeni na premiero plesne predstave ČUDežNI! v ponedeljek, 6. junija 2016, ob 20. uri v Kulturnem centru Španski borci v Ljubljani.x
Veronika Rot