Na fotografiji je fant Jan, ki ima Downov sindrom. V eni roki drži slikarsko platno, v drugi pa čopič. Oblečen je v svetlo majico s kratkimi rokvi s potiskom belih rož in se nasmiha fotografu. Pod fotografijo je napis:
Na fotografiji je fant Jan, ki ima Downov sindrom. V eni roki drži slikarsko platno, v drugi pa čopič. Oblečen je v svetlo majico s kratkimi rokvi s potiskom belih rož in se nasmiha fotografu. Pod fotografijo je napis: "Življenje je mavrica barv in veselja." Foto: MMC RTV SLO/Primoz Lavre

Razstavo Nič drugačno življenje je v sodelovanju z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije, krovnim nosilcem evropskega projekta "Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov", pripravil priznani fotograf Primož Lavre. Razstava je vzklila iz njegove razstave iz leta 2016 Nič drugačne mame, v sklopu katere je fotografiral mame otrok s posebnimi potrebami. Z novo razstavo želi javnosti še naprej predstavljati raznolike zgodbe invalidov, ki podirajo tabuje in uspešno izkoriščajo svoje prednosti.

Na fotografiji sta brata dvojčka Enej in in Anže. Sedita drug ob drugem na električnih invalidskih vozičkih, ker imata cerebralno paralizo. Anže se je nagnil k Eneju in ta ga poljublja na glavo. Oblečena sta v majici s kratkimi rokavi in kratke hlače. Pod fotografijo je napis:
Na fotografiji sta brata dvojčka Enej in in Anže. Sedita drug ob drugem na električnih invalidskih vozičkih, ker imata cerebralno paralizo. Anže se je nagnil k Eneju in ta ga poljublja na glavo. Oblečena sta v majici s kratkimi rokavi in kratke hlače. Pod fotografijo je napis: "Prijaznost polepša dan." Foto: MMC RTV SLO/Primoz Lavre

Pred objektiv je povabil 25 oseb. Med njimi so invalidi z različnimi vrstami in oblikami invalidnostmi, prav vsi pa so uspešni pri svojem delu, športu in hobijih. Fotografiranje je potekalo v okoljih, ki so invalidom blizu, kjer delujejo in živijo. Fotografije sestavljajo skupno celoto, za vsako pa se skriva edinstvena zgodba: “Z razstavo bi rad sporočil, da si moramo ljudje za zgled vzeti tiste, ki so za marsikaj prikrajšani, ampak kljub temu živijo polno življenje,” pravi Primož Lavre. Celoten izbor fotografij je objavljen na spletni strani NSIOS.

"Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov"

Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) bo skupaj s projektnim partnerjem Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije v okviru projekta izvedel vseslovensko akcijo ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov. Z akcijo želi vplivati na dvig družbene odgovornosti in sprejetost različnih družbenih skupin s poudarkom na invalidih, so zapisali na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Pri tem bo posebna pozornost namenjena položaju invalidnih žensk in invalidnih otrok, poleg tega pa tudi pravicam do dostopnosti, enakosti pred zakonom, varovanju osebne integritete, samostojnega življenja in vključenosti v skupnost, spoštovanju zasebnosti, izobraževanju, zdravju, usposabljanju in rehabilitaciji, delu in zaposlitvi, ustrezni življenjski ravni in socialni varnosti ter sodelovanju v političnem in javnem življenju, je zapisano na spletni strani ministrstva.

Med cilji projekta izboljšanje dostopnosti do blaga in storitev za invalide

Cilj z evropskimi sredstvi sofinanciranega projekta je tudi izboljšati dostopnost invalidom do blaga in storitev z izvedbo analize dostopnosti objektov, storitev in informacij, razširitev mreže ponudnikov ter povečanje števila imetnikov invalidske kartice. Projekt "Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov" se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji. Projekt zasleduje specifične cilje: krepitev enakopravnega in pravočasnega dostopa do kakovostnih, trajnostnih in cenovno ugodnih storitev. Med njimi storitev, ki spodbujajo dostop do stanovanj, storitev oskrbe usmerjene v posameznika, vključno z zdravstveno oskrbo, posodobitev sistemov socialne zaščite, vključno s spodbujanjem dostopa do socialne zaščite, s posebnim poudarkom na otrocih in prikrajšanih skupinah. Med cilji je še izboljšanje dostopnosti za invalide, učinkovitosti in odpornosti zdravstvenih sistemov in storitev dolgotrajne oskrbe.

Za projekt v vrednosti 600.000 evrov bo Evropski socialni sklad plus prispeval dobrega pol milijona evrov, natančneje 510.000 evrov.