V okviru projekta sta nastala tudi dva težko pričakovana priročnika za poučevanje brajice Makovka ter Glasbeni zapis za slepe v brajici.
Projekt se bo zaključil z 31. oktobrom. Čeprav gre za manjši projekt, je nabor aktivnosti segal od omogočanja kulturno umetniške ponudbe slepim in slabovidnim v obliki dostopnih razstav, gledališke in filmske predstave, do prenosa dobrih praks na področju gledališča iz tujine, je povedal organizator kulturno-prosvetne in knjižnične dejavnosti pri Zvezi društev
slepih in slabovidnih Slovenije Luka Pavlin.
V projektu je zveza društev po njegovih besedah odlično sodelovala z Narodno galerijo, Slovensko kinoteko, Šentjakobskim gledališčem, Gledališčem slepih in slabovidnih Novi Život iz Hrvaške ter Aksinjo Kermauner.
Projekt Dotik kulture se je sicer začel na svetovni dan brajice, 4. januarja, z odprtjem razstave Umetnine leta v prostorih Knjižnice za slepe in slabovidne Minke Skaberne. Narodna galerija je pripravila opise vseh slik tudi v brajevi pisavi. "Ta razstava nam je dala še večji vpogled v to, da naše umetnine približamo slepim in slabovidnim in da lahko naše dejavnosti še bolj prilagodimo njim," je povedala vodja izobraževanja v Narodni galeriji Živa Rogelj.
V okviru projekta so izvedli številne dogodke
Med številnimi dogodki je Pavlin omenil ogled filma Sreča na vrvici junija z zvočnim zapisom in gledališki dan na mednarodni dan bele palice, 15. oktobra, v Šentjakobskem gledališču.
Na svetovni dan vida je v omenjeni knjižnici potekala prva predstavitev priročnika za poučevanje brajice z naslovom Makovka. "Makova zrna na štručki je mogoče otipati podobno kot dvignjene črke in znake v brajici, poleg tega je makovka kruh, nekaj dobrega," je pojasnil avtor priročnika Janez Mlačnik.
Priročnik Glasbeni zapis za slepe v brajici je namenjen vsem, tudi učiteljem v glasbenih šolah, pa tudi slepim uporabnikom in predstavlja glasbeni zapis za slepe v brajici, izšel bo januarja, je povedala avtorica priročnika Neva Laščak.
Vodja programa Mreža spremljevalcev pri zvezi društev Nastja Žlajpah je povedala, da so te aktivnosti izvajali ob dnevih, ki so pomembni za slepe in slabovidne. "Želimo opozarjati širšo javnost, da se tudi slepi in slabovidni lahko udejstvujejo v kulturi, in to je ta dodana vrednost teh projektov, ki se jih trudimo izvajati. Zdaj smo se prijavili tudi na razpis za promocijo slovenščine v javni rabi," je dodala Žlajpah.
Na zvezi društev sicer vsak petek potekajo pogovori, poimenovani Zoom kavice na različne teme, od kulture, športa, mreže spremljevalcev in druge.