Abstraktna slika živčnih celic. Foto: RTV SLO
Abstraktna slika živčnih celic. Foto: RTV SLO

Prihodnji teden bomo zaznamovali svetovni dan multiple skleroze, najpogostejše nevrološke bolezni in najpogostejšega razloga za invalidnost med mlajšimi odraslimi, saj prizadene predvsem stare med 20. in 40. letom, večinoma ženske. Tej bolezni bomo v prihodnjih dneh na TV Slovenija namenili večjo pozornost. Že danes, v četrtek, 19. maja, bo glavna tema v oddaji HALO TV. S strokovnjakinjo prim. dr. Beatriko Končan Vračko se bo ob 17. uri na TV SLO 2 pogovarjala Nataša Bolčina Žgavec.

Za multiplo sklerozo, kronično vnetno avtoimunsko boleznijo, ki prizadene osrednje živčevje, zboli kar trikrat več žensk kot moških. Zdravila zanjo ni, prav tako medicina ne pozna vzroka za pojav te bolezni. Pri njej pride do poškodb zaščitne ovojnice živčne celice. Zaradi te poškodbe se informacije po živcih ne prenašajo in tako nastajajo okvare, ki se najpogosteje kažejo kot okvara vida ali sluha, izguba ravnotežja, okvara spodnjih in zgornjih okončin, utrujenost, težave kognitivnega mišljenja, inkontinenca in še kaj. Sicer pa sta zgodnje prepoznavanje in zdravljenje te bolezni ključnega pomena za preprečevanje razvoja invalidnosti mladih odraslih, pravi prim. dr. Beatrika Končan Vračko, dr. med., specialistka nevrologinja in članica komisije za obveščanje Združenja multiple skleroze Slovenije, ki se je ravno vrnila s simpozija na to temo v Oslu. O pomenu prepoznavanja bolezni in njenega sprejemanja ter spoprijemanja z njo bo spregovorila tudi v oddaji Halo TV. Vprašanje pa ji lahko med oddajo na telefonski številki 01 475 45 55 postavite tudi gledalci.

Multipli sklerozi pa bomo v tednu, ko zaznamujemo njen svetovni dan, na Televiziji Slovenija posvetili še več časa. V ponedeljek, 23. maja, bomo ob 20. uri tej temi namenili oddajo na 2. programu Televizije Slovenija. V njej bomo predvajali posnetek dobrodelnega koncerta Nasmeh za življenje in medtem v živo zbirali denar za rehabilitacijski center za to bolezen v Ankaranu. Oddajo bo vodila Bernarda Žarn. V klicnem centru se bo pogovarjala z nekaterimi znanimi osebnostmi, ki bodo med oddajo sprejemali vaše donacije na telefonski številki 01 512 25 55 ali po SMS-sporočilu (pošlji MS na 1919).

Na koncertu Nasmeh za življenje, ki smo ga na Televiziji Slovenija posneli 22. aprila v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, na naših zaslonih pa ga boste videli v ponedeljek, je nastopila Nina Pušlar, ki si je koncert s svojo ekipo tudi zamislila. Nina je z boleznijo osebno povezana, z združenjem pa je v preteklosti tudi veliko sodelovala. Na koncertu so se ji pridružili tudi glasbeni gostje, ki so vplivali na prvih deset let njene glasbene poti: Jan Plestenjak, Matjaž Robavs, Zlatan Ćordić - Zlatko in drugi. Na odru pa se je tudi plesalo in recitiralo. Častni pokrovitelj dobrodelnega koncerta je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Svetovni dan multiple skleroze

Svetovni dan multiple skleroze zaznamujemo od 27. maja 2009 na pobudo MSIF (Multiple Sclerosis International Federation). Njegov namen je povezati ljudi, skupine in organizacije v gibanje na svetovni ravni in s pomočjo prireditev in organiziranjem dejavnosti ozaveščati ljudi o multipli sklerozi kot svetovnem vprašanju. Organizacije in združenja bolnikov s pomočjo dobrodelnih prireditev zbirajo tudi sredstva za svoje dejavnosti, obenem pa pozivajo tudi k večjemu sodelovanju v študijah multiple skleroze na svetovni ravni.

Zgodbo o življenju z multiplo sklerozo pa si lahko ogledate tudi v prispevku novinarke Alenke Bevčič iz Tednika s tolmačem. x

[video]

Prispevek iz Tednika o multipli sklerozi
[/video]

Julija Kočar / V. R.