Logotip akcije Gluhi strežejo v planinskih kočah. Na desni je podoba Valentina Staniča. Foto: Pin-OPP PZS
Logotip akcije Gluhi strežejo v planinskih kočah. Na desni je podoba Valentina Staniča. Foto: Pin-OPP PZS

Delovna skupina GSPK 2021 vabi vse prostovoljce, pohodnike, kolesarje in obiskovalce, da se jim letos pridružijo/sodelujejo v akciji Gluhi strežejo v planinskih kočah. Že četrta akcija bo letos potekala na naslednjih planinskih kočah:

- 10. april: Vojkova koča na Nanosu
- 24. april: koča Antona Bavčerja na Čavnu
- 9. maj: Ruška koča - Pohorje
- 29. maj: Dom na Mirni gori
- 3. junij: Planinski dom na Uštah
- 12.-13. junij: Koča na planini Razor
- 16. junij: Koča na Planini nad Vrhniko
- 17.-18. julij: Lavričeva koča na Gradišču
- 16. september: Šmarna gora
- 18. september: Planinski dom pri Krnskih jezerih
- 9. oktober: Rudijeva koča na Donački gori

Postregel vam bo gluh ali naglušen natakar za mizami, kjer bo komunikacijski valjček

Vsakega obiskovalca, ki se bo usedel za mizo, kjer bo pripravljen komunikacijski valjček in jedilni list s slikami kretenj slovenskega znakovnega jezika in zapisan v Braillovi pisavi, bo postregel gluh ali naglušen natakar. O tem, kako deluje naročanje, bo obiskovalec lahko prebral v jedilnem listu. V njem so zbrane vse informacije o pomenu komunikacijskega valjčka, jedilnega lista ter akcije v štirih jezikih.

Gluhi strežejo v planinskih kočah v prejšnjih letih. Foto: Osebni arhiv GSPK
Gluhi strežejo v planinskih kočah v prejšnjih letih. Foto: Osebni arhiv GSPK

Odzivi, nabrani v preteklih treh letih, so pozitivni

Vsi, ki so del akcije, odnesejo domov izkušnje komunikacije, sproščenega vzdušja, ščepec utripa slovenskega znakovnega jezika (SZJ) in doživijo lepoto sporazumevanja v slovenskem znakovnem jeziku.

Mnenje udeleženca dosedanjih akcij GSPK: "Kljub oviram se je prostovoljec znašel odlično, bil sproščen, mi pa smo se prav tako morali potruditi pri naročilu, a je bila interakcija zelo dobra! Bilo je super, nadaljujte z akcijo, saj vam odlično uspeva."

Akcijo so najavili na dan rojstva Valentina Staniča

O akciji so na spletni strani Pin-OPP spregovorili 12. februarja. Na ta dan je bil leta 1774 v Bodrežu pri Kanalu ob Soči rojen Valentin Stanič. Valentin Stanič je bil raziskovalec, planinec, dobrotnik in še marsikaj. Ustanovil je gluhonemnico, za slovensko planinstvo pa je opravil tudi nekaj pomembnih del - izmeril je denimo višine Triglava in drugih gora. Prav ljubezen do gora in usmerjenost k pomoči gluhim ga povezuje tudi z akcijo Gluhi strežejo v planinskih kočah.

Po Staniču je poimenovan tudi Staničev vrh. Drenovci so v Zeleniških špicah tako poimenovali težko dostopen 1895 metrov visok vrh. Tik pod vrhom Triglava stoji Staničevo zavetišče, ki ga je postavil Jakob Aljaž, na višini 2332 metrov pa danes stoji Dom Valentina Staniča - nekoč Deschmannova koča.

Valentin Stanič. Foto: Wikipedia
Valentin Stanič. Foto: Wikipedia

Valentin Stanič je prvi izmeril Watzmann in Veliki Klek leta 1800 ter Triglav septembra leta 1808. Vztrajnost in radovednost sta ga pripeljala na številne vrhove. Prvi je začel učiti gluhe otroke v Sloveniji, 1840 je ustanovil prvo gluhonemnico v Sloveniji - v Gorici - ki je delovala 146 let. Čutil je, da je gluhe otroke potrebno poučevati. Otroke je vodil po okoliških hribih in za tiste čase pionirsko uvedel tudi telesno dejavnost med poukom.