Na fotografiji sta v dvorani v Domu paraplegikov v Pacugu MIrjam Kanalec in Dane Kastelic. Foto: Andraž Muljavec
Na fotografiji sta v dvorani v Domu paraplegikov v Pacugu MIrjam Kanalec in Dane Kastelic. Foto: Andraž Muljavec

V sredo, 10. maja 2017, se je v Domu paraplegikov v Pacugu s slavnostno otvoritvijo začel XII. kongres Evropske zveze paraplegikov z naslovom Vseživljenjska podpora po okvari hrbtenjače. Hodimo po isti poti?

V pozdravnih govorih so se zvrstili: Jane Horsewell, predsednica Evropske zveze paraplegikov; Dane Kastelic, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije, Meira Hot, podžupanja Občine Piran; mag. Robert Cugelj, generalni direktor URI- Soča in Primož Hainz, podpredsednik Državnega zbora Republike Slovenije.

Nekaj misli iz pozdravnih nagovorov

Predsednica ESCIF Jane Horswell je izrazila veliko zadovoljstvo, da XII. Kongres gosti ravno Slovenija in je v svojem pozdravnem nagovoru poudarila, da so člani ESCIF nestrpno čakali končno izgradnjo Doma paraplegikov, saj so s tem bili izpolnjeni vsi pogoji za izvedbo.

V pozdravnem nagovoru je predsednik Zveze Dane Kastelic vse toplo pozdravil: »Letni Kongres ESCIF je v naši organizaciji vsako leto v središču pozornosti, saj ga spremljamo tudi kot ustanovni člani Evropske zveze paraplegikov. Vsakoletna izhodišča kongresa in dobre prakse drugih sodelujočih organizacij in strokovnjakov skušamo prek naših predstavnikov vpeljati v slovenski prostor. Verjamem, da bo letošnji kongres ESCIF poleg visoke strokovne ravni sodelujočih in velikega števila delegatov prinesel tudi dobre zaključke in predvsem smernice, kaj lahko zveze paraplegikov držav udeleženk skupaj z medicinsko in socialno stroko še storimo za izboljšanje kakovosti življenj članov v okoljih, iz katerih prihajamo. Zveza paraplegikov Slovenije je kar nekaj let po tihem stremela k organizaciji kongresa ESCIF v Sloveniji.« Vsem udeležencem je še izrekel dobrodošlico in jim zaželel prijetno počutje v Sloveniji.

Podžupanja Občine Piran Meira Hot je z navdušenjem poudarila, da so se lahko udeleženci kongresa do Doma paraplegikov pripeljali po novi cesti: »V neizmerno zadovoljstvo in čast mi je, da sem znova med vami in da vas ob tako pomembni priložnosti lahko pozdravim v vašem urejenem in prenovljenem domu paraplegikov, do katerega sem se pripeljala po urejeni in prenovljeni cesti, ki smo vam jo obljubili lani. Ponosna sem, da je Občina Piran z novo infrastrukturo postala še nekoliko bolj gostoljubna za gibalno ovirane, ki tu, v prečudovitem Pacugu, ob najboljši oskrbi okrevate in uživate v zdravi mediteranski klimi.«

Zbrane je nagovoril še generalni direktor naše edine rehabilitacijske ustanove URI- Soča mag. Rober Cugelj: »Ko sem se tudi sam to nedeljo udeležil teka Wings for life, na katerem cel svet teče in s tem prispeva k razvoju raziskav na področju okvare hrbtenjače, se zavedaš, kako velik in še neodkrit je problem okvare hrbtenjače. To samo pomeni, kako zapletena je hrbtenjača in kako zapleteno je pravzaprav človeško telo. Zato lahko vsi skupaj upamo, da bodo znanstveniki našli načine in odkrili skrivnost regeneracije hrbtenjače. Upamo na takšno prihodnost. Živimo pa v sedanjosti in tudi v sedanjosti morajo osebe z okvaro hrbtenjače preživeti, živeti in biti enakopravno vključene v družbo. Zato bomo morali še veliko postoriti na vseh ravneh in naša inštitucija ni nobena izjema. V prihodnosti bo zato pomembno medsebojno sodelovanje civilne družbe, politike, različnih ministrstev in seveda izvajalcev zdravstvenih storitev.«

Nenazadnje je udeležence kongresa pozdravil tudi podpredsednik Državnega Zbora RS Primož Hainz: »Frazo 'zdravje je naše največje bogastvo' lahko v sodobnem času, v času vse večje osveščenosti in poudarjene skrbi za zdravje ter dobrobit posameznika, zasledimo praktično že na vsakem koraku. Da je zdravje neprecenljivo in da dejansko gre za vrednoto pa se resnično in popolnoma žal praviloma zavemo šele takrat, ko je ogroženo, oziroma, šele takrat, ko običajna in vsakdanja opravila niso nič več samoumevna in enostavna, ampak zahtevajo veliko truda, celo napora. Naporov in truda za to, da bi v prihodnosti okvaro hrbtenjače lahko označili kot ozdravljivo, je širom sveta veliko, mednarodni kongres, kot je tokratni, pa je odlična priložnost za izmenjavo mnenj, za izmenjavo novih dognanj, za seznanitev strokovne in širše javnosti in invalidov s porajajočim se napredkom tako glede morebitnega zdravljenja kot tudi rehabilitacije ter vsega, kar rehabilitacija pomeni in vključuje.

Otvoritev kongresa in uvodni predavanji

Otvoritev kongresa je moderirala Mirjam Kanalec, vodja organizacijskega odbora za pripravo kongresa, ki je v nadaljevanju tudi vse skupaj seznanila s temo in programom kongresa.

Uvodni predavanji sta pripravila mag. Cveto Uršič in prim. mag. Rajmond Šavrin. Mag. Cveto Uršič iz Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, se je v svojem predavanju z naslovom Zakonodaja za invalide, ki potrebuje visoko raven podpore, osredotočil na zakone, ki urejajo to področje, prim. mag. Rajmond Šavrin dr. med. iz Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča, pa je zbranim predstavil primarno medicinsko rehabilitacijo za osebe po poškodbi hrbtenjače, slovenski zdravstveni sistem in sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki tako obliko zdravljenja omogoča.

V. R.

Na fotografiji je podžupanja Pirana Meira Hot. Foto: Andraž Muljavec
Na fotografiji je podžupanja Pirana Meira Hot. Foto: Andraž Muljavec