Predsednik republike Borut Pahor je v predsedniški palači sprejel ekipo Specialne olimpijade Slovenije, ki se je s poletnih svetovnih iger specialne olimpijade v Los Angelesu vrnilas 26 medaljami. Pahor je na sprejemu poudaril, da je udeležba na olimpijskih igrah nekaj posebnega, uspehi specialnih olimpijcev pa so v ponos in navdih.
»To, da ste osvojili toliko kolajn, je nekaj, kar nas dela zelo ponosne tako na vas kot na vse tiste, ki so vam pomagali do teh imenitnih uspehov,« je poudaril predsednik republike Borut Pahor. Olimpijcem je dejal, da jim uspeh privošči, saj se zaveda, da so zanj na treningih zelo garali. Zaželel jim je, da bi še velikokrat skupaj z nami občutili »te vznesene trenutke sreče«. »Hvala, ker ste me počastili s svojim obiskom. Želim si, da bi to postal neki običaj v smislu, da drug drugega bodrimo, ker ste navdih tudi za nas in sem vam zato zelo hvaležen,« je dejal predsednik in čestital vsem udeležencem. Predsednik Zveze za športinvalidovSlovenije – Paraolimpijski komite Damijan Lazar je dejal, da je uspeh specialnih olimpijcev zanje zelo pomemben, saj imajo tako možnost promovirati športinvalidovin graditi most med športnikiinvalidiin neinvalidi. »Predvsem vas naprošam, da ta most skupaj zgradimo še trdnejši, ker nikoli ne vemo, kdaj se lahko po njem sprehodimo tudi sami,« je še pozval Lazar.
Specialna olimpijada je tudi način življenja
Predsednik Specialne olimpijade Slovenije Ljubomir Miličević pa je poudaril, da so bile specialne olimpijske igre nedvomno eden največjih športnih dogodkov letošnjega leta. Poudaril je, da specialna olimpijada ni samo šport, ampak mnogo več, je tudi način življenja, socializacija, spoznavanje sveta in ljudi ter predstavljanje sebe temu svetu. »Torej, tu smo, posebni smo, drugačni smo, ampak še vedno smo tu,« je dejal. Na igrah specialne olimpijade, ki so se končale na začetku avgusta, je nastopilo 24 slovenskih športnikov, ki so osvojili skupno 26 kolajn. Najuspešnejši je bil plavalec Damjan Gerič z dvema zlatima medaljama in bronom iz štafete.
Najpomembnejša je kakovost življenja
»Glavno sporočilo specialne olimpijade je kakovost življenja oseb z zmerno motnjo v duševnem razvoju. Doživetje nečesa, česar v domačem okolju sicer nikoli ne bi doživeli. In to je najpomembnejše,« je še povedal Miličevič o športnem dogodku, ki so ga prvič organizirali leta 1963 na pobudo družine Kennedy v Združenih državah Amerike. Šlo je za športni tabor za osebe z motnjami v duševnem razvoju, pet let pozneje paso izvedli prave športne igre. Udeležili so se jih ameriški specialni olimpijci, organizatorji pa so povabili tudi športnike iz drugih držav. Danes je v gibanje specialne olimpijade vključenih že več kot 200 programov iz 150 držav.x
STA/ V. P.