Slabe tri ure, kolikor so trajale jubilejne 30. bolnišnične olimpijske igre, je na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča (URI Soča) gorela olimpijska plamenica.
Telovadnico so napolnili otroci in mladostniki, ki so na rehabilitaciji, njihovi vrstniki iz OŠ Ledina, starši in delavci URI Soča, ki že 30 let organizirajo bolnišnične olimpijske igre. "Lansko leto smo imeli 70. jubilej bolnišnične šole, pred 30 leti pa smo začeli razmišljati, kaj naj ponudimo učencem v bolnišnici, ki se zdravijo, ki so na rehabilitaciji, in smo s kolegi prišli na idejo bolnišničnih iger, ki bi otrokom krepile zdravje, jih naredila bolj samozavestne in pripomogle k boljšemu sodelovanju, obenem pa krepile tudi njihovo koncentracijo," je povedala ena glavnih pobudnica bolnišničnih olimpijskih iger Tanja Babnik. V vseh teh letih so se bolnišnične igre razvijale, "leta 1998 pa nam je Olimpijski komite dal potrdilo, da lahko uporabljamo naslov bolnišnične olimpijske igre," je pojasnila Babnikova. Športne discipline so skrbno načrtovali s strokovnjaki Fakultete za šport. "Damir Karpljuk, Miran Kondrič, predvsem pa Stane Pinter so najbolj zaslužni za to, da smo za bolnišnične olimpijske igre sčasoma izbrali primerne ter bolnim otrokom in mladostnikom prilagojene prave športne discipline," so zapisali na spletni strani bolnišnične šole. Vključili so tudi otroke in mladostnike, ki so lahko tekmovali zelo omejeno, le na svojih posteljah v svojih sobah.
Ko sodelujemo, zmagujemo
Pred izgradnjo nove pediatrične klinike leta 2009, so bolnišnične olimpijske igre potekale tudi na pediatrični kliniki. "Danes jih izvajamo samo še na Uri Soča, ker se je zdravljenje na pediatrični kliniki spremenilo in iger ni več možno izvajati v takšni obliki, kot smo to počeli pred 20 leti," je pojasnila Tanja Babnik. Ohranjanje iger sogovornica pripisuje tudi našim olimpijcem in paralimpijcem, ki so veliki podporniki iger in navdušujejo mlade. Letos so se iger udeležili Petra Majdič, Mateja Pintar Pustovrh, Lena Gabršček, Gal Jakič, Jernej Slivnik ter Robi Bojanec, ki so mladim zmagovalcem podelili medalje. »Podkrepili smo jih še s sodelovanjem z osnovno šolo Ledina, tako da zdaj tekmovalci nastopajo v paru, kar jim daje še dodatno moč, energijo, s tem pa gradimo ter ozaveščamo tudi učence osnovne šole Ledina, kako pomembno je sprejemati svojega sovrstnika, ne glede na to, kdo je in kakšen je. Moto bolnišničnih olimpijskih iger je Ko sodelujemo, zmagujemo in mislim, da smo to danes tudi dokazali, saj ta naša telovadnica poka po šivih," je še dejala Tanja Babnik.
Da je takšno sodelovanje bistvo inkluzije, je prepričana mama drugošolca iz OŠ Ledina Simona Pandur. »Lovro se je neizmerno veselil tega dogodka. Dva meseca je doma prepeval bolnišnično himno, danes pa je spremljal fantka Maksa na kolesu. Učenci OŠ Ledina imajo veliko prednost, da lahko spoznajo otroke, ki jim zdravje in gibanje nista samoumevna."
"Na Soči je zelo dobro, danes pa je odlično!"
V sodelovanju z bolnišnično šolo v Bruslju in v Franciji so v sklopu projekta Comenius razvili igro tobogan bowling, "ki je zdaj najbolj priljubljena igra pri vseh učencih bolnišnične šole," je pojasnila Tanja Babnik.
Najbolj priljubljene discipline, tobogan bowlinga, pri katerem otroci po dolgi cevi spuščajo krogle, s katerimi skušajo podreti 9 kegljev, se je udeležil tudi Valentin. "Na Soči je zelo dobro, danes pa je odlično!" je povedal in odhitel na podelitev medalj, ki so jih prejeli vsi udeleženci. Njegov oče Blaž Mišak je pojasnil, da Valentin zaradi skrajšanih ahilovih tetiv vsako leto hodi na mavčenje in na URI Soči preživi mesec dni. "Bolnišničnih olimpijskih iger se je udeležil že lani in menim, da te igre še dodatno pripomorejo k boljšemu okrevanju, saj mu dajo dodatno motivacijo in spodbudo," je povedal Mišak.
Srebrno medaljo v disciplini igra za kolesa in vozičke je prejela šestletna Neja, ki je na rehabilitaciji zaradi spinalne mišične distrofije. "Danes sem bila prvič na bolnišničnih olimpijskih igrah in sem bila druga. Komaj čakam, da bodo spet olimpijske igre," je povedala Neja. Tudi njena mama Simona Jerebič je bila nad dogodkom navdušena: "Zelo dobro je, da se tudi otroci s posebnimi potrebami ne počutijo same in vidijo, da se vse da."
"Bolnišnične olimpijske igre so že 30 let navdihujoč in edinstven primer dobre prakse"
Letošnje bolnišnične olimpijske igre je otvorila predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar, ki je v slavnostnem govoru čestitala prirediteljem in sodelujočim pri jubilejni 30. izvedbi bolnišničnih olimpijskih iger. "Vztrajnost v športu in življenju je ena od najpomembnejših lastnosti šampionov, zato si zaslužite posebno pohvalo in priznanje," je dejala in se zahvalila izjemnim posameznicam in posameznikom, ki so leta 1992 v okviru bolnišnične šole zasnovali projekt, ter vsem tistim, ki so ga skozi tri desetletja razvijali, izpopolnjevali in soustvarjali ganljivo, a nadvse pozitivno zgodbo o solidarnosti, sočutju, medsebojni pomoči ter vlogi športa in olimpizma pri premagovanju težkih življenjskih preizkušenj.
Predsednica republike je ob tem izpostavila tudi pomen in neprecenljivo vlogo bolnišnične šole, ki otrokom in mladostnikom omogoča, da po končanem zdravljenju lahko nadaljujejo redno šolanje. Del tega so tradicionalne bolnišnične olimpijske igre, ki so navdihujoč, edinstven in čudovit primer dobre prakse v Evropi. "Igre nosijo še eno, zelo pomembno sporočilo športa, ki ga v Sloveniji počastimo z državnim praznikom: da je šport za vse in ga je mogoče v sodelovanju s strokovnjaki Fakultete za šport prilagoditi vsakemu in mu s tem pomagati pri vzdržljivosti in motivaciji – vse to pa pripomore pri ozdravitvi," je dejala predsednica Republike Slovenije s hvaležnostjo vsem, ki sodelujejo v projektu, in najboljšimi željami sodelujočim.