Državni zbor. Foto: Državni zbor
Državni zbor. Foto: Državni zbor

Vlada je za obravnavo v DZ pripravila predlog spremembe zakona o invalidskih organizacijah, ki sistemsko ureja naloge Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) in njegovo financiranje za izvedbo nalog, ki so v javnem interesu.

Vlada želi s predlogom, ki ga je pripravila za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku, doseči večjo vključenost invalidov in invalidskih organizacij v sprejemanje predpisov in politik o invalidih in v spremljanje izvajanja konvencije. Predlog določa naloge nacionalnega sveta. To je denimo usklajevanje interesov vseh invalidov v državi ob upoštevanju avtonomnosti vsake invalidske organizacije. Svet jih zastopa v dialogu z invalidskimi organizacijami, strokovnimi združenji, državnimi organi in javnimi institucijami.

Poleg tega svet glede na predlog spodbuja in promovira izenačevanje možnosti invalidov in njihovo neodvisno življenje in vključevanje v družbo. Prav tako predlaga skupne predstavnike invalidov v organe državnih in drugih javnih institucij ter v organe mednarodnih organizacij in združenj.

Predlog nadalje ureja način za sofinanciranje nalog, ki se nanašajo na izpolnjevanje mednarodnih in zakonsko določenih obveznosti. Določa, da se sredstva za njihovo izvajanje zagotovijo v državnem proračunu. Kljub nalogam nacionalnega sveta se ohranjajo naloge reprezentativnih invalidskih organizacij iz zakona o invalidskih organizacijah.

Določeno je, da nacionalni svet lahko pridobiva sredstva za svoje delovanje poleg državnega proračuna še iz članarin, iz svojih materialnih pravic in dejavnosti, z darili, volili in prispevki donatorjev.

Sofinanciranje iz državnega proračuna ni avtomatično, ampak pogodbo o sofinanciranju sklene z ministrstvom, pristojnim za invalidsko varstvo. V njej se določijo naloge, obseg in izračun cene za posamezne naloge, ki jih mora nacionalni svet v posameznem letu opraviti. Sredstva se mu izplačajo na podlagi predloženih dokazil oziroma tako, kot določa zakon, ki ureja izvrševanje državnega proračuna za posamezno leto.

V skladu s predlogom morajo vlada, ministrstva in drugi državni organi pred sprejetjem predlogov zakonov in drugih predpisov o invalidih o tem obvestiti nacionalni svet in reprezentativne invalidske organizacije, ki zastopajo skupino invalidov, na katere se predlog zakona ali predpisa nanaša.

Nekatere organizacije spremembam nasprotujejo

Nekatere nevladne organizacije spremembam nasprotujejo, saj se bojijo, da bo ta organ postal edini sogovornik vlade na tem področju. Obenem se jim zdi načrtovanih 250 tisoč evrov letno za njegove dejavnosti občutno preveč. Tudi zagovornik načela enakosti priporoča, naj pristojni o zakonu, ki so ga pred dnevi vložili v vladni postopek, še enkrat premislijo.