Britansko veleposlaništvo se je ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga obeležujemo 3. decembra, pridružilo pobudi FCDO Youth Disability Advocate (zagovornik mladih invalidov), katere namen je ustvariti platformo za mlade invalide, namenjeno spodbujanju zaposlovanja in vključevanja invalidov. Stavbo veleposlaništva v Ljubljani so včeraj osvetlili z vijolično barvo, da bi na viden način obeležili ta dan, vendar so poudarili, da na invalide ne smemo pozabiti tudi ostalih 364 dni v letu.
"Ključnega pomena je, da invalidom damo glas in jih vprašamo, kako lahko izboljšamo njihovo življenje. Veseli nas, da se nam je kot 'ambasadorka za en dan' pridružila Gaja Beč, ki je z menoj preživela delovni dan," je povedala veleposlanica Velike Britanije Victoria Harrison. "Ker sem tudi sama slepa, je to zame zelo osebno. Vem, da imam v primerjavi z mnogimi drugimi invalidi veliko srečo, da imam tako izpolnjujočo mednarodno kariero, katere vrhunec je prav trenutni položaj britanske veleposlanice v Sloveniji," je priznala Harrisonova. Ob tem se je vprašala: "A zakaj je leta 2024 to še vedno novica? Sramota je, da večina invalidov, zlasti slepih ali slabovidnih, ni zaposlenih, celo v državah, ki so tako zavezane vključevanju invalidov, kot sta Združeno kraljestvo in Slovenija."
Zaposlena le četrtina slepih in slabovidnih
Gaja Beč zaključuje študij sociologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani in je zaposlena na Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije. "V Sloveniji je zaposlena le četrtina slepih in slabovidnih, kar je glede na to, da dosegajo visoko stopnjo izobrazbe, zelo malo. Ker je to eden pomembnejših izzivov v naši skupnosti, sem tudi sama od lanskega leta aktivna v delovni skupini za zaposlovanje slepih in slabovidnih, kjer si prizadevamo, da bi ozaveščali delodajalce in tudi spodbujali slepe in slabovidne k aktivnemu iskanju zaposlitve," je povedala B
ečeva. "Upam, da bo Gajin obisk na našem veleposlaništvu navdihnil druge mlade invalide in da bo družba videla, da je vse možno," pa je dejala Harrisonova.
Brez odprte družbe invalidi ne morejo izkoristiti vseh svojih potencialov
"Mednarodni dan invalidov je močan opomnik pomenu vključevanja, enakosti in skupne odgovornosti, ki jo imamo vsi, da zgradimo družbo, v kateri lahko vsi uspevajo. Na svetu živi več kot milijarda invalidov. To je vsak sedmi izmed nas. Kljub temu, da so invalidi največja manjšina na svetu, se pogosto soočajo z ovirami, ki omejujejo priložnosti, dostop in priznanje. Te ovire niso le fizične, temveč tudi družbene - stališča, dojemanje in nerazumevanje, ki posameznikom pogosto preprečujejo, da bi izkoristili svoj potencial," je ob dnevu invalidov spomnila Victoria Harrison. Gaja Beč, ki je izrazila hvaležnost za priložnost izkusiti dan kot ambasadorka na veleposlaništvu Velike Britanije v Ljubljani, pa je sporočila: "Invalidi ne bodo mogli izkoristiti svojega celotnega potenciala, dokler družba ne bo postala bolj odprta in dostopna. To sta dve strani kovanca, ki morata stopiti korak druga proti drugi."