Gre za pomemben mejnik v dolgoletnem procesu deinstitucionalizacije, ki ga v zavodu izvajajo že od leta 1983, ko so kot eden izmed pionirjev na tem področju v Sloveniji odprli svojo prvo stanovanjsko enoto v Zeleni jami. V Hišo pod hribom se je preselilo šest uporabnikov VDC-ja Tončke Hočevar, ki so doslej bivali v drugih stanovanjskih skupinah ali zavodu.
»Deinstitucionalizacija, ki jo v našem zavodu izvajamo že več kot 40 let, ni le premestitev uporabnikov iz večjih zavodskih okolij v manjše skupine. Gre za pristop, ki našim uporabnikom omogoča bolj samostojno in kakovostno življenje, prilagojeno njihovim individualnim potrebam in željam. Manjše stanovanjske enote, kot je Hiša pod hribom, jim omogočajo več miru, osebnega prostora in svobode. Uporabniki lahko živijo v manjših skupinah, kjer so bolj vključeni v vsakodnevna opravila in manj omejeni s potrebami velikih skupin,« je povedal Slavko Bolčević, direktor VDC-ja Tončke Hočevar.
Vsaka nova odprta enota je za zavod, v katerem je v storitev institucionalnega varstva vključenih skupno sto uporabnikov, tudi pomembna strateška pridobitev. »S preselitvijo uporabnikov v manjše enote ustvarjamo več prostora v svoji osrednji ustanovi za izvajanje prepotrebnih programov, kot so bolniške sobe, krizne namestitve ter prostori za najstarejše uporabnike, ki potrebujejo prilagojeno oskrbo in intenzivno zdravstveno nego. S tem gradimo bolj odziven, prilagodljiv in vključujoč sistem,« je še povedal Bolčević.
Stanovalci nove enote so se že navadili na življenje v novem okolju
Uporabniki, ki v novi stanovanjski enoti bivajo od junija, so se že povsem navadili na novo okolje in Hišo pod hribom s ponosom imenujejo svoj dom. Njihovo usvajanje vsakodnevnih opravil, vse večja samostojnost in vključevanje v skupnost dokazuje, kako pomembne in pozitivne spremembe prinaša taka oblika bivanja.
Kaj je uporabnikom, ki bivajo v novi stanovanjski enoti, najbolj všeč?
Denisu je všeč, »da se s sostanovalci dobro razumemo. Vse se dogovorimo. Všeč mi je, da pomagam, sesam, brišem prah, kuham večerje, skuham kavo. Pa da kam gremo, da se kaj dogaja, da se na sestanku zmenimo, kaj bomo počeli.«
Anji je všeč, »da z avtobusom hodim v delavnico. Veliko hodimo na sprehode in na izlete. Veliko se pogovarjamo, iščemo recepte, skupaj kuhamo. Dobro se mi zdi, da si povemo razne želje in da hodimo čez cesto na aktivnosti. Veselim se, da bomo šli na koncert. Najbolj mi je všeč, da hodim k fantu na zmenke.«
Dijani je všeč, da je v hiši veliko prostora, da imajo skupno televizijo in novo opremo. Pa še, da uporabniki skupaj delujejo, da se s cimro dobro razume in da so super skupina.
Luka pravi, da ima lepo sobo in da mu je všeč, da ima v sobi televizijo. Vsak torek rad skuha večerjo in preizkuša nove recepte. Rad hodi na izlete.
Tini je všeč soba in to, da sta z Dijano cimri. Rada gleda televizijo, ki jo imata v sobi. Pohvali tudi hrano. Še posebej ji je všeč, da lahko pospravlja in pije kavo.
Igor je navdušen nad lokacijo, ker ima službo kar čez cesto. Dobro se mu zdi, da sami kupujejo hrano in kuhajo. Rad dela po hiši in zunaj. Super je tudi to, da imajo dvigalo.