Na fotografiji so barvna pročelja hiš, nad njimi modro nebo z belimi oblaki. Foto: Reuters
Na fotografiji so barvna pročelja hiš, nad njimi modro nebo z belimi oblaki. Foto: Reuters

Gluhi gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.30 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat bodo v Kodi vzeli pod drobnogled razmere na nepremičninskem trgu. Po podatkih nepremičninskih agencij je treba za stanovanje v Ljubljani odšteti celo tri tisoč evrov in več za kvadratni meter. V zadnjem letu so se za slabih devet odstotkov zvišale tudi najemnine.

Strokovnjaki pripisujejo največ zaslug za veliko povpraševanje po nepremičninah predvsem spodbudni gospodarski klimi in ugodnemu financiranju. Ponekod, predvsem v Ljubljani in na Obali, povpraševanje po nepremičninah celo močno presega ponudbo. Ko govorimo o nepremičninskem trgu bi lahko Slovenijo razdelili na dve skupini: v prvi sta torej Ljubljana z okolico in Obala, v drugi vse ostale regije. Tej delitvi sledijo tudi cene. »Najvišje prodajne cene stanovanj so v mestu Ljubljana in sicer 2325 evrov na kvadratni meter, potem sledi južna primorska, cena je 2113 evrov, najnižje cene pa smo zabeležili v zasavski regiji, kjer je cena 745 evrov na kvadratni meter,« ugotavlja Barbara Kuzmanovski s portala nepremičnine.net. Dušan Mitrović z Urada za množično vrednotenje nepremičnin doda, da so cene najnižje na območjih, kjer gospodarstvo ni v vzponu: »Investitorji ne gradijo zelo veliko v Mariboru, v Trbovljah, v Kočevju, zato ker je praktično zelo težko doseči ceno, ki bi pokrila stroške investicije.«

Najvišja objavljena cena v Ljubljani, najnižja v Lenartu

Na portalu nepremičnine.net je najvišja objavljena prodajna cena milijon 250 tisoč evrov in sicer gre za štirisobno stanovanje v središču Ljubljane. Najnižja cena pa je v Lenartu, kjer prodajalec zahteva za garsonjero 16 tisoč 500 evrov. Cene najbolj iskanih nepremičnin, torej tistih v Ljubljani, so tako že zelo blizu cenam pred krizo leta 2008. »Dejansko veliko manevrskega prostora navzgor ni več, zlasti, kar se tiče bivalnih nepremičnin, torej stanovanj in hiš,« pojasni Alen Komič iz Agencije ABC nepremičnine. Povpraševanje v Ljubljani je, visokim cenam navkljub, večje kot ponudba. »V Ljubljani je ponudba bivalnih nepremičnin podhranjena. Sploh kar se tiče stanovanj, majhnih hiš, srednje velikih hiš, tega definitivno primanjkuje,« doda Komič. Stanje naj bi se izboljšalo v prihodnjih dveh letih, ko bodo dokončane številne novogradnje.

Bodo nove nepremičnine na trgu vplivale tudi na cene?

"Če kupec ni prepričan, da je našel nepremičnino, ki si jo želi, mu svetujem, da počaka," o pravšnjosti trenutka za nakup meni poslovni menedžer družbe Ljubljana nepremičnine Predrag Todić. Pričakuje namreč, da bodo načrtovana stanovanja v roku pol leta bodisi v prodaji ali pa bo napovedana njihova prodaja, gradnja pa da bo trajala leto ali dve. Več projektov je namreč v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja, pravi Todić in doda, da si investitorji prizadevajo pridobiti dovoljenja do 1. junija, ko se začne uporabljati nova gradbena in prostorska zakonodaja. Med večjimi so stanovanjski projekti pod Ljubljanskim gradom in pod Golovcem z okoli 100 stanovanji ter pri Celovških dvorih, kjer je bil sprva predviden hotel ob stanovanjski soseski, sedaj pa družba Rastoder načrtuje okoli 200 stanovanj.
Z novimi stanovanji na trgu se bodo po njegovih besedah na novo oblikovale cene tako novih kot tudi rabljenih stanovanj, bodo pa cene še vedno pogojene z lokacijo, bližino centra, in drugimi dejavniki. Kupci povprašujejo tako po manjših kot po večjih stanovanjih, kupujejo pa jih tako za prebivanje kot za oddajanje.

Ljubljana - največji najemni trg stanovanj v državi

Ljubljana kot glavno mesto in univerzitetno središče, kjer je največje število delovnih mest, je daleč največji najemni trg stanovanj v državi in je tudi med najdejavnejšimi. Kar 38 odstotkov evidentiranih oddanih stanovanj je bilo v letih 2016 in 2017 v Ljubljani, v Ljubljani so nadpovprečno visoke tudi najemnine. Trenutno najvišja najemnina, objavljena na portalu nepremicnine.net, znaša 4.300 evrov na mesec za 250 kvadratnih metrov veliko duplex stanovanje na ljubljanskem Viču. Najemnina nekajkrat presega slovensko povprečje. »Povprečna najemnina na stanovanje na območju celotne Slovenije je 250 evrov na stanovanjsko enoto, najvišje cene oziroma najemnine so v Ljubljani, povprečno okoli 330 evrov,« pojasni Dušan Mitrović z Urada za množično vrednotenje nepremičnin. Prestolnici sledijo Domžale, Izola in Piran, nato Kranj, Nova Gorica in Koper, pa Novo mesto, Celje in Maribor. Na uradu predvidevajo, da so objavljeni podatki nižji od realiziranih višin najemnin. Razlog: visok davek od dohodka iz oddajanja nepremičnin v najem. Da so realizirane najemnine verjetno višje, pravijo tudi Barbara Kuzmanovski s portala nepremicnine.net, kjer prvak med najvišjimi cenami ni prestolnica: »Najvišje cene najema so v regiji južna primorska, dobrih 13 evrov na m2, potem Ljubljana mesto 12 evrov, in pa v Severni primorski 11,4 evra, najnižje pa smo zasledili v zasavski regiji.« Oglaševane višine najemnin se tako bistveno razlikujejo od podatkov, ki so jih zbrali na geodetski upravi, pri portalu pa ob tem tudi opažajo, da so se najemnine v zadnjem letu občutno zvišale.

Več v oddaji Koda

Zakaj so cene nepremičnin, čeprav po uradnih statistikah še niso dosegle cenovnih vrhov iz leta 2008, poletele v nebo? Strokovnjaki pravijo, da se bo rast cen nadaljevala. Ali to pomeni, da se napihuje nov nepremičninski balon? Na največjem nepremičninskem portalu je bilo prejšnji teden na voljo 4392 stanovanj za prodajo, samo v Ljubljani 1428, kar ni malo. Zakaj torej govorimo o pomanjkanju stanovanj?
Zakaj je delež slovenskih gospodinjstev, ki bivajo v najeti nepremičnini, najmanjši v Evropi? Odgovore bodo ponudili v oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 22. maja ob 17.31 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.