Opis fotografije: Na fotografiji je delavec, ki vari. Foto: Reuters
Opis fotografije: Na fotografiji je delavec, ki vari. Foto: Reuters

Na Zavodu za zaposlovanje zaznavajo upad brezposelnosti – ta je v Sloveniji aprila znašala 11,5 odstotka, kar je pol odstotne točke manj kot marca in eno odstotno točko manj kot aprila lani. A pozitivno gibanje ne velja za gluhe in naglušne iskalce zaposlitve. Osebe z okvaro sluha se namreč pri iskanju zaposlitve spoprijemajo s številnimi težavami. Pri iskanju dela jim pomaga Racio, družba za razvoj človeškega kapitala, ki ji je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v ta namen dodelilo koncesijo za zaposlitveno rehabilitacijo.

Osebe z okvaro sluha se pri iskanju zaposlitve spopadajo s številnimi težavami, na katere so opozorilina okrogli mizi, ki jo je organizirala Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije in na kateri je predstavnica podjetja Racio predstavila možnosti za zaposlitev in odgovarjala na kritike sistema zaposlitvene rehabilitacije. »Že eno leto sem brezposelna, iščem službo. Moja prejšnja delovna izkušnja je bila delo v društvu. Delala sem vse, od nege do razpisov, veliko sem se naučila. Delala sem prek javnih del, v programu Asistent bom. V prošnje vedno zapišem svoje reference. Vse, kar sem delala, natančno napišem. Veliko prošenj sem že poslala, ampak še vedno čakam,« je svoje izkušnje z iskanjem zaposlitve opisala Petra Rotar. Zgodbe, podobne njeni, so med osebami z okvaro sluha zelo pogoste, dobro jih poznajo tudi na Zvezi društev gluhih in naglušnih. »Vemo, da imajo gluhi veliko težav pri iskanju službe.To stanje se vleče že več let. Nekateri gluhi so nezadovoljni ali pa imajo napačne informacije. Zato sem se odločil, da organiziramo okroglo mizo, na katero povabimo tudi Racio,« je povedal predsednik ZDGNS Mladen Veršič. V različne storitvene rehabilitacije se je v okviru Racia od leta 2015 vključevalo 143 gluhih in naglušnih, od tega se jih je 50 zaposlilo, preostali obravnavo nadaljujejo, je pojasnila predstavnica Racia Simona Korez.

Nezadovoljni s sistemom

»Sistem, ki ga ima Racio oziroma ministrstvo za delo, mi ni všeč. Za enomesečno delo dobiš 314 evrov, v zakonu piše, da za 100 ur dela. Toda v resnici delaš 176 ur.To je narobe! Prav tako ti ne teče delovna doba, prispevkov tudi ne dobiš plačanih.Mislim, da tak sistem ni pravilen. Poleg 314 evrov, ki jih prispeva Racio, bi moralo še podjetje prispevati denarno nagrado, na primer 200 evrov. Tako bi dobili skupaj okoli 500 evrov, ne pa da si podjetje enostavno obriše roke, mi pa delamo, prispevamo k prometu. To pomeni, da nas izkoriščajo,« je prepričan Andrej Vivod. Simona Korez je v odgovor na kritiko sicer pojasnila, da je višino plačila za usposabljanje na delovnem mestu določilo ministrstvo, prav tako se podjetja sama odločijo, ali bodo delavcu izplačala denarno nagrado in malico. Gluhe, naglušne in tudi druge invalide, ki se vključujejo v sistem zaposlitvene rehabilitacije, pa motijo tudi dolgi birokratski postopki in trajanje usposabljanja. »Če so lahko slišeči na poskusnem delusamo en teden ali dva in znajo delati, smo mi prav tako tega zmožni. Zakaj se moramo mi usposabljati tri mesece? Nekateri celo zavlačujejo na pet, šest, osem mesecev. In še delovna doba nam ne teče. To mi ni všeč! Ta sistem bi moralo ministrstvo za delo spremeniti. Za to se je treba boriti,« je kritičen Andrej Vivod.

Velikokrat je nepremostljiva težava oddaljenost podjetja

Mnogi bi se morali voziti na usposabljanje v oddaljene kraje, kar je zanje precejšnja težava. »Racio nam pomaga, trudijo se, a zaman. Ponudili so mi že dve delovni mesti, rada bi delala, a je bilo delo predaleč. Raje sem se umaknila, saj bi bila zame pot iz Ribnice do Logatca predolga. To je dolga pot čez hribe. Drugo delo pa so mi ponudili v Cerknici,« je svojo izkušnjo z iskanjem zaposlitve pojasnila Petra Rotar. Kljub številnim kritikam pa po mnenju nekaterih pravica do vključevanja v zaposlitveno rehabilitacijo, ki ni obvezna, prinaša tudi prednosti. »Da bi si sama iskal službo, je za gluho osebo težko. Kako naj obiskujemo delodajalce, pošiljamo prošnje? Racio nam pomaga poiskati delo in kontaktno osebo v podjetju. Človek dobi možnost, da na delovnem preizkusu pokaže, kaj zna, lahko se tudi zaposli za pol leta ali tri mesece. Ko podjetje vidi, da je nekdo sposoben, ga lahko zaposli. Če pa nekdo ni sposoben za neki poklic, Racio poišče drugo delovno mesto v drugih podjetjih. To je res pomembna pomoč za gluhe, da lažje najdemo delo. Brez te podpore bi bilo še težje,« je prepričan Vladan Vukajlović.

Nekateri službo najdejo sami

»Službo sem našla sama. Izvedela sem, da v nekem podjetju iščejo nove zaposlene, gluha oseba, ki že dela v tem podjetju, pa mi je dala direktorjevo številko. Poklicala sem in šla na razgovor. Racio je dober, ampak najboljše je, da človek sam poišče službo, da gre sam neposredno v podjetje in se osebno predstavi. Treba je zbrati pogum! To je najboljše,« je prepričana Jelena Bolšedonova, ki sicer priznava, da bi brez Racieve pomoči težko dobila delo. »Ko sem se preselila v Slovenijo, sem začela iskati službo. Izvedela sem za neko podjetje, a so me zavrnili, ker nisem imela vseh dokumentov. Predlagali so mi, naj obiščem Racio, kjer pomagajo iskati delo gluhim in naglušnim. In res so mi pomagali hitro urediti vse dokumente, s katerimi sem se lahko pozneje zaposlila, čeprav sem službo našla sama. Če ne bi imela dokumenta, da imam priznano 70-odstotno telesno okvaro, ne bi dobila zaposlitve.«

Težave z zaposlovanjem imajo vsi

V Zvezi društev in naglušnih se zavedajo težav, ki jih imajo osebe z okvaro sluha pri iskanju dela. »Lahko povem svojo izkušnjo. Ko sem sam vstopal na trg dela, so me na začetku zelo poniževali, vendar sem imel to srečo, da me je delovodja vzel pod okrilje, me spremljal leta in leta, mi je dal enakopravnost in me usposobil za delo. Tako da verjamem, da imajo nekateri dobre izkušnje, seveda pa je veliko odvisno od trga in od posameznih podjetij, ki zaposlujejo ljudi. Želim si, da bi podjetja imela pozitiven odnos do gluhih oseb,« pravi Mladen Veršič in dodaja: »Šel bom na teren, preveril, kaj se dogaja z zaposlovanjem gluhih, kateri so realni problemi, in ko bom imel nabor dokazov, pride na vrsto tudi pogovor z ministrstvom. Seveda si želim pozitivnega sodelovanja. Moram reči, da nas ministrstvo podpira, zavedati pa se moramo tudi razmer na trgu. Podjetja propadajo, dela ni, ministrstvo pa nima čudežne paličice, s katero bi rešilo vse gluhe ljudi. Težav z zaposlovanjem nimajo le gluhih, mislim, da imajo enake težave tudi slišeči.« x

Vesna Pfeiffer