Slovenija je še vedno polna neeksplodiranih ubojnih sredstev iz preteklih vojn. NA fotografiji velika bomba, ki jo nalagajo v kombi. Bombo so našli v Mariboru. Foto: BoBo
Slovenija je še vedno polna neeksplodiranih ubojnih sredstev iz preteklih vojn. NA fotografiji velika bomba, ki jo nalagajo v kombi. Bombo so našli v Mariboru. Foto: BoBo

Vojne, ki so divjale v 20. stoletju, so pustile velike posledice tudi pri civilnem prebivalstvu, je v nagovoru dejal predsednik Zveze društev civilnih invalidov vojn Slovenije Adolf Videnšek.
Neeksplodirana ubojna sredstva so po njegovih besedah po vsaki vojni povzročala žrtve ne le med odraslimi, ampak tudi med otroki, ki so se brez zavedanja o možnih posledicah igrali z njimi. Neeksplodirana ubojna sredstva pa še vedno predstavljajo nevarnost. Zaradi njih je letos umrl en človek, vzroke za smrt še ene osebe pa preiskujejo, je spomnil.

Pomen organizacije Zveza društev civilnih invalidov vojn

Poškodovani v eksplozijah ubojnih sredstev so 22. decembra 1970 ustanovili samostojno organizacijo, ki je kasneje dobila še šest društev v Ljubljani, Celju, Kranju, Novi Gorici, Novem mestu in Mariboru. S tem so bili po Videnškovih besedah postavljeni temelji za organizirano skrb za civilne invalide vojn Slovenije. Praznovanju okrogle obletnice so se lani zaradi epidemije covida-19 odpovedali.

Videnšek je prepričan, da so v minulih 50 letih dobro reševali vprašanja civilnih invalidov vojn. "Brez organizacije bi bilo naše življenje težje," je dejal.

Rok Janez Šteblaj, ki vodi upravo za vojaško dediščino, je izrazil občudovanje pogumu, ki ga imajo civilni invalidi vojn. Kljub težkim poškodbam so se vključili v družbo in lahko dajejo motivacijo mladim, ki še iščejo cilje v družbi, je poudaril. Zveza društev civilnih invalidov vojn Slovenije ima po njegovih besedah velik pomen. Posameznik je lahko v prizadevanjih za posamezne rešitve izgubljen, medtem ko lahko organizacija doseže precej. Lahko je sogovornica državi in ji sporoči svoje potrebe, država pa ji mora prisluhniti, je menil. Orisal je tudi delo nedavno ustanovljene uprave, v kateri je vlada združila tako področje civilnih invalidov vojn, vojnih veteranov, vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja kot tudi področje vojnih grobov in grobišč ter Vojaški muzej Slovenske vojske.

Neeksplodirana ubojna sredstva

Neeksplodiranih ubojnih sredstev je na slovenskih tleh po navedbah zveze še veliko in nesreče se še dogajajo. Specializirana enota Uprave RS za zaščito in reševanje je imela samo v letu 2020 kar 511 tovrstnih intervencij, v povprečju 1,4 na dan, v celotnem lanskem letu pa so našli skupno 3529 kosov ubojnih sredstev. V prvih petih mesecih letos so imeli že 343 intervencij, našli pa so 1930 kosov.

Intervju s predsednikom Zveze društev civilnih invalidov vojn Adolfom Videnškom lahko preberete tukaj.

Zbrali smo tudi nekaj osebnih zgodb.