Svet 24. oktobra obeležuje dan otroške paralize. Evropski komisar za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis je ob tem pohvalil delo stroke pri izkoreninjanju te bolezni, hkrati pa opozoril na nizko stopnjo zaupanja v cepljenje v EU. Med države z najnižjo stopnjo zaupanja v cepljenje namreč sodijo kar štiri članice EU, med njimi je tudi Slovenija. Zaradi cepljenja otroci v EU več ne umirajo zaradi te bolezni oziroma trpijo zaradi njenih posledic, je v izjavi za javnost zapisal Andriukaitis.
Evropska komisija je v nedavni raziskavi ugotovila, da zaupanje v cepljenje v Evropi upada. Evropa je tako območje z najnižjim zaupanjem v varnost in učinkovitost cepiv na svetu. Kar sedem izmed desetih držav z najnižjo stopnjo zaupanja v cepljenje na svetu se nahaja v Evropi in štiri od teh - Francija, Grčija, Italija in Slovenija - so članice EU. A po besedah komisarja za zdravje in varnost hrane Vytenisa Andriukaitisa je ravno zaupanje v cepljenje ključno za visoko raven precepljenosti. Med razloge za to upadanje zaupanja Andriukaitis šteje vse večji vpliv raznih skupin, ki nasprotujejo cepljenju ter po spletu in forumih širijo zavajajoče informacije. Druga študija komisije pa kaže na pomanjkljivo koordinacijo med državami članicami in velike razlike med nacionalnimi strategijami cepljenja.
Pomanjkanje ozaveščenosti
Obe raziskavi potrjujeta potrebo po ukrepanju na ravni EU, je zatrdil komisar. Med ključnimi izzivi navaja pomanjkanje ozaveščenosti splošne javnosti o možnih tveganjih bolezni, ki jih lahko preprečimo s cepljenjem. Ravno zato je Evropska komisija aprila 2018 predlagala priporočilo Sveta o okrepljenem sodelovanju v boju proti boleznim, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem. Da bi okrepili aktivnosti na nacionalni ravni, namerava komisija sklicati Koalicijo za cepljenje. Preko nje si želijo zbližati evropska združenja zdravstvenih delavcev in študentov, ki bi javnost informirale z natančnimi informacijami, izpodbijali mite in izmenjavale najboljše prakse. Komisar Vytenis Andriukaitis je za konec še pozval vse ministre za zdravje EU, da se zavzamejo za večje sodelovanje in decembra sprejmejo priporočilo. Kot je dejal, cepljenje predstavlja obliko solidarnosti, kjer zdrava večina ščiti bolj ogroženo manjšino.
Otroška paraliza je nalezljiva virusna bolezen
Bolezen, ki prizadene živčni sistem in povzroča ohromitve, povzročajo trije tipi poliovirusov, kot je zapisano na spletni strani NIJZ, se prvi znaki bolezni pri paralitični obliki najpogosteje pojavijo 7 do 14 dni po okužbi, poročajo tudi o razponu 3 do 35 dni. Poliovirusi se nahajajo v iztrebkih okuženih ljudi. okužba pa se prenaša prek umazanih rok. Virus vstopi v telo skozi usta in se razmnožuje v žrelu in prebavilih, nato vstopi v krvni obtok in lahko prodre v nekatere živčne celice, ki jih poškoduje ali uniči. Za otroško paralizo so dovzetni vsi, ki bolezni niso preboleli ali niso bili zaščiteni s cepljenjem. Več kot 90 odstotkov okužb s poliovirusom poteka brez simptomov. Ti otroci razvijejo imunost za otroško paralizo in so doživljenjsko zaščiteni proti tej bolezni. Če se bolezen razvije, se v začetnem obdobju kaže kot gripi podobno stanje s povišano telesno temperaturo, glavobolom, bolečim žrelom, bolečinami v trebuhu in mehkim blatom. Sledijo hude bolečine v mišicah in ohromelost (paraliza) okončin, ohromijo lahko tudi dihalne mišice. Specifičnega zdravljenja za otroško paralizo ni. Najučinkovitejši način preprečevanja otroške paralize je vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti.
V.P./STA/NIJZ