Začetna stran spletne strani Mestne občine Nova Gorica. Na sredi napis Dobrodošli v Novi Gorici! Foto: posnetek zaslona
Začetna stran spletne strani Mestne občine Nova Gorica. Na sredi napis Dobrodošli v Novi Gorici! Foto: posnetek zaslona

Mestna občina Nova Gorica je tako s prilagoditvijo spletne strani zahtevam Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij omogočila, da je spletna stran zdaj večinoma dostopna in prijazna za vse njene obiskovalce. Projekt je mestna občina izvedla v tesnem sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica in Zavodom za digitalno dostopnost A11Y.si pod vodstvom Tilna Škrabe, ki je s prostovoljnim strokovnim svetovanjem bistveno pripomogel k temu, da so dosegli tako visoko raven dostopnosti spletne strani.

V Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica so zadovoljni, da so na spletni strani novogoriške mestne občine zagotovili skladnost z mednarodnimi standardi in zakonodajo ter tako vsem omogočili enakopraven dostop do vsebin. Predsednik društva Igor Miljavec izpostavlja: »Mestna občina Nova Gorica je izpolnila še en cilj iz strategije dostopnosti. Zahvaljujemo se novogoriški mestni občini in Zavodu za digitalno dostopnost A11Y.si, da smo skupaj poskrbeli, da je spletna stran postala prijazna za vse, da bodo predvsem osebe, ki imajo težave z vidom in drugimi oviranostmi same lahko dostopale do informacij, ki jih potrebujejo za samostojno življenje. Pokazali smo pot tudi drugim institucijam v mestni občini, da se odločijo za podoben korak kot mestna občina. Ponovno smo se naučili, da medsebojno sodelovanje vodi do dobrega rezultata. Tudi osebe, ki vnašajo podatke na spletno stran, morajo poznati pravila, kako se informacije vnaša, da lahko osebe z oviranostmi dostopajo do informacij. Tega zavedanja je vse več, začenši z zaposlenimi v novogoriški mestni upravi, kar nas navdaja z zadovoljstvom.«

Igor Miljavec. Foto: Televizija Slovenija
Igor Miljavec. Foto: Televizija Slovenija

Tilen Škraba, direktor Zavoda za digitalno dostopnost A11Y.si, ki je v veliki meri zaslužen za nivo ustrezne dostopnosti spletne strani novogoriške mestne občine, poudarja: »Enakopraven dostop do digitalnih vsebin je pravica, ki je zakonsko že kar nekaj časa uveljavljena, žal se pa uvaja zelo počasi. Veseli smo vsake organizacije, ki naredi korak naprej in začne z urejanjem dostopnosti spletišč, dokumentov in ostalih digitalnih vsebin. Prav to veselje nakazuje, kako slabo stanje je na tem področju v Sloveniji. Veselimo se nečesa, kar bi moralo biti samoumevno. Vseeno smo Mestni občini Nova Gorica brez zadržka priskočili na pomoč in s tem dokazali, kako smiselno in potrebno je v take projekte vključiti strokovnjake s področja digitalne dostopnosti. Poudariti moramo tudi, da zagotavljanje enakopravnega dostopa ni projekt, ki se ga začne in zaključi. To je proces, v katerem morajo ves čas sodelovati vsi deležniki, ga posodabljati in izboljševati. Ko je dostopen sistem enkrat vzpostavljen, je največja odgovornost seveda na ljudeh, ki vsebine pripravljajo in vnašajo. Ti morajo imeti vso potrebno znanje glede dostopne priprave vsebin in zavedanje, kako pomembna je dostopnost vsake posamezne objave.«

Župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. Foto: Gibanje Svoboda, arhiv MMC RTV SLO
Župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. Foto: Gibanje Svoboda, arhiv MMC RTV SLO

Zagotavljanje dostopnosti podpira tudi novogoriški župan Samo Turel, ki je o tem povedal: »Osebno si bom vedno prizadeval, da bodo imeli vsi občani enakopraven dostop do naših informacij. Nekaj, kar bi leta 2023 v družbi moralo biti naravno dejstvo, je še vedno v fazi uvajanja in reševanja. Zato sem toliko bolj vesel, da s prenovljeno spletno stranjo mestne občine vsem zagotavljamo enak in prijazen dostop do vsebin. Zahvaljujem se Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica in Zavodu za digitalno dostopnost A11Y.si za vso pomoč in sodelovanje. Želim si, da bi še več institucij, podjetij, društev in posameznikov sledilo našemu zgledu in se odločilo za ta korak, ki nekaterim ljudem bistveno izboljša kvaliteto življenja in jim nudi dostop do dragocenih informacij. Leta 2025, ko bo Nova Gorica Evropska prestolnica kulture, bi se lahko predstavili tudi kot okolje, ki osebam z različnimi oviranostmi zagotavlja enakovreden dostop do informacij.«

Prenova spletne strani s poudarkom na prilagoditvi dostopnosti je potekala v minulem letu. Šlo je za zahteven in obsežen projekt, ki se še nadaljuje, saj si želijo visok standard dostopnosti zagotavljati tudi v prihodnje. Lotili pa se bodo tudi ustrezne prilagoditve spletnega arhiva.

Foto: Radio Koper/Ivana Zajc
Foto: Radio Koper/Ivana Zajc