Brina Božič je nekdanja vrhunska lokostrelka in trenutno kot trenerka že več kot 6 let bdi nad slovenskimi paralokostrelci, kvaliteta katerih iz leta v leto raste in sploh v zadnjem času dosegajo izredno dobre rezultate.
"Držimo se ustaljenih treningov"
Brina Božič pravi, da večjih sprememb pred igrami ne izvajajo: "Oba tekmovalca vsako leto napredujeta, kar nam kaže, da smo na pravi poti. Ravno tik pred večjimi dogodki bi športniki radi dosegli največ, kar velikokrat pripelje do pretreniranosti. Držimo se torej ustaljenih treningov, osredotočenih na ohranjanje moči, tehnično izvedbo strela in dobro miselno naravnanost. V zaključnem delu priprav se bolj posvečamo uglaševanju opreme ter iskanju tistih nekaj točk, ki bi jih lahko pridobili z drugačnimi nastavitvami loka, puščic in usklajenosti obeh. Pred igrami bomo opravili še skupne 10-dnevne priprave, kjer bomo izvajali številne dvoboje na čas in v različnih oteženih okoliščinah, da bo dvojica popolnoma 'uigrana'."
Občutek varnosti
"Mislim, da je zelo pomembno, da se trenerji zavedamo celostne slike vsakega športnika. En del njega je popolnoma športen, vendar ima športnik tudi družino, službo in vse, kar ustvari celoto človeka. Menim, da je zelo pomembno, da ima športnik vsa ta področja pokrita, saj to ustvarja občutek varnosti. Tako je lahko z glavo prisoten na treningu ali tekmovanju, ko je to potrebno. Veliko se pogovarjamo, poskušam jim dopovedati, da verjamem vanje, še posebej takrat, ko imajo slab trening ali obdobje. Dober športnik ni vedno rezultatsko uspešen, je pa trpežen in zmogljiv tudi v kriznih trenutkih kariere, ki se lahko pojavijo zaradi bolezni, poškodb, dogodkov v osebnem življenju ali brez posebnega razloga," pravi Božič.
"Sodelovanja z različnimi strokovnjaki ni dovolj"
Po besedah Brine Božič je paralokostrelstvo zaenkrat amaterski šport, zato sodelovanja z različnimi strokovnjaki ni dovolj: "Verjetno ga je v vsaki ekipi premalo, ne samo pri nas. Imam sicer prijatelje iz različnih strok, s katerimi se lahko posvetujem. S strani Zveze ŠIS-SPK imamo tudi podporo pri financiranju športnega psihologa. Kot kineziologinja poznam nekoliko vsake veje in lahko delno pokrivam področja, vendar ne tako, kot bi to lahko storil specialist, kot je npr. fizioterapevt, nutricionist ali doktor športne medicine. V prihodnje si najbolj želim fizioterapevta v ekipi, ki bi nas spremljal na večjih tekmovanjih, tako kot nas na primer spremlja vedno na paralimpijskih igrah. To bi bila velika dodana vrednost za športnike, saj bi skrbel za morebitne poškodbe, tenzije v mišicah, regeneracijo ter tudi mentalno podporo, saj veliko pomeni dotik, skrb in to, da je športnik slišan. Želim si tudi dodatnega trenerja lokostrelstva z znanjem na zelo visokem nivoju. V Sloveniji je trenerjev premalo za vse tekmovalce in tako je naša pozornost razpršena na mnoge konce."
Ambicije in visoki cilji
"Ko te lokostrelstvo prevzame, je notranja motivacija velika. Paralokostrelca, ki potujeta v Pariz, sta tako vpeta v rutino treningov, da ju je kvečjemu potrebno opozoriti na prisilni počitek, da ne pride do pretreniranosti. Težava ni v motivaciji, temveč v usklajevanju družine, službe in športa. Oba športnika sta zelo ambiciozna z visokimi cilji. Te cilje je zelo pomembno postaviti v ozadje, ko stopita na linijo streljanja. Tako lahko ostaneta v trenutku, se ne obremenjujeta s prihodnostjo in preteklostjo ter se osredotočita na dobro izvedbo strela. Misli namreč vedno begajo k rezultatu in ciljem, vendar je to med tekmo lahko veliko breme," pojasnjuje Božič.
"Sposobna premagati kogarkoli"
"Z obema sodelujem od njunih začetkov in verjamem v njiju. Vem, da sta sposobna premagati kogarkoli in da sta vsako leto boljša. Za Pariz si predvsem želim, da ne bosta čutila pritiska javnosti ter se ne ozirala na pričakovanja in komentarje, ki jih je okrog iger veliko. Prav to dela igre tako glamurozne in mnogi športniki popustijo pod pritiskom. Pariz je ena izmed mnogih tekem v njunem življenju. Želim, da jo tako tudi jemljeta in izvedeta v skladu z dolgoročnim ciljem: dobra izvedba strela, osredotočenost na branje vetra, zaupanje vase in objektiven odziv na dobre in slabe zadetke. Če bosta dobro opravila svoj del naloge, je to zame dosežen cilj. S tem lahko zmagata prav vsak dvoboj. Sta izkušena posameznika in odlična zaveznika v streljanju dvojic," zaključuje Božič.