Na fotografiji so avtomobili, ki so parkirani v vrsti. Foto: BoBo
Na fotografiji so avtomobili, ki so parkirani v vrsti. Foto: BoBo

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Danes SE bodo v oddaji Posebna ponudba spet lotili prijemov, ki se jih hrvaške parkirne hiše lotevajo pri izterjavi domnevno neplačanih parkirnin.

Saga o tem, kako od slovenskih voznikov izterjati domnevno neplačane parkirnine v tujini, večinoma na Hrvaškem, se nadaljuje. Uredništvu oddaje Posebna ponudba se je oglasil gledalec, ki ga po dveh pozivih - najprej ga je prejel od nekega nemškega, nato pa še od britanskega podjetja za izterjavo dolgov, zdaj k plačilu parkirnine poziva kar lizing hiša. »Moj avto je na lizing in sem prejšnji teden prejel od Summit lizinga pošto, v kateri mi priporočajo, naj plačam zahtevani znesek,« je pojasnil Tomaž Sršen. Svoje vozilo je v Zagrebu parkiral pred dvema letoma, hrvaški notar pa skuša zdaj od lizing hiše, ki je formalno lastnica vozila, izterjati dolg v višini 60 hrvaških kun ali okoli osem evrov, vendar z bogatimi stroški in zamudnimi obrestmi. »Če sem prav preračunal, zdaj zahtevajo 234 evrov. Pri tem me najbolj moti, da sem dobil prvi opomin dobro leto po tem, ko sem tam parkiral. Prvi opomin sem dobil iz Nemčije, drugega iz Anglije, zdaj pa preko lizing hiše. Odvetniki mastno služijo na ta račun, tudi tisti, ki samo pridobivajo podatke o lastnikih vozil,« je prepričan gledalec. Praksa pošiljanja izvršb tujim državljanom se torej nadaljuje, čeprav je sodišče Evropske unije nedavno razsodilo, da sklep o izvršbi, ki ga izda hrvaški notar, ne more biti potrjen kot evropski izvršilni naslov in da na takšni podlagi čezmejne izvršbe ni mogoče doseči, razen v primeru, ko ima dolžnik premoženje na Hrvaškem.

Lahko zasežejo vozilo?

Pri eni največjih lizinških družb v Sloveniji voznike pozivajo, naj dolgove poravnajo. Po njihovi razlagi sodbe sodišča EU bi namreč lahko hrvaški organi vozila zasegli takoj, ko bi se vozniki spet nahajali na Hrvaškem. Gledalec na vprašanje, ali se zaradi grožnje z zasegom boji na Hrvaško, odgovarja: »Ne, tam sem bil prejšnji teden. Res je, da sem šele potem, ko sem prišel domov, videl pošto, s katero grozijo, da lahko zaplenijo avto. Ampak veste kaj, to so stvari, kjer skušajo nekateri samo zelo dobro napolnit svojo malho.« Pri Summit Leasingu so sicer doslej prejeli že preko 100 izvršb s strani hrvaških notarjev. »Če lizing hiša, ki je lastnica vozila, dobi izvršbo, se mora pritožiti kot vsi ostali in voditi postopek do konca,« meni hrvaški odvetnik Damir Sajko. Pri Summit Leasingu so nam sicer povedali, da naj bi nekatere njihove stranke dolg poravnale neposredno pri hrvaških parkiriščih, ta pa da so nato svoje terjatve umaknila. O izvršbah, ki jih tujim voznikom pošiljajo hrvaški notarji, je na pobudo trgovskega sodišča v Zagrebu odločalo tudi Sodišče Evropske unije. Razsodilo je, da hrvaški notarji niso organ za pošiljanje sklepov o izvršbah tujcem. Za razlago sodbe Evropskega sodišča smo zaprosili tudi slovensko ministrstvo za pravosodje, ki je potrdilo, da sklepa o izvršbi, ki ga izda hrvaški notar, glede na odločitev sodišča, ni mogoče potrditi kot evropski izvršilni naslov in da na takšni podlagi čezmejne izvršbe ni mogoče doseči. Vendar na pravosodnem ministrstvu tudi pojasnjujejo, da v primeru, ko ima dolžnik premoženje na Hrvaškem, izvršba poteka po hrvaškem notranjem pravu. Prav tako je izvršba veljavna, če jo izda ali potrdi hrvaško sodišče. Na vprašanje, ali lahko torej prejemniku izvršbe, ki nima nepremičnine na Hrvaškem, lahko zarubijo osebno vozilo, ko prestopi mejo, hrvaški odvetnik Sajko odgovarja: »Težko verjamem, da bi v času enega, dveh ali treh tednov, koliko povprečno traja letni dopust oziroma, kolikor se oseba giblje po Hrvaški, sodišče zaključi postopek in najde vozilo ter ga zarubi.«

Več v oddaji Posebna ponudba

Koliko je realno možnosti, da slovenskim voznikom, ki se odpravijo na Hrvaško, vozilo zasežejo? Kateri organ je pristojen za to in kako sploh pride do informacije, da gre za voznika, ki domnevno ni plačal parkirnine? Kaj pa nepremično premoženje na Hrvaškem. Ga lahko rubijo? To je le nekaj vprašanj, na katera bodo odgovarjali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali v torek, 11. aprila ob 17.28 na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.