Člani Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine in Nova generacija SLS so z akcijo Rezervirano za rumeno v Ljubljani opozorili voznike, naj ne parkirajo na prostorih zainvalide. Kot je poudaril Slavko Kranjc iz društva, se ozaveščenost ljudi izboljšuje, še vedno pa ostaja problem. Organizatorji rešitev vidijo tudi v strožjih globah za prekrškarje.
Podpredsednik Nove generacije SLS Daniel Valentine je za STA poudaril, da je akcija namenjena predvsem osveščanju in opozarjanju voznikov, ki nepravilno parkirajo na mestih, rezerviranih zainvalide: "Ta mesta so jasno označena z rumeno barvo in mednarodnim simbolom." Podobno akcijo so sicer organizirali že leta 2009, rezultati pa so bili vidni v kratkem obdobju po njej, zato nameravajo akcijo v bodoče večkrat ponoviti. Valentine je dodal, da si želijo tudi boljšega nadzora policije in redarstva nad nedovoljenim parkiranjem. Sašo Krabonja iz podmladka SLS pa meni, da bi morali o tem mlade osveščati že v avtošolah. Kot je pojasnil, ima sicer v Sloveniji 10 odstotkov prebivalstva statusinvalida, veliko med njimi je tudi voznikov, ki uporabljajoinvalidski voziček. Spomnil je, da je zato tudi parkirno mesto zainvalideširše, saj tako lažje izstopijo iz vozila.
"Samo za pet minut"
"Invalidiimamo največje probleme, ko pridemo na parkirišče in vidimo, da je parkirno mesto zasedeno. Sami nato avto parkiramo na drugo mesto, tu pa se pojavi problem, ker prostor ni dovolj širok. Namreč, če zraven tebe parkira drugo vozilo, zinvalidskimvozičkom ne moremo vstopiti v svoje vozilo," je pojasnil Bojan Lukežič iz Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine. Parkirišča zainvalideso sicer pogosto prazna, največkrat pa ljudje tam parkirajo z izgovorom, da bodo zadržali samo za pet minut. »Kar pa ne drži, saj se teh pet minut zavleče. Z veseljem jim prepustim parkirišče za svoje noge," je še poudaril. V Novi generaciji SLS so še povedali, da se premalokrat zavedamo, da smo zdravi in da lahko storimo korak več, parkirno mesto namenjenoinvalidompa prepustimo njim. x
V.P./STA