Prvi korak bo izvedba mednarodne raziskave, katere cilj je ocena trenutnega stanja in kapacitet neprofitnih organizacij, ki se ukvarjajo z mladimi z okvarami vida. Na podlagi rezultatov raziskave bo nastal vodnik – Transnational Bridging Differences Program Toolkit (Zbirka orodij za program transnacionalnega premoščanja razlik), ki bo vseboval smernice in priporočila za organizacije, ki delujejo z mladimi z okvarami vida. Projekt bo pripomogel k izboljšanju usposobljenosti strokovnjakov v partnerskih organizacijah, povečanju dostopa do znanja lokalnim združenjem ter izvedbi enomesečne ozaveščevalne kampanje o pomenu vključevanja mladih z okvarami vida v družbo, so pojasnili na Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Krepitev kapacitet mladih z okvarami vida
Za podporo mladim z okvarami vida bo v okviru projekta nastal priročnik Vključujoče obzorje – Inclusive Horizon Handbook, ki bo vseboval informacije o pravicah mladih z okvarami vida ter priložnostih, ki so jim na voljo v državah partnerskih organizacij. Poudarek bo na priložnostih za mobilnost in vključevanje teh mladih oseb v širšo družbo in evropske programe. Poleg tega bodo mladi z okvarami vida imeli priložnost sodelovati v dveh mednarodnih dogodkih – ciklih programov mobilnosti. Ti dogodki bodo omogočili neformalno učenje, povečali vsakodnevno vključevanje mladih v družbo ter izboljšali njihove možnosti za zaposlitev v prihodnosti.
Cilji projekta
Projekt bo prinesel številne pozitivne rezultate tako za mlade z okvarami vida kot za organizacije, ki delujejo na tem področju. Med ključnimi cilji projekta so nove poklicne spretnosti za mlade z okvarami vida na podlagi pridobljenih kompetenc, ki bodo izboljšale njihove možnosti za zaposlitev. Izvajanje mednarodnih mobilnostih programov, ki bodo omogočili mladim z okvarami vida, da izkusijo izobraževalne in delovne priložnosti v različnih evropskih državah. Izdelava novih orodij za izboljšanje usposobljenosti strokovnjakov in zagotavljanje uporabnih smernic, ki bodo organizacijam v pomoč pri podpori mladim z okvarami vida. Povezovanje z lokalnimi nevladnimi organizacijami iz štirih držav prek vključevanja v usposabljanje ter povečanje stopnje vključevanja mladih z okvarami vida v družbo ter spodbujanje njihove aktivne udeležbe v različnih vidikih družbenega življenja.
Okrogla miza in navdihujoče zgodbe
Uvodna konferenca Youth Impact projekta je potekala danes, v torek, 28. januarja, v prostorih knjižnice Minke Skaberne v Ljubljani. Po besedah vodje projekta v Sloveniji Tatjane Pustoslemšek je bil namen današnjega srečanja identifikacija težav oz. stanja na področju zaposlovanja slepih in slabovidnih, njihovega vključevanja v skupnost in v različne dejavnosti. »Prek izkušenj slepih in slabovidnih smo želeli spodbuditi nacionalne organizacije, da bi bile bolj aktivne pri vključevanju slepih in slabovidnih v vse aspekte družbe,« je povzela Pustoslemškova. Po njenem mnenju je projekt pomemben tudi zaradi vključevanja slepih in slabovidnih, pa tudi drugih oseb z invalidnostmi v neformalne oblike učenja in usposabljanja ter učenje veščin za vključevanje na trg dela. »Organizacije in nacionalni organi morajo spoznati in ozavestiti kakšne sposobnosti imajo slepe in slabovidne osebe, saj pogosto izhajajo iz neutemeljenih predsodkov, da slepi in slabovidni nečesa ne zmorejo. Zato si želimo, da bi jim dali več možnosti, saj izkušnje kažejo, da zmorejo marsikaj,« je še poudarila Pustoslemškova. »S tem projektom se ne bo le povečala zaposlitvena in izobraževalna usposobljenost mladih, ampak se bo tudi okrepil položaj mladinskih organizacij, ki so ključne za podporo tem mladim ljudem. Vključevanje mladih z okvarami vida v demokratično življenje ter spodbujanje njihovega aktivnega državljanskega udejstvovanja sta ključna cilja, ki jih bo projekt uspešno podpiral,« pa so prepričani v Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Trajanje in vrednost projekta
Projekt Youth Impact se bo izvajal v obdobju od 1. novembra 2024 do 31. oktobra 2026. Skupna vrednost projekta je 372.207,00 EUR, od tega 80 % sredstev, kar predstavlja 297.766,00 EUR, sofinancira Evropska unija. Projekt je del programa Erasmus+ in je posebej usmerjen v pobudo za krepitev kapacitet mladinskih organizacij znotraj podprograma ERASMUS-YOUTH-2024-CB. Projekt Youth Impact vključuje več partnerskih organizacij, in sicer Hrvaško zveza slepih, Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije, Zvezo slepih Črne Gore, Zvezo slepih Herceg Bosna – Federacija Bosne in Hercegovine in Emphasys Center Nikozija iz Cipra. Te organizacije bodo skupaj delovale na izvedbi aktivnosti in doseganju ciljev projekta.