Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat so v uredništvu oddaje vzeli pod drobnogled cepljenje otrok.
Sredi septembra so v Romuniji, kjer cepljenje ni obvezno, zaradi ošpic umrli trije dojenčki. Okužili so se od starejših necepljenih otrok, ki so zboleli za eno od najbolj nalezljivih otroških bolezni. Ta je v Romuniji dosegla razsežnosti epidemije, ker je delež cepljenih v državi upadel. Letos so v Romuniji našteli že 675 primerov okužbe z ošpicami, lani pa samo sedem. Razlog za epidemijo je prenizka precepljenost v državi, kar so zakrivile neodgovorne kampanje proti cepljenju proti ošpicam, je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA sporočilo romunsko ministrstvo za zdravje. Kljub romunski izkušnji, pa se marsikje pojavlja vprašanje: cepiti ali ne cepiti otroka. Pa čeprav smo s cepljenjem izkoreninili bolezni, kot so denimo črne koze in otroška paraliza in čeprav v Sloveniji zaradi sistematičnega cepljenja praktično ni več davice, mumpsa in rdečk. Svetovna zdravstvena organizacija ugotavlja, da s cepljenjem preprečimo tri milijone smrti. Kljub temu je precepljenost Slovencev vse manjša, nasprotniki obveznega cepljenja vse glasnejši, stroka pa enotna: obvezno cepljenje otrok je dobro in koristno. Zadnji primer davice, na primer, smo ravno zaradi obveznega cepljenja v Sloveniji zabeležili leta 1967. »Ravno zato, ker je večina teh bolezni, ki jih s cepljenjem preprečujemo, zaradi dobre precepljenosti izginila in jih v Sloveniji ni že 40 let, je predstava o grožnji, ki jo ta bolezen predstavlja, v javnosti majhna. Bolezen ne velja za nekaj nevarnega, ker ljudje nimajo v bližini nikogar, ki jo je prebolel,« pojasnjuje Marko Pokorn s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja.
Cepiva rešujejo življenja?
Da cepivo rešuje življenja, poudarja tudi Tadej Batellino s Pediatrične klinike v Ljubljani: »Cepivo rešuje pred cerebralno paralizo, rešuje pred meningitisom, rešuje pred številnimi težkimi boleznimi, ki dejansko povzročajo hudo obolevnost in hudo smrtnost.« Kljub temu nekateri starši prav cepljenju pripisujejo vzrok za zdravstvene težave njihovih otrok, tudi za pojav avtizma, Batellino pa jim odgovarja: »Če bi dokaz obstajal, bi znanost in regulatorna agencija EMA v Evropi in FDA v Ameriki takoj prepovedali tako cepivo. Če pa znanstvenih, medicinskih dokazov za to ni, potem tudi ni razloga, da ljudje pravzaprav iz nekih osebnih stisk delajo paniko.« Da ima vsako cepivo lahko določene neželene učinke, pojasni Pokorn in doda: » V večini primerov so ti blagi, prehodni in ne pomenijo za otroka ali za cepljeno osebo nobenih resnih zdravstvenih težav.« Stranski učinki, če do njih pride, se večinoma pokažejo v obliki povišane temperature ali lokalne reakcije, znanstvenih dokazov o povezavi med cepljenjem in avtizmom torej ni, a ravno slednje pri starših najpogosteje pretehta pri odločitvi, da svojih otrok ne bodo cepili. »Starše, ki ne cepijo otroka smo še vedno dolžni prijavljati, vendar pa na nek način učinkov tudi s strani inšpektorata kljub prijavi ni. Tako da smo trenutno v položaju, ko pediatri ne vemo, kaj bi bilo najbolje, « pojasni Eva Belc Žunič iz Zdravstvenega doma Ljubljana.
Kaj so najbolj pogosti očitki staršev, ki nasprotujejo obveznemu cepljenju? Zakajjepotrebno cepljenjeproti boleznim, ki se pri nas ne pojavljajo več?Je cepljenje res lahko vzrok za pojav avtizma? Kakšne so lahko posledice nizke precepljenosti? Zakaj je v nekaterih državah, kjer cepljenje ni obvezno, precepljenost višja kot pri nas? Odgovore bodo iskali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 11. oktobra ob 17.30 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.