Gradbeni delavci rušijo črno gradnjo (fotografija je simbolična). Foto: AP
Gradbeni delavci rušijo črno gradnjo (fotografija je simbolična). Foto: AP

Slami, majhen zaselek v zaledju slovenske obale, nekoč značilno istrsko naselje, danes kolaž barv in gradbenih slogov. »Slami sploh niso več Slami, ampak je to novo naselje, ki nima veze niti z našo arhitekturo, niti z našo gradnjo. Sploh pa ne kot so bili Slami nekoč. Taka kamnita, stara istrska vas, s svojimi ulicami in tega ni več,« ugotavlja krajanka Rozana Prešeren. Graditelj, 57-letni Nisvet Balić, ki pred našo kamero ni želel stopiti, še več, snemanje zaselka nam je hotel kar po telefonu prepovedati, ima po podatkih Upravne enote Piran gradbeno dovoljenje le za dva objekta. Kar pa ga ni oviralo pri tem, da bi gradil nove in nove objekte, ki se očitno ne skladajo niti s tistimi gradbenimi dovoljenji, ki jih ima. Celo tale, ki naj bi bil drvarnica, se očitno uporablja kot bivališče. Zaradi nedopustnega posega v prostor oziroma prevelikega odstopanja od tradicionalne istrske arhitekture je bil zaselek zbrisan iz registra kulturne dediščine. Stavbe, ki so zrasle v zadnjih letih, namreč ne ustrezajo predpisanim tlorisom in višinam, škodijo tudi naravnemu ravnovesju.

Kanalizacija teče v gozd

»Najbolj je opazna kanalizacija, ki smrdi in teče vsepovsod,« opozarja Prešernova, njen sokrajan Matej Korenika pa dodaja: »Sporno je že samo dejstvo, da teče v gozd, glede na to, da so tam njive, oljčniki.« S problemom so seznanjeni tudi na piranski občini. »Mi smo v lanskem letu večkrat opozorili kršitelja, ustno pa tudi pisno, a se ni odzival. Zato smo jeseni z županom in občinsko upravo šli na lokacijo in ga dodatno prepričevali, opozarjali, vendar z gospodom ni možna resna komunikacija. Zato smo se odločili za nadaljnje pravne korake in je občina pripravila tožbo na prenehanje vznemirjanja lastninske pravice,« je pojasnil Niko Mally z občine Pisan. A to je samo ena v vrsti tožb zoper Balića; ena izmed sosed ga toži zaradi posegov na njeno zemljišče, enako pot bo zaradi kršitev zakupne pogodbe ubral Sklad kmetijskih zemljišč. Sodni postopki se sicer vlečejo leta, poleg tega pa po naših informacijah črnograditelj odločb in sodnih pozivov preprosto ne prevzema, zato vsi vpleteni čakajo na ukrepanje gradbene inšpekcije, ki je maja lani prejela prijavo zoper črnograditelja. Do danes se ni spremenilo nič. V pisnem sporočilu so nam pojasnili le, da se nujnost obravnav določa po zakonsko določenih merilih, ki med drugim onemogočajo vpliv zunanjih dejavnikov, pritiskov in izsiljevanja, ter da so zadevo odstopili več drugim inšpekcijam in uradom, od medobčinskega redarstva do tržnega inšpektorata.

Več v oddaji Koda

Medtem, ko inšpekcijske službe določajo prioritete, gradbeni stroji v zaselku Slami brnijo naprej. Kdaj bo gradbena inšpekcija obiskala ta zaselek? Odgovore boste dobili v oddaji Koda, v kateri bodo tudi pojasnili, kako legalizirati črno gradnjo po gradbenem zakonu, ki je v uporabi dobro leto in pol in je med drugim prinesel tudi možnost legalizacije neproblematičnih črnih gradenj. Oddajo Koda boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali v torek, 4. februarja ob 17.30 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. Vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić.