Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat so v uredništvu oddaje vzeli pod drobnogled notarje. Čeprav se notarji v večini zavedajo odgovornosti, ki jo nosijo ob opravljanju svojega poslanstva, pa nekateri posamezniki s svojimi nečednimi posli mečejo slabo luč na vse.
V 21-ih letih, odkar je bil v Sloveniji spet uveden notariat, se je v javnosti pojavilo kar nekaj zgodb, v katerih naj bi notarji zlorabili svojo funkcijo. Trenutno so zaradi svojih dvomljivih poslov kar trije slovenski notarji na sodišču. Na novogoriškem sodišču poteka sojenje proti dvanajsterici zaradi izsiljevanja ter oderuških posojil. Med obtoženci sta tudi dva notarja: Polka Boškovič in Gregor Mesar. Z Okrožnega državnega tožilstva v Celju pa so sporočili, da so proti notarki Frančiški Persea Cetin iz Velenja in še trem obdolženim vložili zahtevo za preiskavo na celjskem Okrožnem sodišču. Velenjska notarka je močno vplivala tudi na življenje upokojenke iz Kopra. Njena zgodba se je začela leta 2009, ko si je zdaj že nekdanji partner njene vnukinje od fizične osebe, ki je mimogrede stari znanec policije, sposodil 22.500 evrov, njo pa prosil, da kot zavarovanje posojila dovoli vpis hipoteke na svoje stanovanje. Čez slabega pol leta se je v zgodbo vpletla tretja oseba, ki je vrnila posojilo, v zameno za to pa naj bi upokojenka hipoteko na svoji nepremičnini tokrat vpisala v korist novega posojilodajalca, ki naj bi za zadevo zvedel od fanta upokojenkine vnukinje. Notarka iz Velenja je s papirji prišla kar k upokojenki na dom.
Stanovanje v dobremletu menjalo štiri lastnike
Natančen pregled podpisanih pogodb kaže tako sliko: Koprčanka v resnici ni podpisala posojilne pogodbe, temveč je očitno zavedena podpisala kupoprodajno pogodbo za 120.000 evrov, ki jih, kot pravi, nikoli ni prejela. Čez natanko štiri mesece je kupec stanovanje prodal naprej, ponovno za 120.000 evrov. Že tretja kupoprodajna pogodba je sledila čez štiri mesece, tokrat je bila prodajna cena 150 tisočakov. In šele ko je zadnji kupec potrkal na vrata Koprčanke, češ da je to njegova nepremičnina in da se mora iz stanovanja izseliti, je upokojenka spoznala, da ni več lastnica lastnega doma. »Zato ker je notarka naredila papirje, da sem stanovanje prodala. Ampak jaz stanovanja nisem prodala. Pa tudi denarja nisem dobila. – To pomeni, da ste mislili, da gre za posojilno pogodbo, v resnici pa je to bila prodajna pogodba? - Ja, prodajna. Ampak notarka ni rekla, da je prodajna, ampak posojilna za štiri mesece,« je novinarju oddaje Posebna ponudba Roku Kuželu zaupala upokojenka.
13. oktobra bo stanovanje naprodaj na dražbi
Ker gledalka ni želela izročiti ključev in zapustiti stanovanja, je zadnji kupec od nje zahteval plačilo 10 tisoč evrov in plačevanje mesečnih obrokov kredita, ki ga je najel pri banki. »Enajst mesecev sem plačevala po 450 evrov banki. Potem pa sem spoznala, da je to prodano in da sem jaz tu kot podnajemnica,« je dodala upokojenka. Zadnji kupec njenega stanovanja je potem kot vse kaže nehal z odplačevanjem kredita, zato bo koprsko okrajno sodišče na podlagi izvršbe SKB banke in pristopnega upnika Zavarovalnice Triglav nepremičnino z izklicno ceno 94 tisoč evrov sredi oktobra skušalo prodati na javni dražbi. »13. oktobra bodo moje stanovanje prodajali na dražbi. – To pomeni, da boste morali ven? – Ja. Ampak kam naj grem? Nimam denarja za najem stanovanja, preostane mi le ta park.«
Namesto posojilne prodajna pogodba
Ključni trenutek v celi zgodbi je bil, ko naj bi velenjska notarka Frančiška Persea Cetin upokojenki na njenem domu v Kopru v podpis dala kupoprodajno pogodbo za njeno stanovanje. Pogodbo je podpisala v prepričanju, da gre za hipoteko za zavarovanje posojila. Proti velenjski notarki, ki je z istim posojilodajalcem sodelovala v še nekaterih domnevno spornih poslih, je državno tožilstvo v Celju vložilo zahtevo za preiskavo na celjskem Okrožnem sodišču.
Več v oddaji Posebna ponudba
Bi morala notarka stranko obvestiti o tem, da podpisuje kupoprodajno in ne posojilne pogodbe? Je Notarska zbornica izvedla nadzor nad delom velenjske notarke? Zakaj zakon o notariatu ne pozna začasnega odvzema licence? Zakaj notarji redko odgovarjajo za svoje napake, čeprav so po zakonu odškodninsko, pa tudi disciplinsko in kazensko odgovorni? Odgovore bodo iskali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku v torek, 4. oktobra ob 17.25 gledali na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.