"Duševna motnja se lahko zgodi vsakemu, zato je skrb za duševno zdravje stvar nas vseh". Renata Ažman, pisateljica

Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja, ki smo ga zaznamovali ta teden, je Mestna občina Ljubljana pripravila okroglo mizo, obenem pa izdala tudi brošuro Za duševno zdravje v Ljubljani.Vodilna misel ob dnevu duševnega zdravja je usmerjena v človekovo dostojanstvo in duševno zdravje. V Ljubljani so pod okriljem strokovnjakov in predstavnikov nevladnih organizacij pripravili brošuro, v kateri lahko med drugim najdemo osebne zgodbe ljudi, ki so našli pot iz stiske.

Pogovor o problematiki duševnega zdravja je povezovala dr. Vesna Švab z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Že v uvodu je poudarila stres in njegov vpliv na razvoj duševnih motenj, obenem pa opozorila, da nihče med nami ni odporen proti duševni stiski. Če simptomov ne zanemarjamo in se pravočasno posvetujemo z zdravnikom, je okrevanje lahko tudi proces, ki omogoča duhovno rast.
Eno glavnih sporočil okrogle mize je gotovo dejstvo, da je treba urediti sistem financiranja duševnega zdravja. Kot je poudaril dr. Rok Tavčar iz Psihiatrične bolnišnice v Ljubljani, je dostop do psihiatra v Sloveniji omogočen brez specialistične napotnice. Ljudje z duševnimi motnjami so štirinajstkrat bolj podvrženi nasilju, zelo redko pa se zgodi, da bi bili sami nasilni. Tako stroka kot nevladne organizacije pa poudarjajo, da so pri zdravljenju posameznika pomembni tako svojci kot tudi delodajalci.

Poleg izboljšanega izvajanja preventivnih programov, programov vključevanja in obravnave v skupnosti pa je ključno sobivanje. Ljudje, ki imajo duševne težave, so še vedno pogosto diskriminirani, stigmatizirani, odrinjeni, prezrti in deležni različnih oblik psihičnega nasilja. Prav nova brošura, ki poleg že prej omenjenih osebnih zgodb prinaša informacije o tem, kako prepoznati motnje in sprejeti težave, ki jih bolezen prinaša, kako potekajo obravnave v skupnostih ter kam in na koga se lahko obrne oseba v duševni stiski.
Več o možnostih, ki so na razpolago v Ljubljani, najdetev brošuri Za duševno zdravje v Ljubljani.

Pogovor z dr. Vesno Švab, ki so ga pripravili kolegi: »Pomanjkanje upanja in ciljev načne tudi najbolj duševno zdrave posameznike«