Na fotografiji sta Veselka Pevec in trenerka Polona Sladič po osvojenem odličju. Foto: Vid Ponikvar/Sportida
Na fotografiji sta Veselka Pevec in trenerka Polona Sladič po osvojenem odličju. Foto: Vid Ponikvar/Sportida

Slovenska strelkaVeselkaPevec je na paraolimpijskih igrah v Riu z zračno puško stoje v disciplini R4 v kategoriji SH2 osvojila zlato medaljo, slovenski uspeh v tej disciplini pa je dopolnil še Franček Gorazd Tiršek s srebrno medaljo.

Slovenca sta bila že v kvalifikacijah zelo visoko, Pevčeva je v kvalifikacijah dosegla 634,9 kroga in postavila nov paraolimpijski rekord, le 0,4 kroga pa je za njo kot drugi zaostal Tiršek (634,5). V finalu, kjer se po novih pravilih osmerica meri na izpadanje, pa sta Slovenca poskrbela za pravo dramo. O zmagi je odločil zadnji strel, po katerem je Pevčeva za skupno 0,2 kroga premagala Tirška (211,0 : 210,9). Pred tem je Tiršek dolgo časa vodil, tudi že za več kot krog, Pevčeva pa se je držala tretjega mesta, vmes zdrsnila na četrto, a je nato v odločilnih trenutkih z zbranim streljanjem poskrbela za največji uspeh v karieri. »Nisem si niti v sanjah mislila, da se bo tako odvilo. Velikokrat sem ga lovila na treningih, saj pogosto skupaj treniramo, premagala pa sem ga danes, ko je najpomembnejše. S paraolimpijskim rekordom sem se uvrstila v finale. In evo - zlata. Ko sem vmes pogledala tablo z rezultati, sem se skušala zbrati. Uspelo mi je. Še zdaj ne vem, kako. A se je izplačal ves trud, ki sem ga vložila. Tudi po osem ur sem sedela na strelišču. Ni in ni mi šlo, a nisem hotela razočarati na paraolimpijskih igrah,« je naporno pot do Ria in zlata opisala Pevčeva.

Natančnejša Veselka

Pred zadnjo serijo dveh strelov je Tiršek vodil za 0,3 kroga, potem pa ustrelil 10,4 in 10,1. Ta zadnji strel je odločil slovenski interni boj za paraolimpijsko krono, saj je bila njegova reprezentančna kolegica, pa tudi tekmica, natančnejša. Strela 10,3 in 10,7 sta pomenila, da je na koncu razlika šla v njeno korist, bila pa je minimalna – le 0,2 kroga. »To je dokaz, da v športu rezultate kroji sreča. Jaz sem danes naredil vse prav, a me je sreča zapustila. Bilo je, kot je bilo. Če bi mi kdo pred tekmovanjem ponudil srebrno medaljo, bi podpisal, a zdaj ne morem biti zadovoljen. Puška se je sprožila v nepravem trenutku. Lahko si najboljši, a če nimaš sreče, ne zmagaš,« je bil po srebru vseeno nekoliko razočaran Tiršek. Zanj je to druga paraolimpijska medalja po Londonu 2012, kjer je prav tako srebrn v tej disciplini, za novinko na največjih tekmovanjih za športnike invalide Pevčevo pa je današnja medalja prva v karieri. V tej kategoriji je nastopil tudi Damjan Pavlin, ki je bil v predtekmovanju 22., vendar so ga pozneje diskvalificirali zaradi nepravilne opreme.

Veliko zaslug ima tudi trenerka

Polona Sladič slovi kot stroga trenerka, ki ima vse pod nadzorom, kar pa očitno prinaša uspehe. »Tole je noro, noro, noro ... čustva so šla svojo pot, ko je bilo jasno, da imamo dve medalji. Oba sta izvrstno odstreljala. Škoda za Nanija za zadnji strel, ker je do takrat vodil. Moramo biti presrečni za dvojno zmago, to je neverjeten uspeh v tej konkurenci. Ja, noro,« je po podelitvi medalj v disciplini R4 kategoriji SH2 v Riu dejala strelska selektorka, še povsem pod vtisom nepozabnega dogajanja na strelišču Deodoro. »Dejansko je konkurenca zelo izenačena. Nismo skrivali forme, vedeli smo, da staVeselkain Nani konkurenčna, a to ni nikoli zanesljivo. Zato sta dva finalna nastopa uspeh, dve medalji pa ... vesolje,« je skušala najti besede za opis uspeha. »Kakor mi je Nani na hitro povedal, se mu je ta strel prehitro sprožil. Žal mi je zanj, a ko bo to prespal, bo videl, da je tudi ta ponovitev uspeha iz Londona velika stvar. Takoj po koncu ni bil zadovoljen, a pozneje bo drugače. Strelske velesile so ostale brez medalje in tudi brez finala,« je o razočaranju Tirška oziroma Nanija, kot ga kličejo v ekipi, dejala Sladičeva.

Težave z očmi

»Veselkaje imela ogromno težav z očmi, poleg tega pa smo ob koncu priprav v Sloveniji odkrili napako na dioptru, ki jo je zelo težko odkriti. To smo našli in zdelo se je, da je takrat kar spregledala in začela streljati zelo dobro. Pokazala je, da je superšampionka. Nani pa je strelec za velike tekme. Nikoli ne popušča, grize do konca in več kot zasluženo sta na prvem in drugem mestu,« je svoja dobitnika medalj opisala nekdanja zelo uspešna strelka, ki zdaj že dolgo gradi tudi uspešno trenersko kariero. Predsednik zveze za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijskega komiteja (ZŠIS-POK) Damijan Lazar je tudi v živo spremljal zgodovinski dan in seveda ni mogel skriti zadovoljstva ob velikem uspehu. »Upali smo in verjeli v to zgodbo. Zveza je strelce tudi finančno podprla, sledila so medcelinska tekmovanja. Za nas je to velik finančni zalogaj, a smo s tem prvim in drugim mestom prepričali vse, ki so nam stali na poti. Seveda pa je to tudi zahvala sponzorjem, ki nam pomagajo,« je povedal Lazar.

Medalji zagon za nove rodove športnikov invalidov

»Na področju športa invalidov se stvari premikajo na bolje. Želimo, da se tudi v Sloveniji razvije šport na ravni rekreacije za mlade. Mlade bomo skušali vključiti v šport, ob tem pa je odgovornost zveze, da skuša s takšnimi dosežki predstaviti šport invalidov. Da je to vrhunski šport in da je potrebno veliko odrekanja,« je poudaril še en pomen uspeha super sobote, kot so vsi vpleteni poimenovali dogajanje v paraolimpijskem Riu ta dan. »Mi smo verjeli v zgodbo strelcev, za prvo in drugo mesto pa se mora vse ujeti. Znanje, sreča, vse se mora združiti v skupen cilj,« je dejal prvi mož slovenske zveze športnikov invalidov in dodal, da jim je ta cilj uspelo doseči. x

V. P./STA

Na fotografiji je Franček Gorazd Tiršek, v roki drži srebrno medaljo. Foto: Blaž Oman
Na fotografiji je Franček Gorazd Tiršek, v roki drži srebrno medaljo. Foto: Blaž Oman