V projektu poleg Slovenije sodelujejo še Hrvaška, Avstrija, Madžarska, Češka, Poljska in Nemčija. Njihov cilj je razviti digitalno orodje za kartiranje ovir v podeželskih regijah ter skupno strategijo za boljše vključevanje vidikov dostopnosti v okoljsko načrtovanje. "Predvsem pa želimo ozavestiti turistične delavce, kaj sploh pomeni dostopnost, saj večinoma ne vedo, kaj vse vključuje ta pojem," je pojasnila generalna sekretarka Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) mag. Mojca Vaupotič. Številne destinacije ali lokacije so namreč definirane kot dostopne, vendar pa je pogosto ta definicija večinoma osredotočena na fizično dostopnost stavb. "Vendar pa ni dovolj le skrb za to, kako je mogoče dostopati do stavb, upoštevati je treba tudi, kako je urejena dostopnost do samega kraja, v katerem se stavba nahaja – mobilnost in prevoz med lokacijami se pri načrtovanju za dostopni turizem ne upošteva dovolj," je razložila Vaupotičeva.
Pot do Češke brez večjih težav
In vse to so predstavniki NSIOS med 20. in 23 majem preverjali na Češkem. V okviru projekta Space4All so se udeležili dogodka, ki so ga organizirali projektni partnerji s Češke. "Namen dogodka je bil, da preverimo dostopnost turistične ponudbe v kraju Znojmo, ki leži ob avstrijski meji. Pot smo si organizirali tako, da smo poleg dostopnosti mesta Znojmo preverili tudi, kako dostopna je pot do tja," so pojasnili na NSIOS. Večjih težav niso imeli. "Iz Ljubljane smo se odpeljali z osebnim avtomobilom do letališča Zagreb, kjer posebnih težav nismo imeli, prav tako tudi ne ob pristanku na letališču na Dunaju. Z letališča smo pot nadaljevali z vlakom do Znojma. Vlak je imel poseben vagon, dostopen za invalide, prav tako je bilo v tem vagonu dostopno stranišče. Peroni so bili dostopni tako na Dunaju kot v Znojmu," so bili zadovoljni predstavniki NSIOS.
Nedostopna pot do hotela v Znojmu in jedilnica
V Znojmu so jih predstavniki organizatorja s kombijem odpeljali do edinega hotela, ki naj bi imel dostopno sobo za invalide. "Žal se je izkazalo, da je hotelska soba, ki je bila sicer v pritličju, gibalno oviranim invalidom nedostopna, saj je skoraj nemogoče priti do hotela. "Po vsem starem mestu so namreč po tleh položene granitne kocke, po katerih se je težko premikati. Še večji šok smo doživeli zjutraj, ko smo ugotovili, da jedilnica ni dostopna za invalide, zato so nam zajtrk postregli v sobi," so povzeli.
Avtobusi mestnega prometa, s katerim so si ogledali mesto, so prilagojeni, na njih imajo ročne rampe, ki jih spusti voznik avtobusa. Obiskali so tudi vinoteko, "kjer je lastnik namestil posebno dvigalo, ki omogoča dostop do terase, ki nudi razgled po vinskem nasadu. Tudi v notranjem delu restavracije je nameščen dostopen WC," so svojo izkušnjo opisali predstavniki NSIOS.
Dogodka so se udeležili tudi drugi partnerji ter turistični delavci iz Znojma in drugih čeških mest. V okviru predstavitve so jim pokazali, kaj je dostopnost in kaj pomeni invalidom. "Skupaj smo ugotovili, da bo potrebno še ogromno dela, da bo Češka res dostopna. Predvsem pa, da bo potrebno še veliko znanja, da bodo turistični delavci razumeli pomen dostopnosti," so zaokrožili v NSIOS.
V oktobru jih čaka preverjanje dostopnosti turizma v Nemčiji, kjer bodo prav tako preverili dostopnost poti ter turističnih znamenitosti in aktivnosti po izboru nemških partnerjev.