Študentska organizacija Univerze v Mariboru je v sodelovanju z Društvom študentov invalidov Slovenije, študentom invalidom v uporabo predala pripomočke, ki jim bodo pomagali pri nadaljnjem študiju oziroma gibanju doma ter na fakulteti. Pripomočkov se je razveselilo 5 študentov, pravivodja projekta in sodelavka na oddelku za socialo in zdravstvena vprašanja ŠOUM Darija Močnik.
Že šesto leto zapored ste v ŠOUM-u speljali ta projekt. Koliko študentov je v tem času prejelo pripomočke in katere konkretno?
V vseh teh letih smo je ŠOUM financirala pripomočke že 15-im študentom invalidom. Med pripomočki najdemo raznovrstne potrebščine, ki so mladim omogočile lažji študij oziroma življenje: kakovostne bergle, naprava TENS, pas za pravilno držo, čitalnik za slabovidne in slepe, očala za slabovidne, električni skuter, računalniški program za slabovidne, diktafon, slušni aparat, lupa, inhalator, tablični računalnik, računalniški monitor, telovadna žoga, ravnotežna blazina, vadbeni trakovi, vadbena blazina, elektro stimulator, teleskopsko oprijemalo, električna WC deska, ortopedski čevlji. V teh letih so študenti koristili tudi dodatno pomoč pri inštrukcijah ob študiju.
Koliko študentov invalidov je v Mariboru in na kakšen način v ŠOUM še pomagate tistim, ki so zaradi takšnih ali drugačnih posebnosti prikrajšani za normalno opravljanje študija?
Na Univerzi v Mariboru je po ocenah trenutno okoli 40 študentov s statusom invalida. V društvo jih je včlanjenih okoli 30, zato je na mestu poziv, da se mladi včlanijo, saj tako pridobijo številne dodatne možnosti. ŠOUM pomaga tudi študentom višješolskih zavodov po celotni regiji. Pri ŠOUM smo pripravljeni pomagati na kakršni koli način, ki bi študentom invalidom olajšal študij in vsakodnevno življenje. ŠOUM na letni ravni nameni tudi določena sredstva za samo delovanje Društva študentov invalidov Slovenije, ki skozi celotno leto pomaga študentom pri prevozih, nudenju pisarniških storitev, svetovanju…
Tudi za leto 2017 ste v ŠOUM-u odprli razpis “Pomoč študentom invalidom”. Do kdaj se študenti lahko prijavijo in v katerih oblikah nudite pomoč?
V zadnjih letih je razpis prilagojen skozi celotno koledarsko leto. Študenti lahko prijavo oddajo kadarkoli, priporočljivo pa je, da pred tem obrazložijo svoje potrebe. Študenti lahko za pomoč zaprosijo bodisi v obliki pripomočkov, učne pomoči, potnih stroškov, stroškov bivanja ali ostalih stroškov, ki nastanejo ob študiju.
Študenti se lahko prijavijo z motivacijskim pismom. Kaj to pomeni?
To pomeni, da nam na kratko opišejo svoje težave, katere pripomočke bi potrebovali in na kakšne način bi jim ti pripomočki olajšali študijsko življenje.
Se prijavi več študentov, kot je na voljo pripomočkov in kako izberete tiste, ki dobijo pripomočke?
Trudimo se pomagati čim večjemu številu študentov. V primeru prevelikega števila prijav poskušamo študentom pomagati tako, da se odločimo za vsaj delno sofinanciranje pripomočkov, ter tako pomagamo vsem prijavljenim. V zadnjih letih smo žal opažali, da se je število prijav zmanjševalo, predvsem zaradi tega, ker so študenti smatrali, da drugi bolj potrebujejo pomoč kakor sami. Kljub temu se je letos trend obrnil in veseli smo, da je do pripomočkov prišlo kar pet študentk oziroma študentov.
Kdo financira pripomočke in kako jih izberete?
Dokler so sredstva na voljo pripomočke v celoti financira ŠOUM. Na podlagi prijav študentska komisija razporedi sredstva ter študente zaprosi za predračune pripomočkov. V zadnjih letih je ŠOUM vsem prijavljenim v celoti financirala želene pripomočke.
V kakšnih pogojih študirajo študenti invalidi v Mariboru in za katere invalide (gibalno ovirani, senzorni, …) je po vašem mnenju študij najmanj dostopen?
Študij je vsekakor otežen vsakemu študentu, ki se uvršča pod klasifikacijo oseb s posebnimi potrebami. Se pa tako fakultete kot tudi študentski domovi trudijo tem študentom čim bolj prilagoditi. Prilagoditve so v obliki vhoda v stavbe, dvigala na fakultetah in študentskih domovih, pogosto bivajo tudi v pritličju študentskih domov, da jim je dostop lažji. Preko Društva študentov invalidom Maribor jim tudi nudijo in omogočajo prevoz do fakultet. Vsekakor pa vseeno ne smemo pozabiti, da je študij za njih nekoliko otežen, zaradi česa se na naši organizaciji že vrsto let trudimo, da bi jim vsaj malo olajšali študijsko življenje.
TUDI V LJUBLJANI NAMENJAJO ŠTUDENTOM INVALIDOM POSEBNO SKRB
Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) že vrsto let sofinancira programe, projekte in dogodke Društva študentvo invalidov Slovenije (DŠIS), ki nudi celovito podporo pri študiju vsem študentom invalidom.Konkretno v obliki pripomočkov pa je ŠOU v Ljubljani, v sodelovanju z omenjenim društvom leta 2015 na podlagi posebnega razpisa pomagal trem študentom invalidom. Donacija je bila namenjena nakupu prenosnega računalnika, e-bralnika ter tuširnega stola, pravi Kaja Fikfak iz Študentske organizacije universe v Ljubljani.
Koliko študentov invalidov študira v Ljubljani in na kakšen način v ŠOULJ še pomagate tistim, ki so zaradi takšnih ali drugačnih posebnosti prikrajšani za normalno opravljanje študija?
Ocenjujemo, da je na Univerzi v Ljubljani vpisanih okrog 200 študentov s posebnimi potrebami. Pri tem ne gre samo za študente invalide, pač pa tudi za študente z različnimi dolgotrajnimi boleznimi ali učnimi težavami. Preko Društva študentov invalidov Slovenije ŠOU v Ljubljani sofinancira različne programe kot so osebna asistenca, prevozi, bivalna skupnost, ipd. Ti programi so nujno potrebni, da ti študenti sploh lahko študirajo. Oktobra 2016 smo na Študentskem kampusu organizirali tudi celodnevni dogodek “Dostopna Univerza”, kjer smo se, tekom predavanj, seznanjali s problematikami študentov invalidov, predstavljeni so bili tudi primeri dobrih praks. Tekom predavanj so potekale tudi delavnice z naslovom »Izkušnja spreminja«, s pomočjo katerih so se udeleženci lahko spoznavali s svetom invalidnosti. Hkrati je potekal tudi dobrodelni srečelov in koncert, kjer so se zbirali prostovoljni prispevki, ŠOU v Ljubljani pa je DŠIS doniral še dodatna sredstva, ki so bila namenjena nakupu prilagojenih pripomočkov za društveni kombi. Študenti invalidi se v letošnjem študijskem letu lahko obrnejo na Fundacijo študentski tolar, ki deluje pod okriljem ŠOU v Ljubljani, kjer lahko med drugim zaprosijo tudi za pomoč pri nakupu pripomočkov.
Katera dokazila morajo predložiti ob prijavi?
Študenti k vlogi priložijo dokazila o invalidnosti ali dolgotrajni bolezni. Gre za to, da upravičijo dejanske potrebe po določenem pripomočku. Pri tem je treba dodati, da je veliko študentov invalidov tudi v slabšem socialnem položaj in se zato lahko na nas obrnejo tudi za socialno pomoč.
Se prijavi več študentov, kot je na voljo pripomočkov in kako izberete tiste, ki dobijo pripomočke?
Študentje, ki zaprosijo za pomoč pri Fundaciji Študentski tolar so obravnavani po prej predvidenih merilih. Statistično značilnih podatkov ne moremo podati, ker se številke spreminjajo iz leta v leto. Politika naše fundacije pa je taka, da se pomoč ponudi vsem, ki jo potrebujejo.
Kdo financira pripomočke in kako jih izberete?
Pripomočke izberemo skupaj s predstavniki DŠIS, ki ponavadi tudi predlagajo najbolj primerne kandidate. Nakup pripomočkov financira ŠOU v Ljubljani, včasih ob pomoči sponzorjev in donatorjev.
V kakšnih pogojih študirajo študenti invalidi v Ljubljani in za katere invalide (gibalno ovirani, senzorni, …) je po vašem mnenju študij v Ljubljani najmanj dostopen?
Splošno gledano se je podpora pri študiju na Univerzi v Ljubljani v zadnjih desetih letih bistveno izboljšala. To je pokazal tudi prej omenjeni dogodek (Dostopna Univerza), kjer so tako predstavniki Univerze, fakultet, kot tudi predstavniki študentov invalidov potrdili izboljšanje študijskih pogojev tako za gibalno ovirane kot tudi senzorne invalide. Še vedno pa so v precej težkem položaju gluhi in naglušni študenti, ki nimajo zagotovljenih dovolj sredstev, s katerimi bi pokrili strošek tolmača (v znakovni jezik), za vse ki ga potrebujejo.
NA PRIMORSKEMSNUJEJO PROJEKTE GLEDE NA POTREBE ŠTUDENTOV INVALIDOV
Sekretarka za socialo in študentsko problematiko Študentske organizacije UniverzenaPrimorskem (ŠOUP) Daša Vukanac pravi, da v Kopru ne sledijo primerom Ljubljane in Maribora, temveč glede na potrebe, ki jih študenti naslovijo nanje, snujejo projekte na resorju za socialo ŠOUP.
Kako v ŠOUP pomagate študentom invalidom?
Od ustanovitve ŠOUP smo vodili nekaj manjših socialnih projektov, nato smo leta 2009 pričeli projekt PreProstoVoljni, skupina študentov prostovoljcev. Le-ti so pričeli z veliko akcijo zbiranja zamaškov, s katero smo najprej pomagali deklicama Mii in Maši, nato pa Primožu Borovniku, s čimer smo mu zagotovili popravilo invalidskega vozička, ob tem pa smo mu podarili še vrednostni bon za nakup samoplačniških zdravil. Nato smo zamaške zbirali za Julijo in ji omogočili nakup vozila, ki je bil nujno potreben za transport na terapije ter številne zdravniške preglede. Zamaške smo zbirali do leta 2014 in jih namenili manjšim dobrodelnim akcijam v sodelovanju z društvom Never Give Up.
Pred nekaj leti ste ustanovili poseben sklad.
Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP) je v sodelovanju s Študentskim svetom Univerze na Primorskem (ŠS UP) leta 2011 ustanovila Sklad za socialno ogrožene študente Univerze na Primorskem »Študentski sklad UP«. Od leta 2011 je študentski sklad upravljal z namenskim denarnim premoženjem, ki so ga v ta sklad prispevali različni vlagatelji. Sam namen sklada je usmerjen v promocijo humanitarnosti in pomoči sočloveku v stiski.Velik delež sredstev v sklad smo prejeli preko anonimnih donacij na dobrodelnih dogodkih, akcijah in dražbah.
Kako izberete študente, ki jim namenite pomoč?
Pri dodeljevanju pomoči iz sklada sta se kot glavna kriterija upoštevala trenutna stiska študenta ter splošni socialni položaj študenta. Denarna pomoč se dodeli in uporabi samo iz razlogov: reševanja stanovanjskega problema, nakupa osnovnih življenjskih potrebščin, preživljanja otroka ali družine, vpisnine oz. šolnine na visokošolskem zavodu, invalidnosti, nepredvidenih naravnih in družinskih nesreč, ki povzročijo socialno ogroženost in druge narave, ki so povzročile hudo socialno stisko. Ocena trenutne socialne stiske se pridobi na podlagi pisne prošnje in morebitnega individualnega razgovora s prosilcem, o katerem se odloči komisija za odločanje o vlogah za dodelitev pomoči. Leta 2016 smo podporo namenili Sari Mavri in Tjaši Likar. Študentka Sara je zbolela za tumorjem na pinealni žlezi sredi možganov in je potrebovala finančno pomoč za operacijo v Nemčiji. V tem času smo organizirali tudi zabavo z dobrodelno noto, in sicer Združeni z razlogom za Saro Mavri in Tjašo Likar. Obe punci sta potrebovali dodatna sredstva za zdravljenje v tujini.Tudi v bodoče se bomo zavzemali za študente, ki so na takšen ali drugačen način prikrajšani za kvaliteten način študija in jim omogočili nemoteno opravljanje študija.
Vesna Pfeiffer