Gre za eno infrastrukturno najbolje urejenih tovrstnih kolesarskih poti v Sloveniji s slikovito panoramo Pohorja in Uršlje gore ter doživetjem ob vožnji skozi sotesko Huda luknja, so po zaključenem dogodku zapisali na Zvezi paraplegikov Slovenije. "Na pobudo Duška Supiča, ki je tudi svetnik v svetu Mestni občini Velenje, so prišli ročni kolesarji v naše mesto. Da bi se tu popeljali po kolesarski poti Štrekna. Pobudo smo podprli, tokrat pa sem izredno počaščen, ker ste prišli v Velenje, kjer imamo kaj pokazati. Vsi ti kolesarji pa vsem nam sporočajo, da se sami premalo zavedamo, s kakimi izzivi in težavami se lahko soočamo, pozornost pa namenjamo manj pomembnih stvarem," je ob sprejemu povedal Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje. V Slovenj Gradcu je ročne kolesarje pozdravil dr. Peter Pungartnik, podžupan Mestne občine Slovenj Gradec.
Poleg ročnih kolesarjev tudi električni priklopi
Kot je pojasnil referent za šport na Zvezi paraplegikov Slovenije (ZPS) Gregor Gračner, je namen klobasarjenja, da gibalno ovirani ob druženju skupaj poganjajo kolesa. "Pred 11 leti je bil namen, da se skupaj kolesari, povezuje, sodeluje, da spoznavamo naravo. Sprva je bilo veliko ročnih kolesarjev, kasneje so se priključili tudi naši člani, ki so priklopljeni na električna pomagala. Vesel sem, ker smo ta dogodek zadržali. Bila so leta, ko nas je bilo manj. Letos pa smo se zbrali v rekordnem številu. 45 članov nas je kolesarilo," je povedal Gračner in izrazil zadovoljstvo, ker se je letos pridružilo kar nekaj novih članov. "Na ZPS že vrsto let naše člane spodbujamo k parakolesarstvu. Kar nekaj parakolesarjev je prek rekreacije prešlo v profesionalno treniranje in lahko smo ponosni tudi na dva naša člana, ki sta nas zastopala na paralimpijskih igrah: leta 2016 Primož Jeralič in leta 2021 Anej Doplihar," je še povedal Gregor Gračner.
Vtisi udeležencev
Duško Supič, ki se je klobasarjenja udeležil prvič, je izrazil navdušenje: "Uspelo nam je. Ponosen sem na vse, ki so prišli na klobasarjenje. Sam sem navdušil nad Štrekno, ki je tako dobro povezala Šaleško dolino in Koroško. Zato vabim vse, da si pridejo ogledat in preizkusit eno najlepših poti na tem delu Slovenije." Začetnik in pobudnik "klobasarjenja" je bil Primož Jeralič, takratni vodja ročnih kolesarjev, ki je želel združiti ročne kolesarje s prijetnim poganjanjem pedal. Idejo in vodenje parakolesarjev je Primož predal Anki Vesel, ki je potem organizirala prvo klobasarjenje. "Želel sem publiko pritegniti z razigranim naslovom, ker kolesarjenja bi se vsak ustrašil. Zato je nastalo klobasarjenje," pojasni Jeralič, nekdanji paralimpijec, danes pa aktivni parakolesar, kako je prišlo do klobasarjenja. Dogodek je potekal v soorganizaciji Zveze paraplegikov Slovenije, Društva paraplegikov Jugozahodne Štajerske in Društva paraplegikov Koroške. Prihodnje leto jih čaka pot od Mojstrane pa vse do Italije.