Paraplegiki in tetraplegiki so v sredo, 19. aprila 2017, v Domu paraplegikov v Pacugu – središču zdravja in počitnic ob dnevu paraplegikov pripravili slovesno skupščino Zveze paraplegikov, okroglo mizo z naslovom Vključevanje oseb z visoko okvaro hrbtenjače v domače ali institucionalno varstvo in rehabilitacijo ter športni dogodek.
Druženje v Pacugu so začeli z redno sejo skupščine, na kateri so predstavili delovanje zveze pa tudi doma zdravja in počitnic v Pacugu. Ob koncu seje so delegati izvolili tudi tri nove člane, ki bodo v Nadzornem odboru delovali v obdobju 2017–2021. Skupščini je sledila okrogla miza.
Vključevanje oseb z visoko okvaro hrbtenjače v domače ali institucionalno varstvo in rehabilitacijo
Na tradicionalnih Izzivih paraplegije je potekala okrogla miza z naslovom Vključevanje oseb z visoko okvaro hrbtenjače v domače ali institucionalno varstvo in rehabilitacijo. Vodila jo je vodja posebnih socialnih programov pri ZPS Špela Šušteršič, sodelovali pa so: mag. Cveto Uršič, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti; mag. Zdenka Tičar, predstavnica Ministrstva za zdravje; prim. mag. Rajmond Šavrin, Univerzitetni rehabilitacijski Inštitut RS – Soča; asist. Marko Jug, dr. med., UKC Klinični oddelek za travmatologijo; mag. Franc Hočevar, predsednik Strokovnega sveta Zveze paraplegikov Slovenije, ter Franci Avberšek, član zveze in njegova žena Alenka Avberšek. Namen okrogle mize je bil pomagati in urediti vrnitev tetraplegikov v prilagojeno okolje, v katerem imajo zagotovljeno popolno oskrbo. Na okrogli mizi so bile predstavljene težave, ki jih imajo posamezniki s hudo poškodbo vratnega dela hrbtenjače in živijo s pomočjo dihalnih aparatov. Njihova oskrba je izjemno zahtevna, saj zaradi nezmožnosti samostojnega dihanja potrebujejo štiriindvajseturno prisotnost druge osebe. Dogaja pa se, da je po opravljeni medicinski rehabilitaciji zavrnjen sprejem v institucionalno varstvo, ker različni domovi za starejše občane ob trenutni kadrovski strukturi ne zmorejo zagotoviti tovrstne oskrbe. Izredno veliko breme ostaja na redkih svojcih, ki imajo možnost take bolnike oskrbovati na domu. To zahteva visoka sredstva za financiranje nege, fizioterapije, prilagoditve objekta in še marsikaj drugega, kar sistemsko ni podprto. V slovenskem prostoru je torej nujno zagotoviti trajno in sistemsko rešitev.
Na okrogli mizi se je razvnela burna debata, ki je pokazala očitne pomanjkljivosti sistema. Ugotovitve okrogle mize so lahko začetek odpravljanja resnih težav, s katerimi se srečujejo poškodovanci. Odgovora, kako se bodo te težave reševale, na okrogli mizi sicer ni bilo. Asistent Marko Jug pravi, da to zmoremo, vendar se vse ustavi pri vprašanju kadra in denarja. Prvi korak za ustrezno rešitev pa bi bilo prav gotovo sodelovanje stroke pri ustreznem programu, ki naj bi ga čim prej pripravilo ustrezno ministrstvo.
Popestritev dogajanja: športni dogodek
Dan paraplegikov se je končal s športnim dogodkom. Košarkarji na vozičku – Jani Učakar, Jovita Jeglič, Klemen Lokar, Enis Mušič, Boštjan Ceglar in Gregor Gračner – so se prelevili v rokometaše in se pomerili v morda kar novi športni panogi – rokometu na invalidskih vozičkih. Zaigrali so na en gol tri proti trem in po dvajsetih minutah igre navdušili vse, ki so bili ta dan v domu v Pacugu. Tone Barič, direktor Športne agencije Eurofest iz Kopra, je povedal nekaj več o rokometu na vozičkih, športni dogodek ob praznovanju dneva paraplegikov pa je pripravil vodja športa pri zvezi, Gregor Gračner. x
V. R.