Na sliki je znak, ki ga je agencija Pristop oblikovala za kampanjo Zvoke v roke. Uporabljena je podoba roke, ki v znakovnem jeziku ponazarja znak RAD TE IMAM, poleg znaka je tudi napis ZVOKE V ROKE.
Na sliki je znak, ki ga je agencija Pristop oblikovala za kampanjo Zvoke v roke. Uporabljena je podoba roke, ki v znakovnem jeziku ponazarja znak RAD TE IMAM, poleg znaka je tudi napis ZVOKE V ROKE.

Letošnjega 14. novembra prvič uradno obeležujemo Dan slovenskega znakovnega jezika. Pri Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije pripravljajo številne aktivnosti, ki potekajo pod geslom “Moje roke so moj jezik” in hkrati opozarjajo na težave, s katerimi se gluhi in naglušni srečujejo vsak dan.

Zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika, sprejet leta 2002, je gluhim in naglušnim priznal pravico do uporabe njihovega maternega jezika v vseh stikih z javnimi institucijami, a v praksi se zagotavljanje enakih možnosti za vse odvija zelo počasi. Radio je zagotovo medij, ki je gluhim težko dostopen. A ta petek bo drugače. Na Valu 202 bodo v oddaji Izvidnica pozornost namenili značilnostim in uporabi slovenskega znakovnega jezika in preverili, kje najpogosteje kršijo pravico gluhih do informiranja v prilagojenih tehnikah. Pogovarjali se bodo z Boštjanom Jerkom, tolmačem slovenskega znakovnega jezika in otrokom gluhih staršev, s člani Mestnega društva gluhih Ljubljana, pa tudi z Jasno Bauman, predsednico zavoda Združenje tolmačev za slovenski znakovni jezik, ki se je z njim prvič srečala pred štiridesetimi leti. Takrat je bil znakovni jezik prepovedan in ga je zavračala tudi strokovna javnost. S sekretarjem Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Matjažem Juhartom pa se bodo pogovarjali o pomenu slovenskega znakovnega jezika v izobraževanju.

Vsebine bodo dostopne tudi gluhim in naglušnim, saj bo oddaja v živo s pomočjo tolmača za gluhe in naglušne predvajana na spletni strani Vala 202 in na MMC TV RTV Slovenija. Jutri boste tudi prvikrat lahko prisluhnili Neishini pesmi Visoko nad oblaki, ki je bila narejena v okviru kampanje Zvoke v roke. Pri nastajanju so sodelovali tudi poslušalci, saj so v etru Vala 202, v spletni anketi in na družabnih omrežjih izbirali najljubše zvoke. Tiste najbolj priljubljene je Neisha uporabila v svoji novi pesmi.

Kampanjo je za Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije zasnovala agencija Pristop, medijsko pa jo je podprl Val 202. Vabljeni k spremljanju oddaje Izvidnica, v petek, 14. novembra,med 10.00 in 12.15, v živo na Valu 202, na spletni strani Vala 202 ter na MMC TV in vzemite zvoke v svoje roke!

Veronika Rot