V nedeljo, 8. septembra, si lahko na 1. programu TV Slovenija ogledate 2. del dokumentarne oddaje V upanju na čudež – iskanje zdravila proti Parkinsonovi bolezni.
Parkinsonova bolezen v sodobni družbi zahteva vse večji davek, učinkovitega in varnega zdravila zanjo pa za zdaj še ni. Avtorji dokumentarne oddaje v dveh delih so več let sledili znanstvenikom in bolnikom, ki so se prostovoljno odločili za zahteven nevrokirurški poseg. Ta jim je omogočil vbrizgavanje novega zdravila neposredno v možgane. Kakšne rezultate je prinesel ta način zdravljenja?
V prvem delu dokumentarne oddaje ste lahko spremljali, kako so leta 2012 v Bristolu na 42-ih prostovoljcih začeli preizkušati novo zdravilo proti Parkinsonovi bolezni. Ustvarjalci filma so šest let s kamero spremljali bolnike, ki so morali najprej prestati zapleteno operacijo: v možgane so jim vstavili katetre, po katerih je polovica prejemala pravo zdravilo, druga polovica pa placebo. V drugem delu oddaje boste lahko videli, kakšni so bili rezultati večletnega preizkušanja zdravila proti Parkinsonovi bolezni je na vseh 42-ih prostovoljcev, ki so dobivali zdravilno učinkovino GDNF. Z rednimi kontrolami so ugotovili, da se je nekaterim stanje dramatično izboljšalo, pri drugih pa sprememb ni bilo. Zaradi placeba ali neučinkovitosti zdravila? Na odgovor so morali počakati vse do konca raziskave. Ta je zdravnikom in bolnikom vlila novo upanje. Vendar so doživeli hladno prho, ko se je farmacevtski velikan Pfizer odločil, da ne bo podprl nadaljnjega preizkušanja zdravila.
V upanju na čudež – iskanje zdravila proti Parkinsonovi bolezni, 2. del dokumentarne oddaje, v nedeljo, ob 23.20, na TV SLO 1.
V. R.