Partnerske organizacije mladinski center Arkhe (Toledo, Španija), Zavod ODTIZ (Slovenija) in Views International (Belgija) so se lani združile pri oblikovanju projekta "The Big Thing". Ideja za projekt se je porodila, ker so zaznali večjo potrebo po usposobljenih trenerjih z različnimi invalidnostmi za dejavnosti neformalnega izobraževanja na področju mladih v Evropi - v zadnjih 20 letih se je namreč preko organizacije SALTO usposobilo več kot 500 evropskih trenerjev, vendar od tega le dve osebi z invalidnostjo: slepi italijanski udeleženec in oseba na invalidskem vozičku. "Cilj našega projekta je doseči učinkovito vključevanje ljudi z različnimi sposobnostmi na področju mladinskega dela in neformalnega izobraževanja na evropski ravni, zlasti v okviru programov Erasmus+ in cikla usposabljanja Evropske solidarnostne enote," je povedala Kimberly Ren iz Zavoda ODTIZ.
Zakaj je pomembno, da so trenerji tudi osebe z invalidnostjo?
"Zaradi tega, ker se nam partnerjem, ki smo vključeni v ta projekt, zdi, da ravno trenerji, ki imajo tudi sami neko oviranost oziroma invalidnost lahko v popolnosti razumejo tudi nekega udeleženca, ki ima neko oviranost oziroma invalidnost," je pojasnila Renova. V dveh letih bo tako v sklopu projekta vsaka izmed treh partnerskih organizacij usposobila 7 udeležencev z različnimi sposobnostmi: Arkhe gluhe osebe v španskem znakovnem jeziku; Views International mlade, ki so slepi ali slabovidni; Zavod ODTIZ pa mlade z gibalno oviranostjo. "Cilj je, da bi po končanem projektu imeli 21 novih mladih trenerjev," je povedala Renova.
Prvo mednarodno usposabljanje v Kamniku
Usposabljanja potekajo v Belgiji, Sloveniji in Španiji. Vsi skupaj pa se bodo v dveh letih srečali tudi na dveh mednarodnih usposabljanjih. Prvo se je odvilo med 5. in 11. julijem v Kamniku. "Bilo je enkratno, ker je bilo prvič kar 30 oseb z različnimi oviranostmi skupaj. Na začetku je bilo stresno, ampak smo uspeli kljub vsemu na koncu delovati kot skupina. Največji izziv je bilo sporazumevanje z gluhimi, zato so jim pri tem pomagali trije tolmači, ki so španski znakovni jezik prevajali v angleščino. "V veliko pomoč nam je bila tudi aplikacija, ki govor spreminja v tekst, ki so ga potem gluhe osebe lahko sproti brale," je še dejala Kimberly Ren. Ponovno se bodo udeleženci projekta skupaj srečali konec oktobra v Toledu. Zaključek usposabljanj in celotnega projekta "The big thing" je predviden v letu 2025 z zaključno konferenco v Ljubljani.