Avstrijski plesalec in koreograf Michael Turinsky, ki se je rodil s cerebralno paralizo, je ples odkril po zaključku magisterija iz filozofije. Takrat je, kot je povedal za Dostopno.si, na novo odkril svoje telo. "V globljem smislu lahko rečem, da ko se ukvarjaš s filozofijo, si ves čas 'v glavi', ves čas razmišljaš – si možgani, si um in to te na nek način odtuji od drugih ljudi, vendar te odtuji tudi od samega sebe." Kot je dejal, se je s pomočjo plesa in nastopanja vrnil k samemu sebi. "Rad rečem, da je bilo to tudi vračanje v moje otroštvo. Kot otrok sem se v svojem telesu počutil zelo prijetno. Veliko drugih invalidov mi je povedalo, da so s pomočjo plesa odkrili svoja telesa, jaz pa sem ga odkril na novo, saj sem že kot otrok imel dober odnos do svojega telesa. Zelo rad sem imel fizično igro: lovljenje med plavanjem v bazenu ali branjenje gola pri nogometu z očetom. Ples me je vrnil nazaj v te občutke, ki sem jih pozabil," je pojasnil Turinsky.
Več prostora alternativnim oblikam gibanja
V soboto, 23. novembra, bo v Stari mestni elektrarni v okviru CoFestivala uprizorjena njegova predstava Tvegani premiki, za katero je leta 2021 prejel Nestroyevo nagrado za najboljšo neinstitucionalno produkcijo v Avstriji. Letos ga je avstrijsko ministrstvo za umetnost in kulturo nagradilo kot izjemnega umetnika. V solo predstavi Tvegani premiki Turinsky okoliščino gibalne oviranosti uporabi kot materialno in konceptualno izhodišče za raziskavo meja, ki se pojavijo med telesom in okolico v primerih telesne mobilnosti in "nadaljuje raziskavo uporniške koreografske drže z oblikovanjem politične estetike".
Meje različnih prostorov in krajev namreč postanejo docela razvidne šele, kadar jih rabijo in naseljujejo različna telesa s svojimi specifičnimi potrebami in lastnostmi. "Obstaja napetost med prevladujočimi oz. uveljavljenimi oblikami giba v družbi in mojim načinom gibanja. Zame je nekaj političnega pri večanju prostora za alternativne oblike giba in mobilnosti na račun uveljavljenih. Bistvo mojega nastopanja je pokazati, da se moje telo želi gibati na drugačen načine, ki niso običajni, ki niso takšni, kot pri večini ljudi. Ni le moje telo tisto, ki potrebuje ples in gibanje, temveč je to nekaj, kar potrebujemo vsi mi, ki smo del družbe. Skušam torej odpreti prostor za alternativne načine mobilnosti, ki bodo izzvale te dominantne načine gibanja, katerih središče je bel ne-invaliden moški," je o predstavi povedal Michael Turinsky.
Na CoFestivalu je Turinsky doslej nastopil že dvakrat. Prvič se je predstavil leta 2016 s solom Druga koža: Sinkopiraj ritem (2016), leta 2019 pa je z Doris Uhlich nastopil v duetu Ravemachine (2014). Letos prihaja s solom Tvegani premiki (2021), za katerega je leta 2021 prejel Nestroyevo nagrado za najboljšo neinstitucionalno produkcijo v Avstriji. Več o letošnjem CoFestivalu, ki ga organizirata Kino Šiška in NDA Slovenija v sodelovanju z Zavodom Bunker in bo gostil še številna ugledna imena sodobnega plesa najdete na tej povezavi.